are sanse sa se opereze si sa se reabiliteze cat de cat prin protezare?

27-05-2014
el_dorin
Nu este medic/terapeut
el_dorin
buna ziua,
intreb in numele mamei mele care este diagnosticata de cativa ani cu gonartroza bilaterala deformata algic si functional. are 63 de ani si e cam plinuta: 1, 60 inaltime si circa 90 kg. nu reuseste sa slabeasca! intrebarea mea ar fi: are sanse sa se opereze si sa se reabiliteze cat de cat prin protezare? si daca da, cum, in ce conditii, unde mi-ati indica. stiam de un program de endo-protezare, mai este finantat, se mai pot obtine proteze gratuit? macar una, ca oricum mama mea are probleme cu ambele picioare. v-as fi recunoscator de sfaturi oricui mi le da -*

(*modificat de admin)
3 comentarii
0
27-05-2014, ora 21:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista Programul national de Endoprotezare, care asigura fondurile necesare achizitionarii protezelor articulare.
Distrugerea cartilajului articular (gonartroza) se datoreaza, evident, greutatii exagerate (40 kg in exces).
La aceasta greutate enorma ar fi si pacat sa se opereze, deoarece proteza s-ar distruge foarte repede (uzura mecanica).
De altfel, nici nu cred ca veti convinge vreun ortoped sa o opereze la aceasta greutate..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2014, ora 21:12
el_dorin
Nu este medic/terapeut
el_dorin
fara a va ofensa/jigni, si eu si mama mea suntem asigurati. nu cred ca in cazul de fata, al mamei mele, un doctor poate sa-mi "taie aripile" spunandu-mi ca nu mai e nimic de facut, ca nu vom convinge nici un ortoped.. nu pentru un astfel de doctor contribui lunar la sanatate. sunt sigur ca pentru mama mea trebuie sa existe o solutie
0
29-05-2014, ora 21:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu v-am raspuns rational, empatic si lucid, fara pic de aroganta...
Va rog sa ma credeti ca nu am nici un interes sa va descurajez, deoarece eu lucrez exclusiv in privat, operatiile mele nu sunt decontate de catre CNAS si nu ma ocup de endoprotezarea genunchiului.
Desigur ca exista o solutie, si anume scaderea ponderala majora...si nu inteleg de ce excludeti cu desavarsire si agresivitate aceasta solutie logica, viabila si exclusiva...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •