proteza de sold

499 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 16 17 Înainte ›
0
02-09-2012, ora 23:43
ungureanu claudia
Nu este medic/terapeut
ungureanu claudia
Buna seara domn doctor
Ma numesc Claudia, am 34 ani, am avut luxatie la soldul stang depistata la 4 ani, nu cred ca s-a depistat la nastere, am fost tratata la 4 ani de domnul doctor Pesamosca, am fost cu parintii cativa ani la Mangalia pentru tratament,
De curand ma confrunt cu o usoara durere la soldul stang, imi trosnesc oasele de la soldul drept cand merg, mi-e frica sa nu fii revenit boala din nou, lucrez munca fizica de 2 ani, sunt camerista in Anglia, in trecut am fost functionara, nu am avut de-a face cu munca grea.Intrebarea mea este :trebuie sa renunt urgent la munca fizica, acesti 2 ani au fost atat de fatali cat sa se fi produs displazie la sold sau artrita?Doctorul de familie mi-a dat paracetamol, nu inteleg ce legatura are acest medicament cu problema mea de sanatate
Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac, va multumesc
0
03-09-2012, ora 00:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
displazia de sold nu se produce cu timpul, ea a fost sau a persistat dealungul anilor. ceea ce este mai probabila, ca avand o displazie de sold cu timpul a venit coxarthroza secundara.
cel mai bine ar fi sa mergeti la un ortoped sa va examineze si sa fie facute radiografii pentru a confirma sau infirma varianta artrozei
paracetamolul este un medicament contra durerii si inflamatiei
0
03-09-2012, ora 21:47
Ileana.S
Nu este medic/terapeut
Ileana.S
Buna seara,
sufar si eu de coxartroza avansata la soldul stang, urmare a unei subluxatii congenitale.
Mobilitatea piciorului stang s-a deteriorat: nu-l pot ridica sa-mi pun sosete, sau sa-l pun peste piciorul drept, nu pot sta 30 min. pe un scaun, merg destul de greu, am dureri noaptea, nu exagerat de mari, dar suparatoare, etc.
Sunt constienta ca si kilogramele in plus (am 70 kg, la o inaltime de 1, 62 si 49 de ani) contribuie la inrautatirea starii mele.
Ortopedul din localitate, mi-a spus ca protezarea va fi solutia, dar sa mai astept pana pot.
Eventual sa incerc cu o infiltratie, care ar putea ajuta un an, dar nu garanteaza nimic; injectia are un pret destul de mare, si nu stiu daca merita. as vrea sa aflu, cei care au facut infiltratii in sold cum s-au simtit dupa?
Sunt foarte derutata. Nu stiu incotro s-o iau. La Cluj ar fi ceva mai aproape de localitatea mea, dar la cine sa apelez, si unde?
Citind comentariile foarte bune despre domnul doctor Balint, m-as duce pana la Brasov, desi pentru mine, este destul de departe. Ma poate informa cineva care sunt costurile unei operatii de protezare totala de sold la Clinicco din Brasov? Multumesc anticipat pentru orice informatie oferita.
0
04-09-2012, ora 05:16
Aterg11
Nu este medic/terapeut
Aterg11
Pentru Iona_1

Buna ziua. Si eu am suferit o artroplastie totala de sold stang anul acesta. Inainte de interventie am sunat la Clinicco in Brasov, pentru a ma interesa de conditiile de spitalizare, proceduri, costuri etc. Mi s-a spus ca pretul variaza intre 14.000 si 20.000 ron, depinzand de tipul de afectiune si gravitatea ei (se stabileste in urma unui consult medical la dl.dr. Balint), pret care include interventia chirurgicala, proteza si costurile spitalizarii (daca nu sunteti din Brasov, indiferent ca aveti asigurare medicala de stat, trebuie platita spitalizarea (intre 7-9 zile), fiind vorba de o clinica privata). Daca doriti sa veniti in Cluj, v-il recomand pe dl.dr. Filip Nicolae de la Spitalul Clinic de Recuperare. Eu sunt din Cluj si am fost operata de dansul in martie, anul acesta si ma simt foarte bine, nu mai am dureri.
0
04-09-2012, ora 07:14
Ileana.S
Nu este medic/terapeut
Ileana.S
Multumesc mult pentru informatii. Alerg 11.
Cred ca voi consulta ambii doctori, apoi voi mai vedea incotro ma voi indrepta.(trebuie sa recunosc ca mi-e frica, desi stiu ca n-am incotro, va trebui sa ma operez odata!)
Vreau doar sa va intreb, cum mergeti cu proteza? aveti mici probleme, dureri, se vede la mers ?
Va doresc numai bine si multumesc inca odata pentru raspuns!
0
04-09-2012, ora 11:26
Aterg11
Nu este medic/terapeut
Aterg11
Pentru Iona_1

Nu, nu se vede la mers. Inca mai schipatez putin, dar asta pentru ca la mine nu a fost o simpla coxartroza cu displazie. Eu am avut in copilarie 4 interventii chirurgicale la piciorul stang (cam nereusite) ce au agravat starea mea de sanatate. Piciorul stang imi era cam cu 2 cm mai scurt inainte de protezare si schiopatam foarte tare, iar coloana imi era modificata. Dupa protezare nu mai am nicio durere data de artroza in sine (mai sunt dureri usoare de plaga sau la schimbarile de vreme etc., normale oarecum dupa o asemenea interventie), picioarele imi sunt egale si coloana mi s-a indreptat. Am descris intr-un post mai vechi toata experienta legata de operatie. Fiindca am avut experiente multiple cu medici de-a lungul vietii, va spun cu sinceritate ca modul in care am fost tratata de dl.dr.Filip m-a impresionat foarte tare (grija, interes si disponibilitate pentru pacient), in conditiile in care a fost vorba de un spital de stat. E un doctor caruia poti sa ii adresezi orice intrebari, are rabdare, plus ca rezultatul actului sau medical este unul foarte bun. Pana in prezent nu am auzit cazuri de pacienti ai dansului care sa fie nemultumiti de felul in care i-a tratat.
Multa sanatate si va stau la dispozitie pentru orice alte intrebari!
0
05-09-2012, ora 08:00
Ileana.S
Nu este medic/terapeut
Ileana.S
Multumesc mult pentru informatiile oferite( d-lui FlorianC si d-nei Alerg11); ma ajutati mult cu ele. M-ar mai interesa, daca dupa spitalizare, se poate merge acasa cu tren, sau un autoturism 8-9 ore? mai exact, imediat dupa iesirea din spital, oare cat timp se poate calatori (sta intr-o pozitie) fara probleme?
Sanatate multa si numai bine!
0
05-09-2012, ora 09:07
FlorianC
Nu este medic/terapeut
FlorianC
Pentru Iona_1:

In cazul meu spitalizarea a durat o saptamana, iar deplasarea de la Brasov la Sibiu nu mi-a pus deloc probleme. Am avut insa un coleg de salon din Iasi ce a fost asteptat cu un microbuz, care avea amenajat un loc in care sa stea intins. Din cate am inteles, a ajuns fara probleme acasa. Ulterior acasa am inchiriat un inaltator de wc pentru ca timp de 3 luni trebuia sa evit ridicarea piciorului operat la un unghi mai mic de 90 grade intre femur si coloana vertebrala. In rest nu am avut nici un fel de probleme sau dureri. Mentionez ca am fost diagnosticat cu necroza aseptica de cap femural la varsta de 39 ani iar operatia am facut-o un an mai tarziu.
Nu stiu cum e in alta parte, insa daca alegeti Clinicco va pot spune cu toata increderea ca nu trebuie sa va fie teama sau altceva asemanator. Nu veti sti ce e durerea posoperatorie si nu veti avea parte de alte neajunsuri sau neplaceri. Pot sa va spun cu toata sinceritatea ca in cazul meu, operatia a fost mai usoara decat in cele mai optimiste vise ale mele!
Asa ca multa incredere si sa auzim de bine!
0
07-10-2012, ora 10:29
Adimodoran
Nu este medic/terapeut
Adimodoran
Buna ziua, in Iulie 2007 in urma unui accident rutier soldat cu 4 fracturi la piciorul drept (dubla fractura tibie si peroneu, cap si col femural) m-am ales cu o tija la tibie +2 suruburi si cu o frumusete de proteza bipolara necimentata marca striker parca pe care am platit 4100 ron cca 1400 euro in 2007 interventia a fost facuta la spitalul de urgenta Floreasca, tija si suruburile la 6 zile de la accident iar proteza la trei saptamani (sala operatie aglomerata :( ).Pana aici toate bune, bucuros ca am scapat cu viata m-am apucat plin de optimism de recuperare, moment in care au aparut problemele:dupa operatie imediat piciorul care inainte ma ajuta sa fac genoflexiuni cu 130 kg in spate si mai cara dupa el un corp de alte 120 kg ( am 1.91 inaltime si 120 kg, si am facut spotrt de cand merg in picioare) devenise aproape inert ma durea groaznic, cand am avut voie sa fac miscare cu el am mers timp de 1an la terapie dupa acest an de terapie am ajuns la performanta sa merg doar in baston dar durerile au continuat in permanenta, precizez ca am dureri cand incep sa merg de fiecare data odata cu, , incalzirea" piciorului devin suportabile.Dupa recuperarea asistata de kinetoterapeut am fost nevoit din lipasa de flexibilitate a programului sa merg la bazinul de inot si la sala (am gasit un centru spa nonstop), de atunci fac exerciti invatate la terapie atat in bazin cat si la sala in medie de 2-3 ori pe saptamana cu mici pauze (maxim o luna ), cu toate astea nu am reusit sa merg.
De o saptamana insa suntdisperat au revenit durerile mari se pare ca laba piciorului s-a deplasat in dreapta va rog frumos daca poate cineva sa imi spuna daca:
1.este normal in conditiile celor exprimate mai sus sa nu pot merge normal2
2.greutatea care din pacate s-a mentinut -5 kg (acum am constant115 kg) si masa musculara a cam disparut afecteaza durata de viata a protezei si in ce masura greutatea afecteaza recuperarea
3.Simt ca va urma o revizie a protezei, as vrea sa stiu ce proteza s-ar recomanda in cazul meu si unde as putea sa ma operez, ce costuri implica cu aproximatie
4.o proteza luxata poate fi, , reparata" sau trebuie revizuita?
0
07-10-2012, ora 13:16
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in lumeacivilizata proteza bipolara se pune pacientilor care au o sansa de supravietuire mai mica de 5 ani. polul exterior metalic distrugand cartilajul si cu timpul tot acetabulul, sansele de protetizare totala scazand
la persoane tinere fracturile Pipkin III (col si cap femural) se opereaza prin abord posterior Kocher-Langenbeck cu sau fara trochanteric flap (extrem de rar abord anterior ilio-femoral extended )cu luxatia intraoperatorie si recontructie directa. sansele de vindecare nu sunt bune. daca nu se poate efectua reconstructia directa, trebuie implantata o proteza totala necimentata.
1 cu o proteza bipolara este de mirare ca ati rezistat pana acum
2 greutatea corporala mare afecteaza mecanic proteza, uzura fiind mai rapida. masa musculara buna stabilizeaza proteza si articulatia
3 trebuie sa cautati un chirurg experimentat in revizii. teoretic, daca aveti asigurare valabila, nu ar trebui sa platiti nimic. practica insa nu confirma teoria in romania
4 o proteza luxata trebuie repusa cat mai rapid. sespune ca o luxatie nu-i luxatie insa daca se repeta, trebuie reoperata soldul. proteza bipolara rar se luxeaza. este o luxatie rara la protezele bipolare, intre cele doua capuri (cel mic iese din cel mare sa va spun mai simplu) acesta nu se poate repune, trebuie schmibata cel putin capul protezei bipolare
0
07-10-2012, ora 15:19
Adimodoran
Nu este medic/terapeut
Adimodoran
Va multumesc mult pentru raspuns, sunt intrebari pe care nu am avut cui sa le adresez pana acum, initial dl doctor a dorit sa imi puna alt tip de proteza (nu mai retin denumirea ei datorita celor 5 ani) dar am inteles ca protocolul impune consultarea domnului doctor sef de sectie, care la momentul respectiv mi-a explicat ca:, , proteza aceasta este ideala pentru mine datorita varstei (aveam 28 de ani) si ca orice an in care proteza rezista este un an castigat" spunandumi ca celalalt tip rezista maxim 25 de ani dupa acea ne mai find posibila inlocuirea.
Va rog frumos, daca imi puteti spune de ce am articulatia genunchiului blocata sub nici o forma nu pot indoi decat aproape de 90 grade, cum spuneam si mai sus am in tibie o tija introdusa pe la genunchi prinsa in 2 suruburi, din care unul, cel de sus, este scos. Fracturile de tibie si peroneu au fost la 7-8 cm deasupra gleznei
0
07-10-2012, ora 21:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la 28 de ani trebuie pusa o parte acetabulara necimentata, de tip press fit, acesta trebuie sa rezista 20 de ani, dupa care deobicei se poate schimba pe o marime mai mare, care poate rezista iarasi 20 de ani, dupa acesta deobicei trebuie introdusa o parte acetabulara de revizie de tip ESKA sau chiar Burch-Schneider Ring, acestea deobicei rezista iarasi o vreme, dupa care trebuie introdusa o parte acetabulara modulara cu stabilizare cu placi, deci daca este corect facuta o parte acetabulara se poate schimba de mai multe ori. partea femurala la fel (regula este acelasi, protezele necimentate se pot scimba mai usor si de mai multe ori)
daca se economiseste si se introduce o cupa si/sau stem cimentata din prima (total inadecvat la pacienti tineri) atunci sansele de schimbare a protezei fara complicatii se inrautatesc considerabil
eu nu inteleg cum ar putea fi ideala o proteza bipolara la persoane tinere din moment ce metalul este mai dur ca cartilajul sau osul, deci este evident ca il va distruge (la protezele bipolare exista un cap mic metalic de 28-32mm care este introdus intr-unul mai mare tot metalic - de marimea acetabulului 50-52-54 mm si este o miscare in jurul capului mic si o miscare intre capul mare si cartilajul acetabulului). dupa filozofia moderna acesta poate fi aplicate persoanelor care vor muri mai devreme ca capul mare metalic sa distruga acetabulul. dupa 5 ani poate ca acetabulul este deformat, mult marit, stalpul posterior compromis
de ce nu se indoaie genunchiul? este o intrebare complexa, care fara radiografii si examen fizic nu se poate preciza. poate ca este artroza, artrofibroza, scurtare de ligamente si capsula articulara insa poate ca tija cauzeaza probleme, cautati un ortoped bun si cereti parerea. la aceasta varsta deobicei recomandam scoaterea tijei dupa 2 ani (daca osul s-a vindecat)
0
08-10-2012, ora 00:56
Adimodoran
Nu este medic/terapeut
Adimodoran
Multumesc foarte mult pentru explicatie, este perfect pe intelesul meu dar din pacate mortul de la groapa nu se intoarce :)).In concluzie am sa caut un ortoped sper ca nu cum am cautat data trecuta il voi gasi si iarasi sper ca nu ca data trecuta, si vedem peste 5ani :) ( fac haz de necaz ).va rog mult daca se poate sau aveti stiinta de un doctor bun si imi puteti recomanda mi-ar fi de mare ajutor.Despre tija, acum 2 ani si jumatate nu se sudase complet tibia moment in care mi-a fost scos surubul de sus sper in urma consultului sa pot scoate si tija, aceasta fiind singura explicatie care mi-a fost data privitor la blocare.Va multumesc foarte mult si astept cu interes recomandarile dumneavoastra
0
08-10-2012, ora 10:28
FlorianC
Nu este medic/terapeut
FlorianC
Va recomand cu toata increderea pe dl. doctor Balint de la spitalul Clinicco din Brasov. Eu am fost operat de dansul pentru o necroza aseptica de cap femural, ocazie cu care mi-a montat o proteza necimentata. Calitatea actului medical si profesionalismul intregii echipe este de laudat.
Multa sanatate!
0
08-10-2012, ora 17:14
pleata69
Nu este medic/terapeut
pleata69
Adimodoran, cum am mai scris si pe privat, cu toata increderea mergeti sa va vada dl.dr.Balint la Clinicco.
Multa sanatate !
0
08-10-2012, ora 23:57
Adimodoran
Nu este medic/terapeut
Adimodoran
Multumesc mult tuturor, Joi am programare la Brasov la dl Doctor Balint
0
27-10-2012, ora 17:55
lacri10
Nu este medic/terapeut
lacri10
Pentru Dl. doctor Marius Uscatu

Mama mea a fost diagnosticata cu fractura comunitativa acetibulara stanga. Am fost programati la o consultatie la un spital de ortopedie din CLUJ, si ni s/a spus ca necesita operatie urgenta ( proteza de sold), dar ca in prezent nu exista fonduri si trebuie sa suportam noi cheltuielile protezei. Intrucat nu dispunem de
0
27-10-2012, ora 18:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema trebuie privita pe doua planuri:
- un diagnostic corect si mai ales o strategie terapeutica. Fractura acetabulara necesita o reducere pe cale deschisa si osteosinteza stabila, ca premisa a reconstructiei cavitatii acetabulare.
- doar rarissim fracturile acetabulare pot fi tratate prin protezarea soldului, datorita lipsei suportului mecanic pentru componenta cotiliodiana.
- in cazul in care chiar este nevoie de protezarea soldului, trebuie sa gasiti acea clinica ce va poate oferi proteza gratis, prin Programul National de Endoprotezare (exista nenumarate clinic in tara capabile sa va ofere proteza).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-10-2012, ora 18:02
lacri10
Nu este medic/terapeut
lacri10
resurse financiare, ni s/a spus ca vom fi trecuti in program si sa mai revenim periodic pentru a verifica daca sunt sau nu fonduri. Cum pot verifica daca intradevar suntem inscrisi in program am revenit de cateva ori, au trecut 3 luni de la consultatie?Trebuie in acest caz sa ne adresam si casei de asigurari de sanatate sa depunem un dosar pentru decontarea protezei sau sa asteptam raspunsul medicului?
Va multumesc anticipat.
0
27-10-2012, ora 18:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
trebuie sa inteleg ca nu este vorba despre o fractura acetabulara recenta, ci despre una veche, neglijata (ne-operata), ce a condus la coxartroza secundara???
Situatia este, in acest caza, destul de delicata, interventia de protezare fiind infinit mai complexa si necesitand proteze speciale..
Nu trebuie sa va adresati casei de asigurari, deoarece veti fi trimisi la clinicile de ortopedie, care gestioneaza fondurile Programului National de Endoprotezare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-10-2012, ora 18:26
lacri10
Nu este medic/terapeut
lacri10
Intradevar, este vorba de o fractura mai veche, de 1 an si 3 luni in prezent. A/ti putea sa ne indrumati inspre o clinica care sa dispuna de fonduri sau sa ne recomandati un medic?.
Va multumesc pentru amabilitate si va doresc o seara placuta.
0
27-10-2012, ora 18:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Puteti incerca la mai multe clinici, inclusiv la Spitalul Floreasca, Universitar, Foisor etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-10-2012, ora 11:59
FlorianC
Nu este medic/terapeut
FlorianC
Pentru lacri10:

Puteti apela cu incredere la Spitalul Colentina la doctorul Marius Niculescu care este seful sectiei Ortopedie 1. Are o clinica privata in Bucuresti pe strada General Barthelot nr. 48, unde il gasiti joia dupa ora 16. Trebuie facuta programare inainte la tel: 0213136346. Cand am fost eu pe la dansul consultatia era 200 lei parca si va trebuie toate radiografiile sau RMN-urile care le aveti. Acolo a fost singurul loc in care mi s-a spus ca au proteze. Bogdan75 care a mai scris pe acest forum a fost operat de dansul si are doar cuvinte de lauda la adresa lui!!
Este intr-adevar un om extraordinar. Mi-a castigat din prima respectul!
Multa sanatate!
1
28-10-2012, ora 16:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca sunteti din Cluj, puteti incerca si la Tg-Mures, este la 100 de km
0
29-10-2012, ora 19:34
lacri10
Nu este medic/terapeut
lacri10
Buna seara,
Multumesc mult pentru informatii.
A/ti putea sa/mi recomandati la Tg. Mures, mai precis o clinica sau/si un medic?
0
01-11-2012, ora 21:37
B.LUCICA
Nu este medic/terapeut
B.LUCICA
Buna ziua,
Am 41 de ani si sunt diagnosticata cu coxartroza secundara cu recomandarea de protezare a soldului. De curand, la un examen ginecologic de rutina, mi-a fost descoperit in fibrom uterin de 7 cm, asimtomatic. Intrebarea este daca se poate face operatia de protezare a soldului in conditiile existentei acestui fibrom?
Multumesc!
0
02-11-2012, ora 14:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cele doua afectiuni nu au legatura, prin urmare le puteti trata independent una de cealalta.
Mai importanta este insa intrebarea: care este cauza coxartrozei?? Aveti o displazie coxo-femurala sau este vorba despre efort fizic exagerat, greutate excesiva etc??
Ce greutate/inaltime aveti?? Ce antecedente traumatice, metabolice, hematologice, reumatologice etc aveti?? Ati practicat sport de performanta sau alte eforturi solicitante??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-11-2012, ora 15:36
mihaelaaleahim
Nu este medic/terapeut
mihaelaaleahim
Buna ziua..am un unchi care s-a operat ieri de coxartroza la spitalul militar din Constanta. As vrea sa stiu daca e normal ca suma ceruta sa fie de 9000 de lei adica 90 de milioanei lei vechi. I s-a cerut 7 mil pt un dr, 5 mil pt alt dr, 2 mil pt anestezist, 2 mil pt 'halatul de operatie', 3 mil pt o trusa, si alte 2 mil pt 'sala', iar la sfarsit ia mai dat domnului dr inca 7000 de lei. bineinteles ca nu e multumit si a mai cerut inca 7 mil care trebuie sai dea pana iese din spital. Eu din cate stiu protezele sunt gratuite si se plateste decat onorariile doctorilor. Pacientul are coxartroza la ambele solduri acum s-a operat la un sold si peste 6-7 luni se opereaza la al doilea, dar intai trebuie sa faca iar rost de 9000 de lei, nu mai zic tratametul dupa operatie..daca ati putea sa-mi dati un raspuns cat mai repede VA MULTUMESC MULT
0
04-11-2012, ora 18:30
B.LUCICA
Nu este medic/terapeut
B.LUCICA
Va multumesc foarte mult Domnule Doctor!
Am avut in copilarie osteoartrita, ajungandu-se pana la septicemie.
Am 1, 60 m inaltime si 53 kg.
Cu respect,
0
04-11-2012, ora 22:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru utilizatorul "mihaelaaleahim": este evident ca nu pot comenta obiceiurile impamantenite in Romania in sectorul public, eu lucrand exclusiv in sector privat..
Endoprotezele sunt total gratuite, fiind asigurate prin Programul National de Endoprotezare, insa organismele abilitate (Ministerul Sanatatii si Casa de Asigurari de Sanatate) pun la dispozitie fonduri limitate fiecarei clinici de ortopedie, din care se achizitioneaza protezele. Cand fondul se epuizeaza, medicii sugereaza pacientilor sa achizitioneze proteza, ca ultima modalitate posibila de efectuare a interventiei.
Puteti insa cauta in tara clinici de ortopedie care mai au fonduri la dispozitie si pot asigura proteza gratis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
499 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •