proteza prea mare

12-11-2010
valy_gaby94
Nu este medic/terapeut
valy_gaby94
Buna ziua.Am si eu o problema cu proteza fixa. Acum 8 ani, mi s-a pus proteza fixa, dar este prea mare, Daca atunci cand zambeam dintii de sus nu se vedeau decat putin, acum sunt ca niste "fasole".Am spus medicului ca ii simt prea mari, dar mi a bagat jargoane precum..."iarna cand te imbraci mai gros tot te simti mai mare, mai plin".Specific ca nu am lipsa decat 2 dinti dar erau stricati si sunt imbracati acum (placa intreaga, numai sus ) Problema nu e numai faptul ca nu sunt asezati egal cu mijlocul gurii, adica am dinte fals chiar in drept cu strunga, ca sa fiu mai clara, ci sunt grosi ca nu pot sa mestec mancarea bine, nu calca corect maselele una pe cealalta, iar in fata dinti de jos ajung aproape de gingia de sus. De atunci au inceput si durerile de maxilar, de multe ori mi se blocheaza maxilarul.Ca sa subtieze metalul, trebuie sa mi scoata proteza, trebuie sa platesc alti bani??? Multumesc pentru eventualele raspunsuri
4 comentarii
0
12-11-2010, ora 12:17
valy_gaby94
Nu este medic/terapeut
valy_gaby94
Nu am specificat ca tot de atunci mananc numai pe partea dreapta. si am permanent senzatia ca am ceva in gura si mestec in gol aproape mereu
0
12-11-2010, ora 14:18
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"trebuie sa platesc alti bani???"

Tinind cont ca lucrarea are 8 ani vechime, cu siguranta DA.

Doar o examinare in cabinet va poate lamuri asupra surselor problemelor pe care le acuzati. Posibil ca lucrarea sa nu fi fost adatptata corect in muscatura, posibil ca parte din probleme sa fi existat si inainte de a va face lucrarea.
Oricum, din ceea ce descrieti, cazul dvs pare complex, la fel ar trebui sa fie si tratamentul.
0
20-03-2011, ora 19:02
sorella2212
Nu este medic/terapeut
sorella2212
Buna seara. De aproape 1 luna am o lucrare fixa din metal+2/3 ceramica(daca bine am inteles ).Arata foarte bine, culoarea este OK dar.Este in partea stanga sus, dupa canin. Astfel, dupa canin am una lipsa, apoi urmatoarea ( nu se stie din ce cauza se misca putin, desi n u are nimic la radacina) are nervul scos, iar ultima masea are surub. Coroana de pe surub este OK, la cel care se misca ma doare la muscatura, iar dintele (in locul celui lipsa) mie -mi face impresia ca se misca. Adica, atunci cand inchid gura, fara sa string prea tare, dintele de jos imi impinge ce l de sus si se misca(cred eu), apoi isi revine.Daca misc intreaga lucrare, eu simt ca se misca foarte putin, (dar eu simt ca si cind un dinte care se misca, parca e mai mare ).Am fost o data la medicul meu, mi-a slefuit inca putin, dar tot n u e OK.Mi-e cam jena sa merg din nou. Poate zice ca-s eu cu "figuri". Ce sa fac? Ce poate fi? Oare nu a fost bine luat mulajul? Eu am strans foarte tare atunci cind mi-a bagat "plastelina aceea" in gura. Poate nu trebuia decit sa inchid gura si sa string ft. putin? Fata de maselele din partea dreapta, acestea sunt mai mari! Asa trebuie?
0
03-04-2011, ora 22:43
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Foarte greu de spus de ce se misca lucrarea. Ceea ce se poate spune insa este ca NU are voie sa se miste.
Doar un consult in cabinet poate lamuri asupra cauzei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecțiile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influențează proteza dentară alimentația unei persoane?
  •