proteza pt necroza aseptica de cap femural stang

19-09-2012
paimschi
Nu este medic/terapeut
paimschi
sunt un tanar in varsta de 25 ani si sunt suferind de o necroza de cap femural stang.Medicul ortoped mi-a recomandat operatia insa pe langa mi-a adus in vedere si costul unei proteze destul de costisitore..Cum pot proceda sa beneficiez de aceasta pri programul national de endoprotezare.Rog un raspuns de la un cunoscator in cauza.Multumesc!
9 comentarii
0
19-09-2012, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie numai sa gasiti acea clinica capabila sa furnizeze gratuit proteza, prin Programul National de Endoprotezare (exista destule clinic in tara care furnizeaza gratuit aceste proteze).
Ramane insa intrebarea privind utilitatea si mai ales oportunitatea acestei proteze la varsta D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-09-2012, ora 14:28
paimschi
Nu este medic/terapeut
paimschi
d-le dr, de ce spuneti aceasta?credeti ca nu o proteja este ceea ce m-ar ajuta?Exista si alta metoda de a trata necroza.Ce mi-ati recomanda d-vstr.Pe langa aceasta necroza mai sunt si seropozitiv si stiti ca viata noastra reprezinta o lupta fara repaus. Multumesc
1
20-09-2012, ora 16:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- proteza reprezinta o solutie absolut spectaculoasa, care transforma un pacient cu mari probleme functionale intr-unul cvasi-normal;
- problema este, insa, a durabilitatii in timp a protezei: chiar cele mai performante proteze actuale nu rezista la tineri cu necroza a capului femural (statistic) mai mult de 15-20 de ani. Uzura fireasca si implacabila determina tulburari osoase locale, care impun montarea unei a doua proteze ("de revizie""), care are o durata de viata mult mai redusa.
- prin urmare, riscati sa va regasiti, pe la 45-50 de ani, fara vreo solutie viabila pentru deplasare.;
- durata de "viata"a protezei depinde nu numai de varsta pacientului, dar mai ales de greutate/inaltime si de statusul ocupational (exista un proces logic de uzura, direct proportional cu greutatea si cu solicitarile fizice).
- prin urmare, se pune problema teoretica a amanarii interventiei pentru 5-10-15 ani (decizia ramane, insa, a D-voastra).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-09-2012, ora 18:16
paimschi
Nu este medic/terapeut
paimschi
buna ziua!cu scuzele de rigoare ca va deranjez asa des, si eu vreau sa aman aceasta operatie insa am si dureri cateodata insuportabile si in plus si schiopatez foarte rau. In definitiv, pt a putea amana aceasta interventie nu stiti ceva medicamente care ar putea reface cartilajul, am inteles ca sunt dar nu mi-a prescris nimeni nimic.Multumesc
0
22-09-2012, ora 18:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate, inca nu s-a inventat vreun medicament care sa ""refaca""un cartilaj distrus.
Exista insa o intrebare esentiala: ce greutate/inaltime aveti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-09-2012, ora 18:24
paimschi
Nu este medic/terapeut
paimschi
eu am o inaltime de 186cm si 68 kg
0
22-09-2012, ora 18:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, e ok, ati scapat de cea mai severa problema: supraponderabilitatea.
In rest, discutia ramane aceeasi de la postarea mea precedenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-09-2012, ora 11:43
horiasavoiu
Nu este medic/terapeut
horiasavoiu
Buna ziua
Am 43 de ani, sufar de necroza de cap femural drept inaltime 182 cm greutate 95 Kg, am fost diagnosticat cu aceasta bola in urma cu un an de zile la RMN-ul facut acum un an mai aveam cam 2 mm din cartilagiu, am luat si iau incontinuare Acroxia si MyDocalm din gama cea mai puternica momentan pot merge multumitor, refuzand in prealabil forajul femural avand in vedere rata scazuta de succes. As dori parerea dumneavoastra domnule doctor ce fel de proteza imi recomandati avand in vedere inaltimea si greutatea mea, avand in verede ca am 43 de ani iar 2 proteze clasice ma duc undeva in jurul a 60 de ani inclin spre tehnica mininvaziva unde proteza dureaza 20 de ani...dvs ce ma sfatuiti.
Va multumesc anticipat,
Savoiu Horia
0
28-09-2012, ora 21:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va sfatuiesc mai intai sa slabiti vreo 15 kg.
La greutatea D-voastra actuala nu exista in lume proteze care sa dureze 20 de ani...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •