pseudartroza gamba dreapta ambele oase

16-07-2010
ctln_tns
Nu este medic/terapeut
ctln_tns
In urma cu an am suferit o pseudartroza gamba dreapta ambele oase in urma uni fracturi 1/3 distala gamba dreapta, mi sa pus un fixator si implant de os pe care l-am tinut pana la sfarsitul lunii noiembrie 2009, am mai mers o luna in carje ca sa protejez picioru dupa care mi sa dat voie sa merg, iar in momentul de fata ma simt bine dar zona afectata e inca umflata si mai inchisa la culoare.Merg cat de cat normal dar as vrea sa stiu cat timp de repaus imi mai trebuie fara sa fac efort fizic, sunt pensionat temporar si nu am decat 25 de ani si m-am saturat acasa si pe bani putini.Va multumesc.
3 comentarii
0
16-07-2010, ora 15:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Faptul ca osul a consolidat, implantul osos s-a integrat si deja puteti merge este o victorie considerabila, data fiind gravitatea deosebita a acestei fracturi.
Atitudinea in acest moment depinde de tot dosarul radiologic, de evolutia clinica, de situatia intraoperatorie etc, motiv pentru care cel mai bine va poate raspund ortopedul care v-a tratat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2011, ora 11:10
toleaflorian
Nu este medic/terapeut
toleaflorian
in 2002 am suferit un accident de masina in urma caruia am facut fractura de tibie si peroneu punandu-mi tija de blocaredupa 2 luni tija sa rupt facand pseudartroza cu ce se poate remedia.va rog un raspuns
0
18-01-2011, ora 11:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia trebuie analizata anamnestic, clinic si radiologic.
In functie de varsta, sex, greutate, ocupatie si antecedente, dar mai ales in functie de starea clinica si radiologica se poate opta pentru abstentie sau pentru extragerea tijei si reluarea osteosintezei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.