proteza sold

27-05-2010
marius p
Nu este medic/terapeut
marius p
Buna seara! bunica mea a fost diagnosticata cu fractura de sold si urmeaza sa i se puna o proteza saptamana viitoare as vrea sa stiu riscurile operatiei avand in vedere ca are 88 de ani., mai ales riscurile anesteziei mentionez ca desi e la aceasta varsta nu sufera de alte afectiuni sa le zic grave inafara de cele cauzate de varsta!

Multumesc anticipat

Cu respect Marius P.
4 comentarii
0
30-05-2010, ora 15:20
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
marius p: probabil bunica ta are fractura de col femural, din pacate acesta, mai ales daca este una deplasata, nu prea se vindeca prin osteosinteza (suruburi), mai ales ca acesta ar presupune ca sa nu puna greutate pe membrul respectiv 6-12 saptamani. la varsta acesta (88 de ani) se prefera protezarea, care permite incarcarea membrului chiar a doua zi dupa operatie. de obicei se prefera o proteza cercico-capitala, sau Moore, dar poate fi si una totala. riscurile exista la orice operatie majora insa fara operatie, sansa sa se mai ridice din pat este infirma. deci cu risc sau fara operatia trebuie acceptata daca vrea sa mai mearga in viata ei. anestezia a evoluat mult in ultimii 20 de ani, deci nu varsta conteaza ci starea generala a pacientei. mult noroc
0
31-05-2010, ora 12:11
marius p
Nu este medic/terapeut
marius p
multumesc !!
0
03-05-2011, ora 22:01
iulicutza
Nu este medic/terapeut
iulicutza
Buna ziua,
am o rugaminte la dumneavoastra, tatal meu a suferit un AVC acum 10 ani si a ramas cu hemiplegie stranga, iar anul trecut si-a fracturat colul femural de la piciorul paralizat si i-a s-a pus o proteza partiala. Operatia a decurs bine si-a revenit cu mersul ca inainte de cazatura, insa acum dupa un an au aparat durerile, mentionez ca nu face efort ci simple plimbari scurte prin casa, se poate vorbi de condiloidita sau luxatia protezei? acum 6 luni i s-a facut radiografie si totul era in regula. Ce am putea face?
Va multumesc anticipat
0
03-05-2011, ora 23:08
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trebuie sa va duceti la un consult ortopedic. daca medicul considera, trebuie facute radiografii noi.
in 6 luni se pot schimba foarte multe lucruri in jurul protezei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •