prurit, dermatita atropica, sarcina

22-08-2008
georgianacostica
Nu este medic/terapeut
georgianacostica
Acum 1 luna si jumatate de zile am fost la dr dermatolog din cauza unor mancarimi in zona degetelor de la picioare. Mi s-a spus ca am o ciuperca (tinea pedum) si mi s-a dat mycospor solutie pe care am folosito 1 luna de zile. Dupa aceasta luna am fost la alt dr dermatolog deoarece ma manca toata pielea, in special picioarele si mainile si mi s-a spus ca nu mai am ciuperca la picior dar ca as avea o dermatita atopica si mi-a recomandat crema atoderm. In momentul de fata tot mai am mancarimi pe maini si picioare si cred ca mi-a aparut din nou ciuperca, deoarece am iar brobonite pe degetele de la picioare care s-au extins si ma mananca ingrozitor. Tratamentul cu mycospor nu l-am intrerupt, dar probabil nu este eficient. Intre timp am folosit si terbisil. Din cauza caldurii imi transpira picioarele in orice fel de incaltaminte si mi se extinde mai rau ciuperca, din cauza careia acum o sa stau cateva zile in casa pentru a se mai ameliora mancarimile. Poate puteti sa ma ajutati, ce as putea sa fac in continuare sau imi recomandati sa ma duc iar la dr dermatolog. Un amanunt foarte important: sunt insarcinata in 6 luni si nu pot lua orice. Multumesc.
7 comentarii
0
22-08-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
incercati mai degraba sa mergeti la un laborator de micologie si sa va recolteze de pe piele pt ca daca nu v-a trecut cu acel tratament inseamna ca nu era vb de acea boala.poate fi altceva, un acarian care isi face de cap!!
0
23-08-2008, ora 00:00
georgianacostica
Nu este medic/terapeut
georgianacostica
mi-am facut programare miercuri la dr dermatolog, la un cabinet unde exista si laborator de micologie
0
25-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ca este vorba despre o dermatita de contact ! Daca aveti vreo pereche de incaltari care va produc mancarimi in momentul in care le purtati, inseamna ce ele sunt responsabile de manifestarile dvs.
0
28-08-2008, ora 00:00
georgianacostica
Nu este medic/terapeut
georgianacostica
Am fost la dr. dermatolog si mi s-a spus ca nu am nici dermatita atopica si nici dermatita de contact; este vorba de prurit de sarcina. Iar la picioare intradevar, nu mi-a trecut ciuperca si mi-a recomandat crema biazol. Dar mi s-a spus ca s-ar putea sa imi treaca ciuperca de abia dupa ce nasc, deoarece sistemul meu imunitar acum este mai scazut.
0
28-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pruritul de sarcina nu trece cu Biazol si nu se manifesta la degetele de la picioare, iar chestia cu "scaderea sistemului imunitar in sarcina". no comment !!!
0
28-08-2008, ora 00:00
georgianacostica
Nu este medic/terapeut
georgianacostica
Biazolul mi l-a dat doar pentru ciuperca de la degetele de la picioare si clotrimazol solutie pentru stergerea incaltarilor. Pentru mancarimile de pe corp (maini, picioare, gat) mi-a recomandat crema Trixera. Mancarimile de pe corp mi-a zis ca sunt de la sarcina si ca o sa imi treaca dupa ce nasc. Peste 2 saptamani o sa ma duc la un control si sper sa imi fie mai bine. Nici eu nu stiu ce sa mai fac, mai ales ca sunt si insarcinata.
0
29-08-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
eu tot raman la parerea ca trebuie sa mergeti la un laborator micologic sa fiti sigura!!daca asteptati pana dupa ce o sa nasteti poate ca veti transmite si copilului daca e vreo boala de piele cum ar fi scabia(raie in termeni populari).eu pana acum nu am auzit de mancarimi pe corp de la sarcina..si am nascut si eu!!daca sunteti din bucuresti mergeti la colentina!!multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.