proteza unicompartimentala de genunchi

14-01-2010
radug
Nu este medic/terapeut
radug
buna seara,
de curand am fost cu mama mea la un spital din bucuresti unde i s-a facut o artroscopie (sper ca am spus corect).
dupa interventie mi s-a spus ca este necesara o proteza unicompartimentala de genunchi - mai exact pentru genunchiul stang.
Toate bune si frumoase pana aici pt ca echipa de medici mi-a spus ca proteza costa aproximativ 1000 E iar casa de sanatate nu suporta niciun procent din aceasta suma (varianta cu casa de asigurari a fost confirmata si de medicul de familie).
Fata de cele de mai sus va rog sa ma ajutati cu cateva informatii si anume:
1 pretul fixat de medici este unul corect, am sanse sa gasesc o proteza mai ieftina (dar eficienta)? daca da, unde?
2 din cate am citit se pare ca varsta ideala pt operatie este de 60 de ani, iat mama mea are 50 de ani - ce riscuri sunt in acest caz si cum se poate amana operatia pana aproape de 60 de ani?
3 credeti ca este bine daca merg la un alt doctor pt o a II a parere cu riscul de a mai face o interventie?
multumesc anticipat
1 comentarii
0
14-01-2010, ora 21:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va raspund punctual:
- orice interventie de protezare depinde de un singur aspect: gradul D-voastra de durere, disconfort si invaliditate. Nu conteaza aspectul radiologic si nimic altceva.
- este perfect adevarat, interventia trebuie amanata cat mai mult, cu conditia inexistentei unor dureri invalidante si cu conditia pastrarii unei conditii fizice acceptabile.
- nu cunosc legea, repectiv daca protezele unicompartimentale sunt suportate sau nu de Catre casa de Asigurari. Daca nu sunt suportate, mi se pare o situatie absurda, pe care trebuie sa o reglementam impreuna (trebuisa va "bateti" si D-voastra pentru schimbarea legii, si va asigur ca aveti 99% sanse de succes).
- prin urmare, nu v-as sfatui sa va aruncati banii pe vreo proteza. Acestea trebuie integral decontate de catre Casa de Asigurari. Exista cateva asociatii de Protectie a Pacientilor, care pot fi contactate si pot asigura succesul demersului D-voastra.
- intotdeauna aveti dreptul sa cereti si opinia altui coleg ortoped. Este chiar preferabil in fata oricarei interventii de endoprotezare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul