proteza de sold

15-02-2009
Ionel done
Nu este medic/terapeut
Ionel done
As dori, va rog, sa aflu cat costa o proteza de sold si la ce spital din iasi ne putem adresa? Va multumesc din tot sufletul. Mentionez ca sufar de coxatroza la soldul drept.
499 comentarii 12 ..... 16 17 Înainte ›
1
14-03-2009, ora 19:15
Blonda Elena
Nu este medic/terapeut
Blonda Elena
Buna!Pot sa iti zic ca protezele de sold nu se platesc.Poti sa te adresezi la spitalul de recuperare sau de urgenta-Iasi, la aceste spitale se pun proteze de soldMult succes
0
13-05-2009, ora 20:57
roxana s
Nu este medic/terapeut
roxana s
Buna
Trebuie sa fac o operatie de proteza de sold. sunt interesata sa aflu mai multe : un medic foarte bun din Romania, cat dureaza recuperarea, ce durata de viata ara proteza.Ma puteti ajuta?
0
03-06-2009, ora 15:38
Daniela Ardelean
Nu este medic/terapeut
Daniela Ardelean
Buna,
Stie cineva daca de la 1 iulie se vor plati protezele de sold?
0
03-06-2009, ora 15:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In Romania exista asa-numitul Program National de Endoprotezare, prin care Ministerul Sanatatii si CNAS asigura fondurile necesare achizitionarii protezelor.
Prin urmare protezele au fost si vor fi gratuite.
Exista un amendament: datorita unor "liste de asteptare" la nivelul clinicilor, pacientii sunt "invitati" sa-si achizitioneze singuri, din fonduri proprii, protezele necesare. Nicaieri in lume nu se mai intampla acest lucru.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
03-06-2009, ora 17:36
Daniela Ardelean
Nu este medic/terapeut
Daniela Ardelean
Stimate Domnule Doctor,

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
0
04-06-2009, ora 10:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va stau oricand la dispozitie pentru informatii suplimentare.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-08-2009, ora 00:55
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Protezele de sold - sau mai precis endo-protezele de sold - sunt intr-adevar finantate printr-un program national de sanatate, astfel incat in mod normal nimeni nu este obligat sa-si cumpere dispozitivul. Lipsa de ritmicitate a finantarii poate conduce, in unele clinici, la discontinuitatea in aprovizionare si "sfatuirea " pacientilor cu posibilitati in a-si achizitiona protezele. Posibil sa existe si unele excese pe aceasta tema, insa nu exista elemente care sa conduca la ideea unei sistari a programului in 2009 si chiar pe viitor. Dimpotriva, interventia de protezare a soldului, complexa de altfel, a devenit oarecum rutiniera si majoritatea clinicilor din Romania au succes in rezolvarea acestei probleme. Protezele de sold totale au trei categorii de componente: componenta femurala (tija), cea cotiloidiana (bazin) si componenta de miscare (frictiune) reprezentata de capul sferic, de regula cu diametrul de 28 mm. Ele sunt in general de doua feluri: cimentate si necimentate. Cele fixate prin ciment acrilic sunt in prezent rezervate persoanelor mai varstnice, sa spunem peste 70-75 ani. Cele necimentate, fixate in sistem press-fit, sunt rezervate persoanelor mai tinere, active, care vor trece prin 2-3 revizii. Protezele uzate sunt inlocuite cu altele noi, operatie care se numeste revizie. Recuperarea dupa protezare depinde foarte mult de starea fizica si biologica a pacientului inainte de operatie: o suferinta indelungata, marcata de hipotrofia musculara cronica nu va permite o recuperare rapida, indiferent de calitatea actului chirurgical. Protezele totale cimentate permit astfel reluarea mersului in 3-7 zile post-operator sau ceva mai tarziu daca exista patologie asociata. Cele necimentate necesita o perioada de 45 zile de crutare (timp in care pacientul se poate deplasa, dar fara sa calce pe membrul operat), pentru a favoriza consolidarea interfetei dintre componente si osul pacintului. Stimularea acestei consolidari se poate realiza prin asocierea oxigenoterapiei hiperbare (HBO) (in medie 3-5 sedinte pre-operator si 5-10 sedinte post-operator), factor de mare influenta care in plus garanteaza eliminarea oricarui accident septic.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
11-09-2009, ora 16:53
Emilia Maria
Nu este medic/terapeut
Emilia Maria
Va rog sa imi recomandati si mie un ortoped in Cluj. Mama trebuie sa-si puna proteza la sold. Cam cat ar costa operatia. Stiti cumva daca exista posibilitatea ca proteza sa fie decontata de casa de asigurari de sanatate? Am inteles ca proteza costa in jur de 100 mil lei vechi.
Multumesc!
0
14-09-2009, ora 22:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In Romania exista asa-numitul Program National de Endoprotezare, prin care Ministerul Sanatatii si CNAS asigura fondurile necesare achizitionarii protezelor.
Prin urmare absolut toate protezele au fost si vor fi gratuite, deci nu trebuie sa platiti absolut nimic.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-09-2009, ora 19:51
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Protezele sunt in mod nosrmal asigurate de programul national, asa cum a afirmat distinsul meu coleg. Exista posibilitatea ca anumite clinici sa epuizeze fondurile acordate, insa costul unei proteze nu ajunge la 100 milioane lei vechi, el fiind cuprins intre 1200-1500 Euro, functie de firma producatoare.
Durata de functionare la o proteza de buna calitate cu uzura obisnuita este de 12-15 ani, dupa care elementele de uzura (capul si cupa de polietilena de inalta densitate, ) pot fi schimbate fara un efort chirugical similar cu montarea unei noi proteze. Oricum, protezele cimentate, a caror inlocuire este mai laborioasa, sunt indicate din ce in ce mai mult la varstele care depasesc 70 de ani.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
04-01-2010, ora 17:44
Pintilie Ramona
Nu este medic/terapeut
Pintilie Ramona
Buna ziua,
Tatal meu a fost diagnosticat cu coxartroza. A urmat tratamentul dar, neavand niciun efect, i s-a recomandat operatia. Am rugamintea, daca puteti sa ne ajutati cu un spital din zona Constantei-Mangalia-Eforie, unde se poate efectua aceasta operatie, eventual un nume de doctor.
Va multumesc anticipat
0
04-01-2010, ora 20:54
dorinica
Nu este medic/terapeut
dorinica
Buna ziua.
Ma adresez domnilor doctori pe care ii rog sa ma ajute in rezolvarea unei probleme.
In 29 decembrie 2009 ca urmare a unei cazaturi pe gheata, mama mea a suportat o interventie chirurgicala la sold. I-a fost pusa o proteza de sold tip Moore ( asa mi-a spus medicul care a operat-o).
Proteza a costat 1200 lei, bani pe care i-am platit noi, deoarece ni s-a spus ca spitalul nu are fonduri si deci proteza nu este gratuita.
Sanatatea mamei este foarte importanta si am decis sa platim proteza.
Intre timp am aflat ca aceasta ar fi trebuit sa fie gratuita.
Cum mai putem recupera acum banii pentru aceasta proteza?

Va multumesc
Cu deosebita stima.
Dorinica
0
04-01-2010, ora 21:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In principiu este foarte simplu: trebuie sa comunicati aceasta situatie Casei de Asigurari teritoriale (judetene sau a Municipiului Bucuresti).
Aveti sanse mari de succes, insa trebuie sa va cereti ferm drepturile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-01-2010, ora 22:39
tibby
Nu este medic/terapeut
tibby
As dori sa-mi spuneti va rog care ar fi contraindicatiile dupa o operatie de implantare de proteza necimentata.se pot efectua sarcini de ridicare a unor greutati medii (ex:10kg), persoana poate sa alerge, este contraindicata urcarea scarilor? de ce alte lucruri trebuie sa se tina cont pentru a evita compromiterea protezei de sold?

Va multumesc !
0
04-01-2010, ora 22:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Totul depinde de varsta si de ocupatia D-voastra, ca si de maladia de baza (necroza aseptica are determina rezultate mai modeste ale endoprotezarii dpdv al duratei in timp).
Trebuie sa intelegeti ca proteza are rolul de a va crea o autonomie rezonabila, insa fara eforturi fizice mari, sporturi etc. Este o problema pur mecanica, iar utilizarea accentuata a membrului determina uzura interfetei de frecare (metal-polietilena, ceramica-polietilena, ceramica-ceramica sau metal-metal), cu producerea "bolii de particule", si compromiterea endoprotezarii.
Scarile se pot urca (nu 50 etaje odata!!), se pot face nenumarate lucruri, insa totul fara excese!!
In general, daca aveti o varsta tanara (sub 50 de ani), nu aveti dureri mari si pastrati inca o autonomie de mers rezonabila, este de preferat sa amanati cat mai mult interventia de endoprotezare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-01-2010, ora 20:30
dorinica
Nu este medic/terapeut
dorinica
Va multumesc mult pentru raspuns, d-le doctor Marius Uscatu.
O sa depun actele la casa de sanatate.
Sper sa am succes.
Cu stima.
Dorinica
0
05-01-2010, ora 20:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Succesul depinde doar de perseverenta D-voastra: indiferent cate obstacole veti avea, nu trebuie sa cedati!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-01-2010, ora 22:06
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Pt. Dorinica
Stimata Doamna
In acest moment sansele de a va recupera banii pe proteza (tip Moore sau oricare alt tip) sunt minime. Sunt de acord cu colegul meu, Dr. Uscatu, ca trebuie sa fiti hotarata, dar acest lucru nu va fi suficient in momentul in care decontarea protezei mamei Dvs. depinde de taxa pe shaorma.
Pt. tibby
O proteza necimentata are cel putin aceleasi calitati biomecanice ca si una cimentata, daca nu superioare. Veti putea ridica si 40 Kg, insa conditia curenta la necimentate este sa evitati sub orice forma sa calcati pe piciorul operat in primele 45 zile. Proteza necimentata are o singura interfata - intre tija protezei si os - si are nevoie de acest rastimp pentru ca osul sa creasca in jurul tijei protezei (la femur, dar si in cotil), efectuand astfel ceea ce am putea denumi o "cimentare naturala", dupa care incarcarea este permisa. La Centrul Pilot O-HBO in Constanta, am redus acest rastimp la 3 saptamani prin asocierea oxigenoterapiei hiperbare.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
06-01-2010, ora 23:55
tibby
Nu este medic/terapeut
tibby
Va multumesc pentru raspuns.
Informatiile doream sa le aflu pentru tatal meu (52 ani), deoarece el a fost operat recent si i s-a pus o astfel de proteza(necimentata, cu integrare biologica).Problema lui era una mai veche, in tinerete avand un accident in urma caruia medicul a trebuit sa ii imobilizeze practic articulatia coxofemurala, provocand o anchiloza (cred ca se mai numeste si artrodeza).In ciuda acestei probleme reusea sa mearga destul de bine, pivotand pe articulatia sanatoasa.s-a hotarat sa se opereze auzind ca i se va imbunatati pana la urma viata, evitand fortarea celeilalte articulatii, dar si accentuarea usoarei deformari a coloanei lombare care aparuse in timp.
Inainte de operatie medicul rezident cu care a colaborat i-a zis ca va putea sa ridice si 30kg, dar dupa, profesorul care l-a operat a spus ca in niciun caz mai mult de 3 kg.Practic contraindicatiile acestea il ingrijoreaza putin pentru ca se astepta sa poata face cam aceleasi lucruri ca inainte de a se opera (deci sa poata sa care de ex o galeata cu apa, sau o sacosa de la piata).De aceea eram un pic contrariat.
Va multumesc inca o data pentru raspunsul dumneavoastra.
0
07-01-2010, ora 00:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Ganditi-va la proteza de sold ca la un pivot de autoturism (sunt cvasi-identice): viata acestei piese este strict dependenta de numarul de kilometri parcursi si de greutatea transportata de vehicul.
Prin urmare, sarcina mare=uzura accentuata.
Asta nu inseamna ca isi va petrece toata viata in repaus la pat, ci trebuie sa fie atent la uzura determinata de suprasolicitarea mecanica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 18:48
lucia maris
Nu este medic/terapeut
lucia maris
Domnule doctor,

Mama mea in varsta de 83 ani, a suferit in data de 21.12.2009 o operatie la sold, fiindu-i
montata o proteza de sold cimentata CPT. Actualmente se poate deplasa cu ajutorul cadrului, dar
din cand in cand imi spune ca simte cum proteza pocneste si doare in acel moment. acest lucru se intampla
cand se aseaza sau se ridica de pe pat sau toaleta.
Sunt motive de ingrijorare sau este ceva normal?.Va multumesc, Lucia
0
24-01-2010, ora 19:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este extrem de greu de precizat, in absenta unui examen clinic.
Poate exista o subluxatie a protezei, sau poate fi o insuficienta recuperare musculara etc etc.
Prin urmare, in cursul consultatiei de control la chirurgul ortoped operator, precizati-i aceste senzatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-01-2010, ora 00:33
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Pt. lucia maris
Trebuie verificta pozitia si functionalitatea corecta a protezei, deoarece nu este normal ca o proteza sa produca zgomote in functionare - mai ales una cimentata.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
17-03-2010, ora 20:10
neamtu
Nu este medic/terapeut
neamtu
buna seara
as vrea sa stiu si eu daca proteza de sold trebuie platita sau este gratuita deorece la medicul la care am fost mi sa zis ca cea mai ieftina este de 3000 de roni. si am citit mai sus ca au fost gratuite si sant in continuare vas ruga sa imi spuneti si mie care este raspunsul si ce trebuie sa fac ca sa am parte de una gratuita va multmesc frumos
0
17-03-2010, ora 21:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
In Romania exista asa-numitul Program National de Endoprotezare, prin care Ministerul Sanatatii si CNAS asigura fondurile necesare achizitionarii protezelor.
Prin urmare absolut toate protezele au fost si vor fi gratuite, deci nu trebuie sa platiti absolut nimic.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-03-2010, ora 21:47
bogdang
Nu este medic/terapeut
bogdang
Buna seara, am citit de sus pina jos toate intrebarile si raspunsurile. In speranta ca voi primi un raspuns si eu voi cere parerea Dvs. vis-a-vis de problema mea-coxartroza stinga cu origine luxatie congenitala sold. Ultima radiografie e de 3 ani spre rusinea mea. A fost si eu sfatuit sa amin pe cit posibil momentul protezarii (am 37 de ani). Mai stiu deasemenea ca e nevoie de o proteza totala dar ca si cu aceasta ar putea fi ceva probleme cu montajul. Atasez un link cu o copie a radiografiei ca eventual sa se poata vedea situatia articulatiei in discutie. Multumesc.
http://i608.photobucket.com/albums/tt163/camsonat/Medical/Bazin.jpg
0
06-04-2010, ora 18:00
catita
Nu este medic/terapeut
catita
Buna ! Sotului meu i s-a protezat soldul stang in urma cu 3 ani la Tg.Mures cu reusita 100% fara dureri si fara schiopatat. In urma cu un an i s-a protezat soldul drept (de data asta nu la Tg.Mures). Cand a inceput sa mearga (fara carje)a aparut o durere la genunchi drept care se muta mai sus, mai jos care persista.Medicul ortoped a spus ca e de la coloana vertebrala. A primit o gramada de medicamente antiinflamatorii, dar nimic. Nu mai spun ca e meteo sensibil. Nu cumva e vorba de o nereusita a operatiei, chiar daca la nivelul soldului drept nu are nici o jena ? La coloana nu se vad mari modificari. I s-a spus ca trebuie sa slabeasca. (sotul meu are 54 ani, 108 kg, 175 cm) De ce nu au fost aceste manifestari la prima operatie ? Ce se poate face ? Va multumesc anticipat !
0
06-04-2010, ora 20:14
vali arad
Nu este medic/terapeut
vali arad
vali arad buna seara, sotia mea a fost diacnosticat cu coxatroza bilaterala, si a intrat si in osteoporoza este recomandat operatia de proteza de sold?
0
07-04-2010, ora 23:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Osteoporoza nu reprezinta o veritabila problema, in afara celei provocate de imobilizare/sedentarism/obezitate sau de produsele cortizonice.
Protezarea soldului se aplica numai in cazul existentei unor dureri importante (chiar nocturne), a limitarii drastice a perimetrului de mers.
Nu conteaza stadiul radiologic al coxartrozei ci numai intensitatea durerilor D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-04-2010, ora 10:00
bogdang
Nu este medic/terapeut
bogdang
Din mesajul anterior am inteles cind aparare necesitatea protezarii. Dar in cazul meu daca durerile nu impun acest lucru, aminarea prelungita nu cumva duce la imposibilitatea montarii capsulei pe bazin din cauza insuficientei materialului osos ramas?
Adaugă un comentariu / răspuns
499 comentarii 12 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •