proteza de sold

499 comentarii 1 23 ..... 16 17 Înainte ›
0
08-04-2010, ora 23:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu trebuie sa va faceti prea multe griji din acest punct de vedere.
Este infinit mai important sa aveti in vedere riscurile protezarii soldului la aceasta varsta si limitarea socio-profesionala pe care o impune un sold protezat.
Puteti amana cu 20-30 ani protezarea soldului, cu conditia mentinerii unei troficitati musculare acceptabile, necesare unui bun rezultat al protezarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-04-2010, ora 08:19
bogdang
Nu este medic/terapeut
bogdang
Multumesc, este raspunsul pe care-l asteptam.
0
10-04-2010, ora 11:40
vali arad
Nu este medic/terapeut
vali arad
multumesc...domnule doctor Marius Uscatu.
0
10-04-2010, ora 17:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Puteti sa ne tineti la curent cu evolutia durerilor D-voastra in perioada urmatoare. Ar fi extrem de util altor pacienti sa le impartasiti din experienta D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-04-2010, ora 16:13
bogdang
Nu este medic/terapeut
bogdang
Din "fericire", in ultimi 36 de ani nu prea am avut dureri decit dupa stat in picioare pe loc si mers in ritm de plimbare. Acum 2 luni chiar am urcat pe scari la etajul 20 cu o pauza la 14. De cca. o luna au aparut ceva probleme dupa o pivotare pe un picior cu o greutate in brate. Am simtit o trosnitura si au urmat 4-5 zile de chin. Pe 30.04 merg la o consultatie la medicul care m-a operat in trecut si revin cu noutati.
0
14-04-2010, ora 22:58
CatalinC
Nu este medic/terapeut
CatalinC
Buna ziua,

Informatii gasite aici sunt mai mult decat folositoare pentru cei care trec printr-o astfel de interventie.

Situatia mea este urmatoarea: Mama, 52 ani, va avea o astfel de operatie in mai. Doctorul care va face interventia a zis ca doar un tip de proteza este suportat de CNAS. Intrebarile mele sunt:
- Proteza recomandata de doctor sa fie o alegere corecta?
- Sa aleg alt tip de proteza, superioara ce nu e suportata de CNAS?
- Daca da, ce tip de proteza ar fi indicata pentru cazul asta?
- Daca aleg alt tip de proteza, CNAS suporta o parte, putand sa platesc diferenta?

Multumesc anticipat..
0
15-04-2010, ora 15:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
- Protezele pot avea zeci de variante, in functie de sex, varsta, greutate, profesie, antecedente, gravitatea artrozei si multe alte considerente;
- intr-adevar, costurile protezei sunt suportate integral prin Programul National, indiferent de tipul protezei necesare.
- intrebarile D-voastra sunt perfect indreptatite. veti gasi insa greu raspunsul, datorita constrangerilor financiare care determina ortopedul sa aleaga proteze avand preturi mai mici si calitate asijderea, in vederea satisfacerii unui numar cat mai mare de pacienti.
In principiu nu este posibila partajarea costurilor intre pacient si CNAS.
- alegerea protezei se va face in functie de criteriile mentionate, la care se adauga cele legate de "scoala" ortopedului, habitudinile acestuia etc etc etc.
Ca sfat practic, pentru aflarea tipului optim de proteza, cand puneti intrebarea aceasta trebuie sa va asigurati ca s-a inteles de catre ortoped ca va veti cumpara singur proteza...
- nu exista o pervedere care sa specifice clar ca se va suporta doar costul unei proteze standard. Chiar daca aveti nevoie de proteze speciale de reconstructie, care costa de 10 ori mai mult, ele sunt si vor fi integral suportate de catre programul national.
Tineti-ne la curent cu demersurile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-04-2010, ora 16:35
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
buna ziua!
Mama mea are 56 ani şi a fost diagnosticata cu coxartroza şi osteoporoza.In urma unui examen radiologic un medic din Bacau a spus că îi trebuie o proteză la şold, necimentată care ar costa 2900lei.
Este urgentă si indispensabilă operaţia sau mai poate urma un tratament? Are dureri doar cand merge şi la urcat scările în rest nu.
Ce ne sfătuiţi?
0
24-04-2010, ora 17:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Osteoporoza reprezinta o problema doar daca survine in urma imobilizarii prelungite, a tratamentului cortizonic sau a obezitatii.
Interventia de artroplastie (protezare a soldului) nu constituie o urgenta, putand fi amanata perioade de zeci de ani fara mari probleme, cu conditia mentinerii unui tonus muscular satisfacator (nivel satisfacator de miscare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-04-2010, ora 14:21
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
Buna ziua!
Multumesc din suflet pentru raspuns, dar as mai avea o intrebare: prin tratament poate evita protezarea sau doar o poate amana?
Multa, multa sanatate va dorim!
0
27-04-2010, ora 14:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Interventia, nefiind vorba despre o problema urgenta si vitala, poate fi atat amanata cat si evitata.
Totul sta insa in posibilitatea deplasarii prin mijloace proprii.
Cu stima,
Marius Uscatu
ChirurgGlezna si Picior
0
27-04-2010, ora 15:52
popa botnaru gabi
Nu este medic/terapeut
popa botnaru gabi
multumesc mult pentru lamuriri!
Dumnezeu sa va dea sanatate!
0
28-04-2010, ora 20:25
MARINTOMA
Nu este medic/terapeut
MARINTOMA
Tatal meu in varsta de 54 de ani a fost internat in urma cu o saptamana in spital fiind diagnosticat cu fractura de sold, mentionez ca mergand pe strada a cazut pur si simplu iar din acel moment a ramas intepenit nu a mai putut merge si l-am dus la spital.Doctorul la care este internat a spus ca exista doua tipuri de operatii care se pot face una cu o placa cu suruburi de fixare a soldului si inca una cu o proteza de sold ce ar costa in jur de 1400 lei.mentionez ca tatal este consumator de alcool si fumator, iar doctorul a spus ca ar putea avea un cancer in metastaza altfel neavand cum sa se produca aceasta fractura.INtrebarea mea ar fi ce operatie ma sfatuiti sa aleg si despre ce lucruri ar trebui sa mai discut cu dl doctor. multumesc! astazi i s-a facut si un tomograf la sol iar maine dimineata o sa merg sa discut cu dl doctor.
0
28-04-2010, ora 22:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va voi raspunde punctual:
- alegerea protezei nu se face in contrapartida cu o placa cu suruburi. Fractura care se poate trata cu suruburi se trateaza astfel, iar cea care necesita proteza nu se poate trata cu suruburi.
- proteza de sold nu va costa nimic, din simplul motiv ca este suportata 100% de catre stat prin Programul National de Endoprotezare. Daca serviciul de ortopedie la care ati apelat nu va pune la dispozitie proteza, mai aveti inca vreo 70-100 alte servicii de ortopedie din tara care o pot face.
- nu cred ca se pune problema cancerului doar pentru aparitia unei fracturi de sold la aceasta varsta...iar CT-ul are relevanta doar in aceasta situatie, in care se suspecteaza o fractura pe os patologic..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-05-2010, ora 13:36
bogdang
Nu este medic/terapeut
bogdang
Am fost la un consult la medicul care ma stie de 18 ani si a spus ca proteza mai poate astepta daca eu consider ca ma descurc in situatia actuala. Deja soldul se afla in cea mai proasta stare de 10 ani si cel mai rau lucru care s-ar putea intimpla ar fi aparitia durerilor permanente. Am intrebat care ar fi pretul unei proteze de tipul celei care mi-ar trebui si mi s-a raspuns ca nu trebuie sa platesc nimic, spitalul are proteze de toate tipurile si dimensiunile. Toata stima pt. Dl. doctor care a stat in policlinica, Vineri seara pina la ora 2 noaptea. La 1:01 am iesit eu din cabinet si inca mai asteptau pe sala 3-4 pacienti neprogramati. Cineva spunea ca ar fi trebuit sa programeze doar cite 10 pacienti sa nu ne mai prinda noaptea pe acolo. In cazul acesta cred ca eu as fi avut programare pt. 30 Mai 2014. Protestez si aici impotriva criminalilor care cer foloase necuvenite pacientilor. Consider ca ar trebui sa zaca dupa gratii. Daca voi avea sansa sa intilnesc un astfel de medic voi face tot ce este omeneste posibil pentru al vedea acolo unde merita. Prefer sa sponsorizez un spital cu 3000Lei decit sa dau unui medic care pretinde 500Lei. Sper ca nu am suparat pe nimeni din aceasta comunitate dar sunt revoltat din cauza unui var care are o fractura de femur operata de 3 ori cu bani seriosi pretinsi de medici, iar acum tija a migrat, piciorul e mai scurt cu 4 cm si i-au fracturat si glezna. Mergind inapoi la medicul care l-a operat acesta a cerut 1000E sa-l faca bine.
0
15-05-2010, ora 09:24
TEAMIHAIL
Nu este medic/terapeut
TEAMIHAIL
Va rog, as dori un raspuns pentru o problema legata de proteza.Sora mea are o proteza cimentata carre i-a fost introdusa la 43 de ani prin cimentare.Durata ei este acum de 5 ani si deja s-a deplasat si produce dureri mari.Ce sanse sunt sa ramina cu proteza veche si fara dureri?Sau trebuie schimbata proteza cu una noua.Am citit ceva despre proteze din materiale noi de mai lunga durata cu o durata mai lunga de utilizare dar nesubventionate.Se spune acolo despre o diferenta suportata de pacient.Ati putea sa ne ajutati cu informatii suplimentare?Exista posibilitatea ca proteza sa nu fie acceptata de organism?Cum se pot inlatura riscurile?Va multumesc mult.
0
15-05-2010, ora 14:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va voi raspunde punctual:
- proteza reprezinta o piesa mecanica, prin urmare este supusa uzurii. Acesta este motivul pentru care este bine sa fie amanata pentru varsta de 60-70 de ani...
- deplasarea pe care o relatati este produsa fie de uzura polietilenei, fie de decimentarea componentelor femurala sau acetabulara;
- reinterventia este dictata doar de intensitatea durerilor si a tulburarilor functionale;
- revizia (schimbarea) protezei necesita o interventia mult mai mare, cu o proteza mai lunga, si care va avea o durata de viata mult mai scurta decat prima proteza.
- orice proteza este suportata din Programul National de Endoprotezare, deci este gratuita 100%.
Nu ne-ati vorbit despre singurul detaliu esential in situatia actuala: greutatea D-voastra.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-05-2010, ora 04:48
TEAMIHAIL
Nu este medic/terapeut
TEAMIHAIL
Va multumesc f. mult pentru raspuns.Greutatea este de 74 kg, iar inaltimea de 1, 61 m.Va rog pentru o noua lamurire.Daca se constata o deplasare a protezei acest lucru inseamna ca e proteza uzata sau poate fii si alta cauza(ex. persoana a ridicat sau a cazut).Deasemeni daca e prezenta si o gonartroza la ambii genunchi, iar acum durerile sunt localizate la piciorul protezat, la pulpa piciorului cu radieri uneori la oul piciorului sau in fesa, cum poate avea certitudinea ca aceste dureri sunt de la proteza.Inteleg din cele spuse de dv. ca inlocuirea protezei este bine sa fie aminata cit mai mult.Dar daca la radiografiere s-a constatat in urma cu un an o deplasare a protezei, iar medicii au spus ca trebuie strinse doar putin suruburile, aceasta inseamna ca nu trebuie inlocuita proteza ?Daca nu s-au strins suruburile la timp este posibil sa se fi uzat f. mult proteza astfel incit sa trebuiasca una noua?Nu mi-ati raspuns va rog despre noile materiale aparute la proteze care au o mai buna fiabilitate.Am citit despre ele intr-un articol medical, cred ca tot de dv. semnat.Va multumesc mult pentru deosebita amabilitate de a raspunde atit de promt.Dumnezeu sa rasplateasca aceste frumoase acte de inalta omenie si profesionalism pe care le aduceti pentru a ajuta filantropic atiti oameni.
0
16-05-2010, ora 10:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziiua!
Va voi raspunde din nou punctual:
- deplasarea protezei poate semnifica fie uzura cupei din polietilena (cazul cel mai fericit), fie decimentarea componentelor metalice femurala si acetabulara. Acest lucru se poate cuantifica radiologic.
- durerile pot fi datorate atat mobilizarii protezei, cat si gonartrozei. Acest lucru se poate cuantifica atat clinic cat si radiologic.
- nu inteleg la ce "suruburi" va referiti. Protezele de sold nu au suruburi, cu exceptia celor foarte lungi, de revizie, ceea ce nu cred ca este cazul.
- eu nu m-am pronuntat pentru amanrea operatiei de revizie (si nu aveam cum s-o fac, atata timp cat nu cunosc cazul D-voastra), ci ma pronuntam principial pentru amarea primei operatii de protezare cat mai mult spre 55-60 de ani, evitand aceasta operatie la varste tinere, de 40 ani, din ratiunile pe care deja le constatati...
- intr-adevar, exista materiale noi si mult mai rezistente. Indiferent de aceste materiale insa, durata vietii protezei este limitata drastic in cazul tinerilor si persoanelor obeze.
- in czaul D-voastra raul a fost deja facut (adica proteza a fost deja implantata) si trebuie sa constientizati efectele, respectiv sa evitati orice fel de efort mare si mai ales obezitatea toata viata.
Proteza de sold este incompatibila cu eforturile mari, cu greutatea mare, fiind motivul pentru care se uzeaza repede si trebuie evitata la maximum in cazul tinerilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-05-2010, ora 20:27
costi322
Nu este medic/terapeut
costi322
Buna seara
Mama mea a suferit o fractura de femur un pic mai sus de genunchi.Avand 68 de ani si suferind de osteoporoza, necesita operatie si introducerea unei tije ortopedice in picior.Ni sa spus sa luam un dispozitiv numit Retronail.Intrebarea mea e daca exista si alte echivalente cu alte denumiri ale acestei tije Retronail.Am vrea sa comparam si alte oferte de pe piata.
Multumesc anticipat.
0
22-05-2010, ora 00:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil este vorba despre o fractura supra-condiliana sau diafizara distala. Intr-adevar, solutia moderna, de electie, este tija centro-medulara retrograda, de tip retro-nail (nu este un nume propriu sau o marca, ci semnifica o tija cu introducere retrograda, adica prin genunchi).
Probabil ca aceasta este o solutie mai buna decat tija gamma lunga, care se preteaza uneori in astfel de fracturi (nu ma pot pronunta clar, necunscand radiografia).
Ceea ce nu inteleg este de ce ati fost trimisi sa cumparati asa ceva. Absolut toate dispozitivele ortopedice sunt subventionate de catre Casa de Asigurari, iar daca sectia de ortopedie nu dispune de asa ceva, trebuie sa mergeti grabnic la Casa de Asigurari sa obtineti fondurile necesare. Nu v-as sfatui sa dati mii de euro, atata timp cat Casa de Asigurari asigura fondurile necesare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-05-2010, ora 00:55
costi322
Nu este medic/terapeut
costi322
Va multumesc pentru raspuns, se pare ca nu mai sunt fonduri la CAS, chiar azi am cumparat si anticoagulantul, deoarece operatia se va efectua saptamana viitoare.Costul tijei este undeva pe la 1250 ron, dar in spital se vehicula faptul ca s-ar gasi mai ieftin la alte firme.Ni sa facut o recomandare spre o anumita firma, persoana contact, nr telefon, si de aceea as mai fi dorit si alte oferte.Va multumesc inca odata pentru ajutor.
0
22-05-2010, ora 01:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Parerea mea este ca nu trebuie sa va multumiti cu raspunsul CAS. Trebuie sa formulati o cerere scrisa pentru aprobarea fondurilor, moment in care 100% vi se va aproba suma de bani (cu totii se bazeaza pe frica sau plictiseala D-voatra, incercand sa va faca sa renuntati).
Nu trebuie sa va orientati catre produsul ieftin, ci catre cel performant.
Intr-adevar, problema majora este sa obtineti sprijinul chirurgului: trebuie sa va dea o hartie cu diagnosticul si cu materialul implantabil necesar. Daca obtineti aceasta hartie, restul este o pura formalitate.
Daca veti renunta, inca o data se vor bucura cu totii ca au facut "economie" pe spinarea cuiva care nu-si cunoaste drepturile si se lasa calcat in picioare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-05-2010, ora 00:03
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
suma pare a fi una reala pentru o tija geno-cefalica, retronail sau cum vrem sa-l numim (nu inteleg de ce ar trebui platit, insa in romania totul este posibil). la aceasta fractura cred ca gamma lung ar fi ultima varianta ce as pune, daca neaparat vreau o tija anterograda atunci un LFN. nu inteleg de ce ar trebui sa bag un surub in colul femural cand problema este la diafiza distala, probabil supracondilara. intrebarea este ce tip de fractura este? intra in articulatie sau nu? ca si metoda operatorie: lama-placa 95 de grade, DCS, tija genocephalica, distal femural LISS (primul cel mai slab, ultimul cel mai bun), de fapt normal ar fi sa se aleaga dintre ultimele doua
0
03-06-2010, ora 12:11
relevant23
Nu este medic/terapeut
relevant23
am o intrebare càtre Dl doctor Uscatu
Stimate domnule doctor
incerc sà fac un tablou asupra stàri mele generale
Am 84 de ani. am 1m.70 si 75kg. Am o artrozà de grad 4 la sold si mi s"™a propus operatie pt protezà totalà.Mai am dureri moderate la ambii genunchi(artroze)si am si o Neuropatie supàràtoare la ambele picioare cu dureri de tip diabetic(arsuri, intepàturi etc) tratate cu medicamente si kinezoterapie.. Tratamentul Neuropatiei dà rezultate mediocre Mai sufàr de o esofagità de foarte mult timp (verificatà endoscopic de 3 ori in ultimii 10 ani, ultima in 2009) si am tratament ), tin un regim alimentar dar tot am arsuri.Nu am tensiune, nu am colesterol. Din punct de vedere cardiac s"™a gàsit bloc de ramurà complect acum 6 ani (fac controale cam la 6 luni). Nu iau nici un medicament si doctorul mi-a spus cà numai in cazul unui lesin va trebui sà mi se punà Pacemaker. Analizele generale, sunt bune afarà de Gama GT care e crescut(mi s"™a spus cà e normal fatà de medicamentele luate si nu e periculos). Mai sufàr si de o prostatà controlatà ecografic, analize si palpare si iau medicamente. Urologul mi-a spus cà acum nu intrevede interventie chirurgicalà.
Actualmente umblu cu baston sau càrjà (distante mici) si pot sà conduc masina deci am o anumità autonomie.Acum locuesc in Franta si as putea face operatia aici
Sunt in moment de cumpànà importantà. Intrebarea mea este : Cunoscànd riscurile unei asemenea operatii de sold, (publicate pe internet chiar de clinicile respective), care ar fi CONSECINTELE DACA NU FAC OPERATIA DE SOLD in viata curentà càt si asupra duratei de viatà ( Im este putin rusine ?sà pun asemenea intrebare la vàrsta mea)
Và multumesc respectos pentru ràspunsul Dvs
0
03-06-2010, ora 23:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Consecintele se refera doar la perimetrul de mers (autonomie) si la prezenta durerilor.
Daca durerile nu sunt invalidante, nu sunt nocturne si pot fi oarecum tinute sub control, nu aveti nici o justificare pentru operatie de protezare, putand-o amana oricat.
Fireste ca proteza va imbunatateste substantial confortul cotidian, insa riscurile chirurgicale sunt destul de importante in cazul antecedentelor D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-06-2010, ora 21:26
fanel63
Nu este medic/terapeut
fanel63
buna seara ! sunt rautu fanica din suceava, am 47 de ani si am si eu cateva intrebari sa va pun.in urma cu 12 ani am avut un accident, am avut femurul rupt, (cap femural) am fost operat la soldu drept la spitalul judetean din judet.in urma protezarii cu proteza Garden 3 piciorul a fost mai scurt cu 2 cm.timpul a trecut, eu am lucrat, am mai depus efort si piciorul s-a mai scurtat.acuma este mai scurt cu aproximativ 3-4 cm.si o data cu asta au inceput si durerile.mi s-a recomandat ca trebuie sa schimb proteza.ma puteti dvs. sa ma indrumati la ce spital, ce doctor pot si daca stiti aceasta poate fi gratuita sau contra cost.va multumesc si astept raspunsul dvs.
0
07-06-2010, ora 16:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- Garden 3 este tipul fracturii colului femural si nu tipul protezei;
- scurtarea membrului pelvin este datorata atat infundarii protezei in canalul femural, cat si uzurii cavitatii cotilioidiene;
- proteza de sold este un dispozitiv capabil sa ne amelioreze confortul de viata, fiind contraindicate eforturile fizice de orice fel.
- schimbarea protezei necesita o interventie mai ampla, iar noua proteza cu siguranta ca va va impiedica sa faceti eforturi.
- orice proteza este in Romania gratuita 100%. Trebuie sa gasiti doar serviciul de ortopedie corespunzator.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-06-2010, ora 10:17
claudia_9m
Nu este medic/terapeut
claudia_9m
Buna ziua domnul doctor!

As avea si eu o intrebare.Mama mea de 64 ani a suferit anul trecut o fractura de sold, in urma caruia i s-a implantat o proteza.Nu stiam pe atunci ca exista mai multe feluri de proteza, si nu l-am intrebat pe d-l doctor ce fel de proteza i-a pus, se putea sprijini pe picior deja in 2-3 zile, , deci cred ca e cimentata.Cert e ca a fost operata de doua ori in doua zile consecutive, prima operatie nereusind.Mama a suportat foarte greu mai ales cea de-a doua operatie, aparand si complicatii la anestezie.De asemenea si recuperarea a fost dificila.Deoarece imi este foarte teama de o noua interventie, intrebarea mea este : cam cat va fi durata de viata a protezei, avand in vedere ca mama sta numai pe-acasa, nu umbla mult, si are 73 kg la 1, 65 inaltime?
Multumesc din suflet pentru raspuns.
0
09-06-2010, ora 10:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista sute de tipuri de proteze de sold, dar vreo 4 categorii mari: cervico-cefalica sau totala, cimentata sau necimentata, cu interfete diferite de frecare.
Durata de viata este profund diferita, dar depinde nu numai de tipul si calitatea protezei, ci si de greutatea pacientului si nivelul de solicitare fizica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
499 comentarii 1 23 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •