proteza sold????

21-09-2011
amadalin
Nu este medic/terapeut
amadalin
Buna ziua tatal meu in varsta de 73 de ani sufera de cancer din anul 2003, in urma numeroaselor operatii in acelasi loc, tumoarea recidivand in acelasi loc, picior stang, partea de sus, cam 5 operatii, s-a ajuns la cocluzia medicului chirurg de taierea piciorului din sold far posibilitatea montarii unei proteze. As vrea sa stiu dc este adevarat ca nu se poate monta o proteza din sold si ca tatal meu va ramane fara un picior toata viata? este din cauza varstei? va multumesc
11 comentarii
0
21-09-2011, ora 21:32
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
problema este complexa, o tumoara care recidiveaza in 8 ani de 5 ori probabil ca este maligna, insa nu stim ce tip de tumoara este si in ce zona anatomica si ce structuri sunt afectate, de acea este greu de apreciat daca amputatia este sau nu singura solutie. la o tumoare maligna inoperabila pe membrul inferior amputatia este deseori aleasa ca tratament.
cu articulatia soldului dezarticulata, protetizarea este complicata insa nu imposibila, vezi imaginea: http://www.wjso.com/content/7/1/15/figure/F10
0
21-09-2011, ora 21:59
amadalin
Nu este medic/terapeut
amadalin
da, am uitat sa specific tumoarea este maligna, dar tot timpul a aparut in acelasi loc, evident cu tratament tot timpul, inclusiv in regimul alimentar, tot muschiul pulpii de sus al piciorului stang este extirpat, numai ca problema tatalui este durerea accentuata ca a inceput sa apara, nu in locul operatiei, ci in sus spre bazin, nu s-a ajuns pana sus dar incet incet cred ca va evolua si-i vor fi atacate celelalte organe, presupunerea mea si vorbele medicului chirurg. Cum am mai spus sfatuidu=l pe tata sa taie piciorul de sus. Ne-am gandit la spitalul din Azuga, numai ca astazi ni s-a spus ca acolo nu se taie picioare, ne indreptam maine spre spitalul Foisorul de Foc.Pt mine este important ca tatal meu sa traiasca, chiar si fara picior si fara proteza dc nu se poate. Va multumesc mult pt comentariu si va doresc o seara placuta, o sa revin cu intrebari si noutati, sunt cam sperita totusi de situatie
0
21-09-2011, ora 22:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
problema cum am spus este complexa, o tumoara care recidiveaza da si metastaze foarte des, aceste metastaze creaza problema principala in cazul tumorilor in marea majoritate a cazurilor nu avolutia locala.
eu nu am nimic impotriva spitalului din azuga, insa tumorile maligne, mai ales cele care recidiveaza sunt competenta centrelor universitare, cereti parerea si a unui medic renumit in chirurgia tumorilor de la un centru universitar. in centre universitare veti gasi si firme specializate in protetizare
0
25-09-2011, ora 22:23
amadalin
Nu este medic/terapeut
amadalin
Problema este complexa cum ati spus si dvs, maine tatal meu se interneaza la spitalul gerota, la dr Mircea Marculescu, dupa un consult lung si amanuntit. I s-a spus ca pana joi cva face un set de analize complexe, inclusiv tomograf, duap care se decide ce se poate face. Vad ca acum tata e un pic mai optimist, ce sa zic, parca are o oarecare incredere in acest dr marculescui.As vrea dc se poate si cunoasteti detalii despre dansul, sa ma puteti informa.Totusi ii da speranta la viata acest dr, Sa dea Dumnezeu asa sa fieva multumesc
0
28-10-2011, ora 17:35
amadalin
Nu este medic/terapeut
amadalin
astazi 28 octombrie i s-a amputat piciorul tatalui meu.Multumesc lui Dumnezeu operatia a fost reusita. Dupa operatie a facut o cadere de tensiune, ajungand la 10.Sper ca totul sa fie bine in continuare.operatia a fost facutsa cum v-am mai spus de dl dr Marculescu, de la Gerota, Bucuresti.
0
03-01-2012, ora 15:04
amadalin
Nu este medic/terapeut
amadalin
Dupa cum v-am spus i s-a amputat piciorul, numai ca au aparut acum cateva saptamani niste dureri ingrozitoare, transpiratii si stare de nesomn, mai tot timpul, ii este rau, adica il doare in zona operatiei si undeva in partea stanga, langa cusatura este destul de tare.mentionez ca a luat pastilele Lyrica, acestea la inceput chiar alinandu-i durerea.As vrea sa va intreb dc aceste dureri sunt normale sau incep durerile metastazei.Va multumesc, sunt f speriata de ce se intampla. Dupa 15 trebuie sa mearga si la control, la bucuresti, dar...nu stiu sunt ff dese aceste dureri
0
03-01-2012, ora 19:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate fara examen fizic nu putem sa dam un diagnostic- dupa amputari apar deseori dureri in zona operatiei, pacientul are senzatia ca ii doare piciorul care a fost amputat, insa durerile pot apare si din cauza metastazelor, din cauza unei infectii etc. daca vreti o parere corecta trebuie facut un consult daca se poate la medicul care la operat, el cunoaste cel mai bine cazul
0
04-01-2012, ora 11:55
amadalin
Nu este medic/terapeut
amadalin
va multumesc, sper ca totusi aceste dureri sa fie normale, sapt viitoare va merge la dr care l-a operat.Cum ati pus si dvs are intr-adevar dureri ireale, pe mine ma sperie tptusi acea bucata langa operatie care este destul de tare, ca o gogosica, in dimensiuni mici, sa zic ca un ou, decat acolo este tare.Sper totusi sa fie ok, sa fie normala acea bucatica tare.
0
29-01-2012, ora 13:26
costell1967
Nu este medic/terapeut
costell1967
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac, daca in urma unui accident rutier am suferit o luxatie de sold si o fractura de bazin.luxatia a fost redusa prin extensie 45 zile (accidentul a fost pe 11 sept.2010)ca si complicatie a fost lezat nervul sciatic extern care nu sia mai revenit nici pana azi fractura sa consolidat vicios dar nu in totalitate nici in acest moment in perioada iunie-noiembrie 2011 mi se parea ca evoluez spre bine, pe distante mici chiar puteam renunta la carja care o foloseam dar de pe la sfarsitul lui noiembrie din zi in zi am dureri parca tot mai intense si in coapsa si in genunchi, si nu pot face macar un pas fara a ma sprijini in carja.Se poate face o operatie de protezare daca fracura de pe bazin nu sa consolidat in totalitate ba chiar este vicios consolidata sau ce ar trebui sa fac.sunt din Iasi ce spital de la Iasi sau in apropiere mar putea face sa sper ca voi mai putea merge vreodata fara carja.
Multumesc mult.
0
29-01-2012, ora 14:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din prima faza tratamentul a fost catastrofal, era acceptabil poate in cel de al doilea razboi mondial. acest diagnostic este o indicatie absoluta pentru operatie.
luxatia articulatiei soldului din pacate in multe cazuri duce la o necroza avasculara a capului femural si in cazul unui tratament corect. din moment ce tratamentul Dvs a fost total incorect, sansele se maresc la 100%. articulatia este instabila si suprafata articulara nu este neteda, aceasta situatie anatomica vicioasa duce la o artroza posttraumatica rapida chiar si daca printr-un miracol capul femural a supravietuit.
1 leziunea de nerv sciatic este una frecventa in cazul luxatiilor postero-superioare de sold cu fractura peretelui/stalpului posterior. in prima faza trebuie purtata o orteza care sa previna contractura tendonului achilian. daca nervul nu revine in 2 ani, trebuie efectuata o transpozitie de tendon m. tibialis posterior, pentru echilibrarea piciorului - operatie destul de complicata technic, insa cu rezultate foarte bune.
2 din moment ce acetabulul (cotilul) este consolidat vicios si are si o pseudoarthroza. sansele ca soldul sa se poate fi protetizat cu o proteza primara sunt mici, din moment ce stalpul posterior este foarte important in stabilitatea protezei.
in prima faza ar trebui sa cautati un chirurg de bazin (asta nu o sa gasiti in romania), cel mai aproape este in szeged ungaria Prof.dr. Endre Varga, chirurg de bazin de talie internationala. trebuie facut un CT 3D si analizat posibilitatile. daca se poate (din pacate a trecut destul de mult de la accident) trebuie efectuat o osteotomie de bazin pentru refacerea si stabilizarea cat de cat a acetabulului si pentru a pregati protetizarea ulterioara. daca nu mai este posibil atunci trebuie efectuata protetizarea cu Burch-Schneider Schale (posibilitatile puteti vedea pe site-ul: http://radiographics.rsna.org/content/28/3/771.figures-only) sau sisteme si mai complicate
0
05-02-2012, ora 22:00
amadalin
Nu este medic/terapeut
amadalin
Buna seara !In urma a mai multor investigatii se pare ca totul a decurs normal., dar vazandu-l si un dr oncolog dupa amputarea piciorului, a gasit 2 ganglioni mici, deasupra "ciotului"ramas.D-na dr de la clinica "focus"din Buc, a hotarat totusi chimioterapia.A facut pana acum 3 sedinte a cate 4 ore pe zi, reluand dupa 2 saptamani iar. Problema tatalui meu este ca acum revenit acasa, in a 5 a zi dupa chimioterapie are dureri groaznice de burta, si scaune dese, cam 6 au fost astazi.As vrea sa stiu daca aceste dureri de burta vin de la efectele adverse ale chimioterapiei sau de la anumite pastile pe care le mai ia?va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •