proteza de sold

07-10-2011
moniza
Nu este medic/terapeut
moniza
Domnule doctor, am inteles din raspunsurile d-voastra ca protezele de sold pt coxartroza ar trebui sa fie gratuite, intrebarea e cat timp poti astepta pentru o asemenea proteza avand in vedere ca vreau sa ma internez saptamana viitoare si care este procedeul mai exact pt a primi proteza?o alta intrebare ar fi cat m-ar costa daca as dori sa o cumpar integral?un spital privat imi sugera o reducere luna aceasta de 50% pentru proteza, exista asa ceva? si ca totul:spitalizare, operatie si proteza sa ma ajunga 150 de mil lei vechi?va rog dati-mi un raspuns!
14 comentarii
0
08-10-2011, ora 17:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In Romania toate protezele sunt gratuite, fiind asigurate prin Programul National de Endoprotezare.
Ramane doar sa gasti clinica de ortopedie care sa nu va oblige sa cumparati proteza (exista multe asemenea clinici in tara).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
10-10-2011, ora 14:23
moniza
Nu este medic/terapeut
moniza
Multumesc, dar din pacate nu prea m-ati lamurit, intrebarile mele inca nu au gasit raspuns.
0
10-10-2011, ora 14:28
moniza
Nu este medic/terapeut
moniza
1.Care sunt timpii de asteptare pentru proteza, daca o vreau gratuit?Intre cat si cat?
2.Care sunt costurile unei proteze in cazul in care as dori sa o cumpar integral? Daca e functie de proteza, intre cat si cat ar costa?Multumesc!As dori sa-mi fac o oarecare idee cat de cat...
0
10-10-2011, ora 23:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am raspuns explicit. Timpii de asteptare variaza intre 1 saptamana si 2 ani, in functie de fiecare clinica.
Exista cateva sute de tipuri de proteze, pretul variaza de la 300 la 5.000 euro, ijnsa nu v-as sfatui s-o cumparati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
16-10-2011, ora 20:45
costell1967
Nu este medic/terapeut
costell1967
Am o mare rugaminte daca cineva poate sa-mi spuna daca in urma unui accident in care am suferit o luxatie de sold, fractura de cotil care sa sudat vicios si o coxactroza secundara, care ar fi pasii care ar trebui sa-i fac in continuare mentionez ca in acest moment ma deplasez cu ajutorul unei carje pot merge chiar in unele zile si 4 Km, articulatia soldului se aude caraind.
0
19-10-2011, ora 23:34
rappygirl007
Nu este medic/terapeut
rappygirl007
Buna seara! am si eu o intrebare: bunica mea are 67 de ani si acum 3 zile a suferit o fractura de sold.isi misca laba piciorului, si piciorul..uneori se poate si ridica putin intr-o anumita pozitie..in care nu o doare. dar la miscari are si dureri uneori puternice. sunt in dilema daca sa o operam sau nu! cei de la urgenta au zis in urma electrocardiogramei ca are fibrilatii si tensiunea cam mare ( mai mereu a avut-o mare).pro sau contra operatie?ce recomandati?ce riscuri sunt?mentionez ca si inainte de fractura se deplasa dificil prin sprijin in baston sau de anumite lucruri.multumesc anticipat
0
22-10-2011, ora 13:20
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
costell1967 fractura de acetabul cu luxatie de cap femural se opereaza obligatoriu la aceasta (presupun ca v-ati nascut in 1967). daca nu se opereaza in prima faza suprafata articulara nu este neteda, care duce la o artroza precoce a articulatiei. daca se vindeca cumva fractura cu metode conservative, se vindeca intr-o pozitie vicioasa, deseori insa nu se vindeca, acesta face imposibila protetizarea soldului cu proteze primare pentru ca principala punct de stabilizare a cotilului artificial este stalpul posterior, care la Dvs nu este in pozitia anatomica, sau chiar este instabila, deci trebuie probabil utilizat un cotil de revizie cu posibilitatea de stabilizare suplimentara cu suruburi.
trebuie sa cautati un ortoped foarte bun in chirurgia bazinului si sa analizati atent cazul care ar fi mai bun: o osteotomie de bazin si o protetizare cu componente primare intr-o faza ulterioara (pentru aceasta operatie din pacat nu veti gasi nimeni in tara, cel mai apropiat ar fi prof Varga din Szeged Ungaria), a doua varianta ar fi sa gasiti un protetizor foarte experimentat in protetizarea soldului si sa se foloseasca din prima operatie un cotil de revizie (reusita din pacate nu este garantata) - pentru aceasta operatie cereti parerea lui dr. Balint Andor din Brasov
rappygirl007 ce inseamna fractura de sold? cap, col femural, per- intra-subtrochanterica, de trochanter mare etc. sunt sute de variante. din moment ce au trecut mai multe zile, sansa osteosintezei cu suruburi a cazut. ramane in functie de tipul fracturii metoda intramedulara (tija Gamma, PFNA, Fi etc) sau protetizarea. majoritatea acestor fracturi trebuie operate obligatoriu, sansele vindecarii spontane sunt practic nule la aceasta varsta. din cauza imobilizarii pacientul moare in cateva saptamani in tromboza venoasa profunda cu embolie pulmonara, pneumonie, escare sau combinatia acestora. problema cardiaca trebuie compenzata, acesta este competenta anestezistului si pacienta trebuie operata cu o metoda care permite mobilizarea cat mai precoce
0
05-11-2011, ora 19:05
rodica.rodica
Nu este medic/terapeut
rodica.rodica
buna seara
am 67 ani am fost diagnosticata cu coxatroza dreapta avansata, gonatroza stg avansata, scolioza lombara degenerativa-spondilodiscartroza avansata.Mi s-a recomandat proteza de sold si de genunchi.
va rog sa imi spuneti si mie daca se poate pune proteza de sold din titan si daca este gratuita sau compensata si ce trebuie sa fac pentru aceasta
multumesc
0
05-11-2011, ora 20:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce greutate/inaltime aveti? Ce antecedente vasculare, reumatologice, cardiace, hepatice aveti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
06-11-2011, ora 15:44
rodica.rodica
Nu este medic/terapeut
rodica.rodica
buna ziua
am greutatea de 74kg -2 kg =72 kg.inaltimea 1.68m-1.69m nu am probleme vasculare, electrocardiograma facuta in februarie a fost buna, dar cateodata am dureri in dreptul inimii,.afectiuni reumatologice sunt coxatroza dreapta avansata, in faza incipienta si lapiciorul stang, gonatroza in partea exterioara la genunchiul stang, scolioza lombara, discopatie lombara L4-L5, spondiloza cervicala, madoare umarul stang asta din cauza ca mana stanga este foarte solicitata datorita faptului ca pe partea dreapta(mana dr si piciorul dr) am hemipareza spastica, displazie de sold
hemipareza este din nastere, datorita a trei cheaguri de sange de cate 6mm care sunt calcifiate.Din punct de vedere hepatic, am hepatita C, dischinezie biliara si litiaza biliara(o patra de 3mm si altr doua mai mici.
ca medicamente folosesc pentru ficat Liv 52, spirulina iar pentru durerile care le am ketonal, forte, mainou ketonal duo
de o zi am inceput sa iau si midocalm.
va rog din suflet sa imi dati si mie un sfat. Nu pot sa merg, sa urc de pe carosabil pe trotuar, in ordinea dureri coloana. bazinul cu piciorul drept, genunchiul stang si umarul am fost la unul din spitale fara recomandare si am nimerit la un medic care mi-a facut radiografie in schimb ma trimis la scretariat sa intreb daca are proteze de sold.
eu stiu ca medicul te programeaza in functie de ce are sau ce primeste.Aceasta m-a facut sa nu am incredere si sa incep sa caut pe altcineva.

Multumesc
0
06-11-2011, ora 19:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa cautati o clinica de ortopedie unde sa beneficiati de proteza gratuita, prin Pogramul national de Endoprotezare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
11-11-2011, ora 08:26
indignarea
Nu este medic/terapeut
indignarea
Proteza de sold si operatia de protezare nu sunt gratuite in Romania. Si asta chiar si pentru pensionarii cu o pensie de 439 lei cu fractura de sold. Dupa ce ti-i se da un nr. de telefon de unde sa achizitionezi proteza care costa 3500 lei cu "ciocolata" pentru doctor, te verifica daca ai platit apoi te programeaza la operatie, ca dl doctor are protezele in "stoc " si nu le da la termen sau in rate. La operatie trebuie sa mergi cu banii pt. anetezist in mana care dispar in timpul anesteziei, fara "multumesc". Dupa cateva zile doctorul in persoana cheama apartinatorul si te anunta care este tariful lui pentru aceasta operatie, ca sa nu cumva sa-i dai mai putin, respectiv minim 1500 lei. Apropo "ciocolata" de la distribuitorul de proteze este 1000 lei. Si asta intr-un spital de stat, construit si renovat pe banii din taxele noatre, de catre un doctor instruit in facultate de stat in mod gratuit, adica tot din banii stransi din taxele noastre.
1
12-11-2011, ora 18:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aveti perfecta dreptate.
Intrebarea este insa: ce-ati intreprins in mod concret pentru "indreptarea" situatiei??
Exista nenumarate modalitati de actiune.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-11-2011, ora 08:18
indignarea
Nu este medic/terapeut
indignarea
Vom actiona fara doar si poate in acest sens ! Proteza am cumparat-o pt. ca era evident ca nu se poate trai cu fractura la sold si ca nu avem timp pentru alte demersuri, dar de anestezist si doctor nu ne-am "ocupat" inca. A se citi "spaguit"! Asa ca ei ne asteapta cu bratele deschise si vom "merge" sa le oferim ce merita!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •