proteza de sold

499 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 16 17 Înainte ›
0
20-04-2011, ora 10:47
Nicoara Adriana
Nu este medic/terapeut
Nicoara Adriana
Pentru ALERG11
Buna ziua. La intrebarea ta am un singur raspuns: daca astepti dupa proteza gratuita la Cluj te sfatuiesc sa te inscrii pe lista pentru 2 bucati deoarece pana te ajunge randul este necesara protezarea si celuilalt sold. Eu m-am operat la Clinica de Ortopedie si Traumatologie unde conditiile de spitalizare sunt "romanesti" dar in spital stai doar 12 zile daca nu sunt probleme si aceste zile trec, importanta este calitatea actului medical in sine, atitudinea medicilor (super) si recomandarile referitoare la medicul ortoped care iti dau curaj. Eu sunt foarte multumita de medicul care m-a operat si am avut totala incredere in el si recomandarile lui. Proteza am achizitionat-o tot prin el (mi-a trimis reprezentantul firmei distribuitoare la mine la spital, mi-a fost facturata proteza, am platit-o si a adus-o in sala de operatie). Cred ca medicul ortoped iti recomanda firma cu care lucreaza de obicei. Vorbeste cu el in acest sens si vezi ce iti spune. In ceea ce priveste recuperarea nu este necesar nici un tratament, nu am dureri de nici un fel, iau doar anticoagulant (clexane) si sunt doar restrictii de miscare ( nu se calca pe picioor 8 saptamani si nu este voie sa faci anumite miscari din sold) In rest, eu ma pun in scaun de calculator, u=in scaunul pt mers la baie si stau in pat. Asdtept sa treaca. Daca mai ai nevoie de alte lamuriri iti stau la dispozitie!
0
28-04-2011, ora 14:21
IonescuLoredana
Nu este medic/terapeut
IonescuLoredana
Buna ziua,
De mult timp urmaresc discutiile d-voastra de pe forum, am si eu o problema, tatal meu are gonartroza. In prima faza doctorii i-au spus ca are la piciorul stang dar ca nu este foarte grav si ca daca ar slabi i-ar fii mai usor de suportat durerea (am uitat sa mentionez suntem din Brasov are 60 de ani, 1.80 cm si 100 kg) a incercat un timp dar este o persoana pofticioasa iar scaderea in greutate a fost destul de mica 1-2 kg. La sfarsitul anului 2010 a cazut pe genunchiul drept dar nu a avut dureri, chiar in aceea perioada doctorul l-a trimis sa isi faca o radiografie, in rezultatul careia se specifica de cheaguri proaspete de sange si fragmente de cartilaje (ma rog, in termeni medicali).Doctorul de la Brasov fara sa citeasca rezultatul, doar uitandu-se la radiografie ii recomanda sa mearga la Bucuresti la un doctor, renumit de altfel, pentru o artroscopie. In februarie ajungem la Bucuresti doctorul la fel se uita doar la radiografie si ne spune ca la stangul nu mai are ce sa ii faca doar o proteza care costa 1300euro, iar la dreptul ii face artroscopie. La iesirea din operatie cand am fost sa discut cu medicul imi spune ca si la dreptul problema este destul de urata si ca ar fii indicat sa ii puna o placa la genunchi pentru ca nu mai are nici la dreptul foarte mult cartilaj si sa poata fii protejat osul pana la o viitoare protezare.In urmatoarea saptamana ii face operatia respectiva, doctorul imi spune ca totul este in regula, mentionez insa ca acolo nu are doar o placa este in forma de L prins cu 3 suruburi.Ne intoarcem la Brasov iar la controlul de 3 saptamanii repeta radiografia si mergem la control la Brasov, aici doctorul cand citeste rezultatul radiografiei din decembrie este uimit si ne cearta ca de ce nu am fost sa i-l ghipseze atunci genunchiul ca nu trebuia operat ( mentionez ca vb despre acelasi doctor care ne-a trimis la Bucuresti).
Problema mea acum este ca are dureri in continuare si chiar mai mari, decat inainte de operatii, la ambii genunchi. Rugamintea mea si intrebarea tot-odata este cum pot verifica daca doctorul de la Bucuresti ne-a inscris in programul de protezare (pentru ca l-am rugat sa gaseasca alte solutii fara sa dam 1300 euro pe o proteza si mi-a promis ca ne inscrie in programul de protezare), si ce ar trebui sa faca tata sa nu mai aiba dureri atat de mari, mentionez ca nu prea isi mai fac efect calmantele a stat 3 saptamanii in pat fara sa calce pe picior si chiar si acum la 60 de zile dupa operatie el inca se mai foloseste de baston, deci inca nu se lasa cu toata greutatea pe picior. Imi tot spune ca ii este frica sa faca protezare pentru ca nu crede ca va avea efecte benefice.
Astept si eu un raspuns!
Va multumesc!
0
28-04-2011, ora 14:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca ati inteles esenta postarilor mele pe acest form, ati inteles ca protezarea la aceasta greutate este o mare greseala.
Este nu numai inutila, dar si profund periculoasa, determinand complicatii redutabile (luxatia componentelor, fracturi ale oaselor din jurul protezei, dar mai ales uzura extrem de rapida).
Prin urmare, problema protezarii se poate pune la modul realist numai in conditiile unei greutati de maximum 80 kg.
Problema gratuitatii este rapid rezolvabila, dar este derizorie in conditiile actuale de greutate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-04-2011, ora 01:55
bogdans75
Nu este medic/terapeut
bogdans75
Bogdan este numele meu si am mai postat pe site, legat de necroza aseptica de cap femural.Era vb despre asa numita metoda BHR(BIRMINGHAM HIP RESURFACING).Daca a trecut cineva prin asta al rog din suflet sa dea un semn...eu urmand sa ma operez cu acesta metoda in cateva saptamani.Va multumesc anticipat.
0
01-05-2011, ora 22:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ce greutate aveti in momentul de fata??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
01-05-2011, ora 22:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ce greutate aveti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
01-05-2011, ora 23:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu am vazut operatia de cateva ori (BHR). parerile sunt diferite. studiu credibil pe termen lung inca nu am citit in favoarea metodei (nici contra).
cati ani aveti? si la ce clinica se va efectua operatia?
0
02-05-2011, ora 14:11
costell1967
Nu este medic/terapeut
costell1967
INTREBARE DIN 28 MARTIE 2011
Pentru D-nul Doctor.Sunt din Iasi, am 43 ani 1, 72/105 kg.Pe 11.09.2010 in urma unui accident rutier am suferit o luxatie de sold drept si fractura de cotil, totodata fiindumi afectat si nervul sciatic(doar cel extern care coordoneaza miscarea de aducere a gleznei tot timpul laba piciorului fiind amortita).In acest moment merg in carje sprijininduma pe piciorul drept dar nu total neputind renunta la cirje.In examenul radilogic din 14.03.2011 rezultatul este "veche fractura pelvina acetabulara cu importanta deplasare in focar.Coxactroza secundare de severitate medie"am si un CD cu examenul radiologic si daca nu cer prea mult vi l-as trimite sa-mi spunet cam cat de grav este.In momentul accidentului aveam 115 kg, este posibil ca coxactroza sa fie de la obezitate si nu de la accident.Mentionez ca in momentul in care antrenez articulatia soldului simt dar se si aud zgomote(caraituri) care nu sunt foarte dureroase.Intrebarea este pot sa scap de operatia de proteza de sold (care este costisitoare), daca reusesc sa scap de kilogramele ce le am in plus.Ma tem si pentru piciorul stang deoarece la varsta de 5 ani am avut la el fractura de femur.

RASPUNS PE FORUM DIN 28 MARTIE 2011



Pentru D-nul Doctor.Sunt din Iasi, am 43 ani 1, 72/105 kg.Pe 11.09.2010 in urma unui accident rutier am suferit o luxatie de sold drept si fractura de cotil, totodata fiindumi afectat si nervul sciatic(doar cel extern care coordoneaza miscarea de aducere a gleznei tot timpul laba piciorului fiind amortita).In acest moment merg in carje sprijininduma pe piciorul drept dar nu total neputind renunta la cirje.In examenul radilogic din 14.03.2011 rezultatul este "veche fractura pelvina acetabulara cu importanta deplasare in focar.Coxactroza secundare de severitate medie"am si un CD cu examenul radiologic si daca nu cer prea mult vi l-as trimite sa-mi spunet cam cat de grav este.In momentul accidentului aveam 115 kg, este posibil ca coxactroza sa fie de la obezitate si nu de la accident.Mentionez ca in momentul in care antrenez articulatia soldului simt dar se si aud zgomote(caraituri) care nu sunt foarte dureroase.Intrebarea este pot sa scap de operatia de proteza de sold (care este costisitoare), daca reusesc sa scap de kilogramele ce le am in plus.Ma tem si pentru piciorul stang deoarece la varsta de 5 ani am avut la el fractura de femur.



IN ACEST MOMENT AM RENUNTAT LA O CARJA DAR NU AM STABILITATE FOARTE MARE IN PICIORUL DREPT SI A DOUA ZI DUPA CE MAM APUCAT SA MERG CU O SINGURA CARJA MA DUREAU AMBELE PICIORE PARCA JUCASEM FOTBAL.IN ACEST MOMENT AM DURERI LA SOLD DAR SUNT SUPORTABILE MAI MULT MA DERANJEAZA CARAITUL CARE SE SIMTE SI SE AUDE DE LA SOLD SI SUNT CURIOS NU AS PUTEA SA SCAP DE OPERATIE MAI ALES CA AM MAI DAT IN ULTIMA LUNA VREO 5 KG JOS IAR FRACTURA CARE O AM LA BAZIN NU SE VA COLOSA IN ACEL LOC SI LA UN MOMENT DAT SA NU MAI AUD SI SA SIMT ACESTE CARAITURI.VREAU SA INTREB DACA MA DOARE GENUNCHIUL ACEASTA DURERE ESTE PENTRU CA LA GENUNCHI ESTE O PROPLEMA SAU SE REFLECTA DE LA SOLD.VA MULTUMESC
0
02-05-2011, ora 16:59
bogdans75
Nu este medic/terapeut
bogdans75
In momentul de fata am 108 kg la o inaltime de 1, 90m si 36 ani.BHR-ul mi-a fost recomandat de dr Niculescu, seful de sectie ortopedie de la Spitalul Colentina.M-am documentat fff mult(citit si vizionat) in legatura cu aceasta metoda, dar as fi vrut sa discut cu cineva care a "trecut" prin asta...asa ca daca este cineva il astept sa-mi dea un semn.Multumesc.
0
08-05-2011, ora 13:44
lalutcosmin
Nu este medic/terapeut
lalutcosmin
Buna ziua.Tatal meu sa operat la sold pentru schimbarea protezei(revizie), in Bucuresti la spitalul Colentina.Pentru inceput i-a fost pusa o proteza cu rol de medicament antibiotic, urmand ca peste 2 luni sa ii fie pusa proteza finala.Prima proteza a costat 1000 de euro, fiind platita de catre tatal meu, iar cealalta proteza o sa fie in jur de 5000 euro.Intrebarea mea este: Poate tata sa-si recupereze banii de la Casa de Sanatate?Mentionez ca nu a mai fost timp de asteptare pentru proteza gratuita, deoarece tata avea niste dureri ingrozitoare(proteza veche si aceea fiind revizie, sa decimentat.).Va multumesc
0
08-05-2011, ora 17:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa incercati recuperarea banilor.
Va fi greu, dar cred ca merita (tine numai de tenacitatea D-voastra).
Sfatul este sa va adresati in scris Casei de Asigurari, care este obligata sa va raspunda tot in scris.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-05-2011, ora 12:34
popa florentina
Nu este medic/terapeut
popa florentina
ACUM ASTAZI 9 mai 20011 am fost la eforie sud si am vb cu doctorul AUREL NICULESCU doctor primar trautomatologie si ma vb cu dinsul de proteze la picioare adica are OSTEONECROZA CAP FEMURAL DREPT STADIUL 3, OSTEONECROZA CAP FEMURAL STING STADIUL 3, SI BURSITA IMPORTANTA COXO-FEMURAL BILATERAL DIAGNOSTIC DAT IN URAMA RMN si vroiam sa stiu si eu cit ajunge o proteza si cit ma costa o peratia cit mai aproape de mine adica in c-ta va multumesc astept raspuns
0
10-05-2011, ora 08:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Indicatia de endoprotezare a soldului nu depinde deloc de RMN, ci doar de varsta si de mai ales de simptomele pacientului (durata si intensitatea durerii, perimetrul de mers posibil).
Pe de alta parte, prezenta unei supraponderabilitati (obezitate) contraindica la modul absolut operatia de protezare. Mai intai pacientul isi normalizeaza greutatea, dupa care se poate pune problema operatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-05-2011, ora 16:10
unaivas
Nu este medic/terapeut
unaivas
buna ziua d-le doctor as dori sa va intreb daca este normal ca pt o operatie de proteza de sold sa se ceara o suma de bani peste 5000 roni (50000000 mil lei vechi) motivanduse ca la operatie participa mai multi medici (anestezist etc)care trebuie platiti¨¨¨:Si toate acestea intr un spital din Targu MUres va multumesc.
0
10-05-2011, ora 16:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este trist ceea ce relatati. Eu am scapat de mult de acest cosmar (lucrez exclusiv in privat de peste 7 ani), dar sunt constient de aceste practici regretabile.
Pe de alta parte, in alte clinici pacientii sunt obligati sa-si cumpere protezele, in valoare de 1000-3000 euro...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-05-2011, ora 16:27
unaivas
Nu este medic/terapeut
unaivas
Multumesc d le doctor As dori sa va mai intreb ceva Este legal ?(sa ceara 5000 roni pt o proteza de sold)sau este considerat ca luare de mita?va multumesc anticipat
0
10-05-2011, ora 16:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Bineinteles ca nu este legal.dar se practica in toata Romania, uneori pentru sume de 10.000-15.000 euro sau chiar mai mult.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-05-2011, ora 15:31
popa florentina
Nu este medic/terapeut
popa florentina
poi si referitor la cit ajunge o proteza de sold tot nu miati raspuns cit ajunge si poate fac si rost de ea prin casa de asigurari cu, , programul de endoprotezare, , asa mia zis cineva va multumesc mult.
Cu stima si respesct popa florentina
0
11-05-2011, ora 15:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am raspuns de cateva zeci de ori pe acest topic: protezele sunt 100% gratuite, fiind asigurate prin Programul National de Endoprotezare, prin urmare nu trebuie sub nici o forma sa va cumparati proteza.
Infinit mai importanta mi se pare indicatia: chiar credeti ca aveti nevoie atat de repede de proteza??? Eu ma indoiesc sincer ca nu mai puteti astepta 10-20 de ani...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-05-2011, ora 10:36
soringliga61
Nu este medic/terapeut
soringliga61
Am fost operat la Spitalul Colentina/Bucuresti pt.coxartroza postraumatica dr.unde am primit o proteza de sold BHR prin grija Dr.Rodica Marinescu.Tin in mod deosebit sa-mi exprim recunostiinta pt.aceasta fiind impresionat de intreaga activitate a sectiei de ortopedie condusa de doamna doctor, pe.care am avut ocazia sa o cunosc odata cu internarea..Mai intii curatenia, exista o firma de curatenie care trece de 4 ori pe zii prin fiecare salon.Prima constatare, nu sun gindaci de bucatarie iar curatenia este sclipitoare..Mincarea bolnavilor vine preambalata in casolete de unica folosinta tiplate si este de calitate.Personalul medical, amabil si politicos.Nu-mi vine sa cred ca pot sa spun asta.Mentionez ca vin din interiorul sistemului si stiu despre ce vorbesc.Infirmierele sunt pline de solicitudine si credeti-ma au de munca intr-o sectie unde nimeni nu poate sa se miste dupa operatie.Fiecare pat are prevazut o sonerie cu bec de unde bolnavul poate chema personalul de ingrijire.Sistemul este bine pus la punct si functioneaza !!!
Doresc sa multumesc doamnei Dr.Rodica Marinescu si echipei medicale, dr.Botezatu, dr.Laptoiu, dr.Stefan, pt.profesionalismul si omenia de care au dat dovada si sa le urez viata lunga si plina de impliniri.O recomandare pt.pacienti, mergeti la spitalul COLENTINA / ORTOPEDIE daca aveti probleme ortopedice.Veti fii multumiti.Cu stima, Dr.Sorin Gliga(fost pacient)
0
13-05-2011, ora 11:33
bogdans75
Nu este medic/terapeut
bogdans75
Dl Dr Gliga, as dori sa iau legatura cu dvs, deoarece si eu ma voi opera la Colentina, pe 23 mai, bhr si mi-ar prinde tare bine niste sfaturi de la dvs...-*.Stiu ca administratorul site-ului imi va scoate adresa de mail, dar sper s-o prindeti in timp util.Va rog sa-mi dati un semn.Va multumesc anticipat.Stejaru Bogdan.


(*modiifcat de admin)
0
13-05-2011, ora 12:01
soringliga61
Nu este medic/terapeut
soringliga61
Pt.Bogdan-V-am trimis un m-ail
0
13-05-2011, ora 21:03
Nicoara Adriana
Nu este medic/terapeut
Nicoara Adriana
Pt D-l doctor. As avea o intrebare. Daca ar fi o problema la proteza (am primit o proteza necimentata acum 6 sapt) m-ar durea? Intreb asta pt. ca azi am avut un mic accident (am cazut putin din carucior), nu ma doare nimic decat "psihic" si nu as vrea sa sun doctorul pt. nimic. Multumesc!
0
13-05-2011, ora 23:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este extrem de complex, din simplul motiv ca durerea nu este in mod necesar coroborata cu situatia locala a protezei.
Pe de alta parte, orice proteza de prima intentie, fara sa fi fost un teren complicat, permite sprijinul (mersul) inca din prima zi post-operator, indiferent de natura protezei.
Cel mai sigur ar fi insa un consult clinic si radiologic, pentru a indeparta spectrul unor potentiale complicatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-05-2011, ora 00:04
Nicoara Adriana
Nu este medic/terapeut
Nicoara Adriana
Pt. Dl. Doctor.
cum se manifesta o luxatie a protezei?Care sunt simptomele?
Va multumesc.
0
15-05-2011, ora 17:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele sunt multiple, si pot include scurtarea membrului pelvin afectat, pozitie vicioasa de rotatie interna sau externa (in functie de varietatea luxatiei), zgomote felurite la nivelul soldului, si mai ales imposibilitatea mersului normal.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-05-2011, ora 18:16
liviugrecu
Nu este medic/terapeut
liviugrecu
Buna ziua!
Tatal meu a fost operat in pe data de 16 ianuarie 2011 de fractura de col femural. In urma interventiei chirurgicale i s-a pus o proteza de sold Moore necimentata.
S-a inceput recuperarea, a efectuat timp de 3 saptamani sedinte cu un kinetoterapeut la domiciliu, a inceput deplasarea cu cadrul, apoi cu doua carje si la 3 luni de la operatie a inceput sa se deplaseze folosind doar o carja.
De 3 saptamani tatal meu a incepus sa se planga de o usoara durere care apare deasupra genunchiului in momentul in care se sprijina pe piciorul operat. Zona este localizata undeva pe o lungime de 10-15 cm deasupra genunchiului. Nu sunt dureri mari dar "le-a prins frica", cum se spune, si a inceput sa mearga mai greu, sa adopte o pozitie in mers care sa nu-i provoace acea durere. Durerile apar doar la mers atunci cand calca pe picior. Poate fi o leziune musculara? Ele au aparut dupa ce intr-o zi s-a deplasat pe o distanta mai lunga decat cea din zilele anterioare.
Tatal meu are 87 de ani, 70 kg si nu prea are stare, in trecut fiind foarte activ.
Care ar putea fi sursa acelor dureri aparute? Ce ar trebui de facut?
Va multumesc!
0
15-05-2011, ora 18:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de precizat cauza suferintei fara o examinare clinica si radiologica.
Poate fi ceva banal, dar poate fi si o problema la nivelul site-ului protezei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-05-2011, ora 18:40
soringliga61
Nu este medic/terapeut
soringliga61
Faptul ca Dr.Marius Uscatu isi ia din timpul personal si raspunde pe forum tuturor intrebarilor puse de cei interesati este un avantaj enorm pt.acestia din urma tinind cont de faptul ca folclorul in acest domeniu creeaza destula confuzie.Dr.Sorin Gliga
0
15-05-2011, ora 18:41
liviugrecu
Nu este medic/terapeut
liviugrecu
Va multumesc pentru raspuns! Cu siguranta ca in cel mai scurt timp vom merge sa ii facem o investigatie radiologica si un consult la medicul ortoped care l-a operat. Ma gandeam, doar, daca ar putea fi o problema musculara aparuta la nivelul muschiului cvadriceps, si in acest caz daca nu ar fi utila procurarea unui pansament elastic la nivelul zonei respective.
In cazul in care "ar fi o problema la nivelul site-ului protezei", situatia s-ar complica tare? Nu imi dau acum seama ce ar insemna asta, dar ma voi documenta.
Am vorbit cu tata acum cateva minute. Concluzia este ca, daca calca mai apasat pe picior, mai ales la mersul cu o carja, "simte o jena, o usoara durere", altfel nu simte nimic.
Acum o luna am fost la control, a facut radiografie si medicul a spus ca totul este bine. Ar fi putut interveni ceva de atunci si pana acum?
Inca o data va multumesc pentru raspunsuri.
Cu deosebita consideratie,
Liviu Grecu
Adaugă un comentariu / răspuns
499 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •