proteza elastica | Forumul Medical ROmedic

proteza elastica

21-06-2008
alic4
Nu este medic/terapeut
alic4
buna ziua!
mi-am montat proteza elastica atat in partea superioara, , cat si in cea inferioara in urma cu 3 zile si am intampinat 2 mari neplaceri:
1) ambele proteze imi cad, desi au fost lipite cu adeziv corega;
2) in cazul in care reusesc sa le mentin in gura, nu pot marunti alimentele
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti si ce as putea face in aceasta situatie. Medicul ca s-a ocupat de lucrarea mea spune ca o parte din vina ar fi a mea avand in vedere ca gingia din partea superioara ar fi prea subtire si elastica.
Va multumesc anticipat!
17 comentarii
0
12-07-2008, ora 00:00
Dr.Vigh
Identitate neconfirmată
Dr.Vigh
In primul rand trebuie sa va acordati timp pt. a va obijnui cu ele si a invata sa vorbiti si sa mancati in noua situatie( cu proteze )
Reclama de la TV zice ca muscati din mar, realitatea e alta.
In mod normal orice problema aparuta trebuie discutata cu medicul ; existand o singura conditie : SA PUTATI PROTEZELE !
0
06-02-2009, ora 15:30
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
b ziua
am si eu o problema stiti cumva unde se fac proteze dentare cu reducere pentru persoane cu handicap
in urma unei boli am pierdut toti dintii
va rog daca stiti spuneti-mi adresa
va multumesc
0
10-02-2009, ora 15:29
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna ziua imi puteti spune unde as putea sa-mi fac proteza cu reducere
se poate?
daca siti va rog dati-mi raspuns
va multumesc
0
12-02-2009, ora 19:26
cobra26
Nu este medic/terapeut
cobra26
buna seara
mi-am facut proteza totala in partea de jos.. cind maninc in partea stinga.nu se desprinde proteza, dar cind maninc in partea dreapta se desprinde...intreb si eu... care e cauza?
0
15-02-2009, ora 13:18
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna ziua am mai pus doua comentarii pe acest site am spus ca sunt o persoana cu handicap
si ma intereseaza cum pot sa rezolv cu dantura
exista undeva aceste cabinete pt persoane cu handicap cu reducere sau nu
daca nu va rog sa-mi raspundeti?
sau ce handicapati pot sa stea si fara dinti?
va multumesc pentru raspuns
0
09-06-2010, ora 07:17
marius.c
Nu este medic/terapeut
marius.c
buna ziua
va rog sa-mi oferiti cat mai nulte detalii despre protezele elastice
va multumesc
0
09-06-2010, ora 13:56
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Protezele elastice au avantajul ca au o succiune si o stabilitate mai buna decat protezele clasica, estetica mai buna, nu se fractureaza (de ex protezele clasice daca se scapa pe jos, exista riscul sa se fractureze)
0
15-06-2010, ora 22:42
marius77
Nu este medic/terapeut
marius77
am cunoscut si eu pe cineva care avea o proteza elastica si la inceput a fost foarte multumit dar dupa catva luni deja acea proteza s-a invechit, si-a schimbat culoarea si dupa cum zicea tipul "a prins miros". Dupa 1 an deja se deteriorase atat de mult incat trebeuia sa-si faca una noua. De data aceasta a ales varianta obisnuita.
0
15-06-2010, ora 22:48
marius77
Nu este medic/terapeut
marius77
in Romania nu exista clinici stomatologice speciale pentru persoanele cu handicap, dar la clinica la care merg eu se trateaza si persoane cu handicap. din pacate nu sunt din Bucuresti ci din timisoara.
0
16-06-2010, ora 18:38
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
O proteza corect intretinuta, indiferent ca este din material clasic sau elastica, nu se deterioreaza si nu capata miros. Este foarte important modul in care se face igienizarea, lucru pe care multi purtatori de proteza il neglijeaza sau nu il fac corect
0
04-07-2010, ora 21:02
kateluta
Nu este medic/terapeut
kateluta
Buna seara. Am o mare problema : pina de curind am avut o proteza fixa pe partea laterala dreapta a maxilarul superior care a cazut cu tot cu maseaua de care era fixata asa ca ma aflu in postura ca nu mai am nici o masea.Va rog sa-mi spuneti ce tip de proteza este potrivita sau ce alte alternative mai exista.Multumesc.
0
05-07-2010, ora 18:28
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
NU mentionati ce dinti mai aveti pe arcada si care e situaria lor(sunt acoperiti sau nu de coroane)
0
06-07-2010, ora 18:29
kateluta
Nu este medic/terapeut
kateluta
Scuze dar am o omis sa spun ca pe arcada am o coroana care acopera cea mai ramas din molari in schimb in partea cealalta nu mai am nici un premolar sau molar.Am virsta de 55 ani si as dori sa stiu ce este mai potrivit mai ales ca peste o luna am un eveniment in familie si trebuie sa rezolv problema cit mai repede.Va multumesc.
0
09-07-2011, ora 13:12
gvbarbu
Nu este medic/terapeut
gvbarbu
Buna ziua,
Va scriu pentru a va ruga sa ma lamuriti intr-o problema:
Fratele meu a suferit un accident vascular in urma cu 4 ani, iar dupa operatia suferita pe creier, aceasta s-a infectat si a trebuit sa i se decupeze o parte din osul capului.
Acum vrea sa se opereze si sa-si puna proteza de reconstructie a calotei craniene, in acest scop s-a programat la Spitalul Bagdasar, pe data de 1 septembrie.
I s-au opropus doua variante de proteze, din silicon sau ceramica.
Problema este ca nu stim care este mai buna, ce proprietati avantajoase sau dezavantajoase au, care este diferenta de pret, cam la ce preturi se situeaza pe piata romaneasca, asa, "groso-modo"
Va rog frumos, daca se poate sa ma ajutati cu aceste informatii.
In asteptarea raspunsului dvs., va multumesc anticipat.
Gabriela Barbu, Pitesti
0
11-07-2011, ora 16:54
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
kateluta,

Modalitatea de protezare se poate alege doar dupa un consult in cabinetul stomatologic. In principiu aveti doua variante: implanturi (+ lucrari) sau proteza scheletata.
Daca extractia ati facut-o recent (mai putin de 2 luni) atunci cea mai buna solutie pt evenimentul la care trebuie sa participati este o proteza acrilica provizorie. urmind ca dupa vindecare sa se realizeze o proteza scheletata (lucrare definitiva) sau implanturi.


gvbarbu,

Sinteti pe un topic de stomatologie. Daca vreti sa primiti un raspuns atunci trebuie sa puneti intrebarea la locul potrivit.
0
08-10-2011, ora 21:05
roxana62
Nu este medic/terapeut
roxana62
buna seara,
ma confrunt si eu cu o problema
partea de sus am proteza de 13-14 ani si este ok
la partea de jos cam tot in acea perioada mi s-a facut o proteza partiala ( nu stiu sigur daca ma exprim bine)mai aveam 4 dinti ai mei si inca 3 dinti de pe lateral imbracati, tratati iar maselele erau inlocuite de acea proteza, o perioada purtam si acea proteza de jos, dar ma simteam mai bine fara ea, ma obisnuisem sa mananc doar mestecand cu dintii, si o "foloseam " destul de rar, intre timp cei 3 dinti imbracati s-au rupt, apoi inca unul, ramanand doar radacinile si 3 dinti in fata, am tot "dus-o" asa 2-3 ani, amanand mersul la dentist sub diverse motive ( lipsa banilor, al timpului)adevarul era frica mare de dentist, pana acum 2 luni cand am facut o infectie si dupa 2 zile de dureri si antibiotice am ajuns la dentist, la acelasi dentist de acum 14 ani care mi-a facut lucrare si de care am fost extrem de multumita, din toate puntele de vedere si al calitatii lucrarii si al pretului si al felului cum stie sa trateze pacientii mai ales cei cu frica.
inevitabil singura solutie a fost extractia nu se mai putea salva nimic, si mi-a facut proteza si pentru partea de jos(a putut sa foloseasca pe cea care o aveam punand pe ea doar cei 7 dinti lipsa)si problema este ca nu ma pot acomoda cu ea,
am tot fost la saracul om cam 2 saptamani si imi tot retusa cate ceva la ea, el mi-a recomandat sa nu folosesc pasta adeziva si sa incerc sa ma obisnuesc fara.dar nu pot pt ca in momendul cand incerc sa vb se misca si e "naspa" apoi de mancat cu ea nici vorba, pentru ca desi am aproape 50 ani inca merg la serviciu si cumva trebuia sa rezolv macar cu vorbitul, am inceput sa folosesc o pasta adeziva si este ok cam 2-3 ore, apoi trebuie sa merg la baie sa o spal, sa o lipesc iara.etc, un adevar chin in plus nu pot manca absolut nimic cu ea in gura (nu stiu, nu pot sa mestec pe masele si am senzatia ca ma inec imi este rau.)in aceste 2 luni am slabit vreo 8 kg, mananc doar o data pe zi seara cand ajung acasa si atunci ceva usor, o felie de paine, un iaurt eventual un strugure si cam atat ( si asta fara dinti cred ca v-ati dat seama), toata lumea imi recomanda sa mai merg la dentist probabil ca ma voi mai duce dar el nu prea are ce sa-mi mai faca pentru ca nu ma deranjeaza la gingie, nu ma doare, doar ca nu o suport si mi se face rau si fara ea nu pot vorbi, pentru ca am totusi o varsta sunt constienta ca prea mult timp nu mai pot continua, desi nu mai am pofta de mancare, totusi ma simt slabita si imi pun sanatatea in pericol, intrebarea mea este s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ?si aceasta perioada de acomodare cat va dura, ma voi obisnui vreodata cu ea ?ma pot ajuta si de altceva inafara de acest adeziv ?
0
13-10-2011, ora 22:19
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
exista varianta supraprotezarii pe implanturi. este adevarat ca din punct de vedere financiar necesita niste eforturi, dar confortul este incomparabil. exista posibilitatea inserarii unui numar minim de implanturi (2 la mandibula ) care pot sustine prin sisteme speciale o proteza mult mai confortabila decat una clasica. aceasta proteza nu necesita fixodent, nu se desprinde decat atunci cand este scoasa de dvs, nu se misca la mestecat, vorbit etc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  •