prurigo acut

02-07-2009
ppppimkye
Nu este medic/terapeut
ppppimkye
De 5 luni mi-au aparut pe piele niste bubite mici care pe alocuri incheietura mainii si palme au in interior un lichid transparent care ma mananca destul de tare in unele momente. au inceput sa apara din zona osului coxal si apoi dupa o perioada s-au extins pe picioare, fese, maini, spate si subrat desi mancarimile au mai disparut cu timpul. Mentionez ca am fost pana acum la 5 medici de specialitate diferiti si am primit urmatoarele diagnostice: alergie atipica, urticarie cronica, prurigo acut si am facut tratamente cu: sudocrem, clorfeniramin, xyzal, diprogenta, elocom, aerius si alte aprox 3 antihistaminice diferite, am dat cu sprayuri antiacariene in toata casa atat la mine cat si la prietenul meu si tot nu s-a vindecat. Dupa o perioada, a inceput si prietenul meu sa aiba mancarimi si aceste eruptii asa ca am mers din nou la doctor si mi s-a zis ca ducand acelasi stil de viata e posibil ca si el sa aiba aceleasi simptome sau sa fie de vina acarienii sau alte ganganii in casa ceea ce mi se pare absolut absurd. Dupa ce tratamentul nu a dat roade nici de data asta am mers din nou iar diagnosticul a fost tot prurigo si tratamentul a fost acelasi xyzal, clorfeniramin, elocom la care mi-a adaugat si o crema preparata in farmacie care contine benzoat de benzil 50 stiu ca aceasta crema este pentru scabie si paduchi lati dar concentratia mi se pare foarte mare, talc, oxid de zinc, glicerina, apa distilata, crema pe care trebuie sa o aplic 3 zile si apoi sa merg din nou la doctor. Deja am facut 2 zile tratamentul si nu observ cine stie ce imbunatatire asa ca pur si simplu nu stiu ce sa fac si la cine sa mai apelez. Ce ma sfatuiti Multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.