care este cea mai indicata proteza de sold?

27-09-2008
raducanu mariana
Nu este medic/terapeut
raducanu mariana
care este cea mai indicata proteza de sold (necimentata)pt. coxartroza bilaterala secundara luxatie congenitala de sold
74 comentarii 12 3 Înainte ›
0
29-10-2008, ora 13:02
anduba
Nu este medic/terapeut
anduba
Am 35 ani si in septembrie m-am operat de proteza de sold necimentata. Desi recuperarea dureaza mai mult este mai indicata pt tineri. Ma simt f bine desi inca merg cu cadrul. Sper ca intr-o luna sa incep serciviul.
0
23-12-2008, ora 11:32
alexutzaus2003@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
alexutzaus2003@yahoo.com
Buna ziua,
am 44 de ani si urmeaza a ma opera in luna ianuarie de aceeasi problema care o aveti si dv. anduba. Ma intereseaza unde ati efectusat operatia, ce medic v-a operat si daca dupa aneztezie a-ti avut durerei ingrozitoare sau ce medicati vi s-a dat, ca sa stiu daca este nevoie sa ma aprovizionez cu medicamente.
Multumesc si astept raspunsul dv.-*



(*modificat de administrator)
0
25-08-2009, ora 14:50
printz
Nu este medic/terapeut
printz
buna ziua.
am un prieten de 38 ani cu necroza asepticade cap femural bilateral, caruia i sa recomandat proteza de sold.
1.va rog sa-mi spuneti cat costa o proteza-daca e gratis sau nu-. de cine sunt suportate costurile protezelor, de pacient sau de casele de asigurari?
2.pana la momentul operatiei cu ce poate combate durerea? antispastice?antialgice, antiinflamatorii, miorelaxante...?sau orice altceva...numai sa aline sau sa treaca macar putin?
Multumesc mult pentru ajutor si astept raspunsul
0
25-08-2009, ora 17:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va raspund punctual:
1. proteza este gratis 100%, fiin suportata din fondurile speciale ale Programului national de Endoprotezare.
2. sunt utile antiinflamatoarele, insa nu trebuie sa abuzati. Curele balneare
0
25-08-2009, ora 17:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Curele balneare au uneori efecte miraculoase, pe termene variabile de pana la 6-12 luni.
Pe cat posibil este bine sa pastrati un echilibru dpdv ale efortului fizic, sa mentineti o buna conditie fizica fara sa exagerati.
Daca, in aceste conditii, puteti amana operatia de protezare, ar fi excelent (10-15 ani).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
25-08-2009, ora 21:19
printz
Nu este medic/terapeut
printz
Mult stimate domnule doctor va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra prompte.
Puteti sa-mi recomandati ceva sugestii in legatura cu curele balneara? va referiti la anumite statiuni, sau la altceva?
Cu deosebita stima si respect Daniela va multumesc anticipat.
0
25-08-2009, ora 22:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sigur, ma refeream la cure de tip balnear in statiuni balneoclimaterice, gen Vatra-Dornei, Covasna, Felix, Tusnad, Eforie, Herculane, Calimanesti, sau oricare alta. Exista baze solide de tratament, unde se practica diverse proceduri fizio-kineto-terapice.
In perioada toamnei preturile sunt mai reduse.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
25-08-2009, ora 22:35
printz
Nu este medic/terapeut
printz
Va multumesc inca odata pentru ajutor.
Cu stima si respect Daniela
0
25-08-2009, ora 22:44
raducanu mariana
Nu este medic/terapeut
raducanu mariana
buna sera domnule doctor uscatu urmaresc cu atentie informatiile pe care le postati pe acest site si am sesizat o retinere privind protezarile articulare de ce ? sunt
:fericita " posesoare a doua proteze de sold am 39 de ani si am o viata normala acum de la ultima operatie au trecut 10 luni iar de la prima 2 ani sunt asistenta medicala si imi desfasor activitatea normal
0
25-08-2009, ora 22:51
raducanu mariana
Nu este medic/terapeut
raducanu mariana
protezele de sold nu sunt chiar gratuite.exista un numar limitat de proteze iar listele de asteptare sunt lungi acum 2 ani am platit integral proteza la firma stryker (1500 euro) iar acum 10 luni am platit componentele ceramice (800 euro) operatiile s-au facut la sp.foisor
0
25-08-2009, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Retinerea mea se datoreaza unor aspecte foarte clare, ce tin de procesele de uzura a componentelor protezei, uzura care este de 2-10 ori mai mare la tanar decat la varstanic. Particulele provenite din frecarea componentelor determina procese inflamatorii ce sfarsesc prin expulzarea protezei si necesitatea operatiei de "revizie", cu inlocuira protezei cu una mai mare, printr-o operatie mult mai complexa.
In general, o proteza ce rezista 15-20 ani la o persoana varstnica rezista doar 4-10 ani la un tanar.
Numarul de proteze ce se pot pune in decursul vietii este strict limitat, ca si durata de viata a acestora.
Nu trebuie sa va sperie acest aspect, ci doar nu trebuie sa credeti ca aveti un sold normal, ci unul care se preteza la o viata ceva mai linistita, fara eforturi mari.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
25-08-2009, ora 22:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Decizia de a cumpara proteza va apartine in totalitate. Exista clinici de ortopedie unde aceste proteze nu costa absolut nimic.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-08-2009, ora 08:17
anduba
Nu este medic/terapeut
anduba
Buna ziua,
In urma cu 1 an proteza a fost total gratuita. Nu a trebuit sa astept deloc. Am beneficiat de proteza stryker ABG II (considerata o proteza performanta). Acum ma simt f bine si am uitat total de dureri. Mi-am reluat toate activitatile. Intradevar am urmat si urmez sfaturile medicului chirurg. In sptembrie trebuie sa merg la control si sper ca totul sa fie OK.
Eu sper ca proteza sa reziste perioada maxima.
Nu inteleg de ca la tineri garantia este mai mica daca sunt urmate sfaturile medicului: fara eforturi, fara sport, fara greutate etc.
0
26-08-2009, ora 09:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema este una tehnologica si tine de tribologie (un domeniu ce se ocupa de frecarea intre 2 materiale) si de rezistenta materialelor. Un pacient varstnic solicita proteza de cateva ori mai putin decat unul activ, tanar, iar asta se repercuteaza, logic, in durata de viata a ei. Este situatia strict identica a unui pivot de masina, a carui durata in timp este functie de numarul de kilometri rulati.
Permanent progresele tehnologice se repercuteaza in cresterea duratei de viata a acestor proteze, care rmane totusi o durata de viata limitata.
Cred ca macar acum am reusit sa ma fac inteles.
Nu am absolut nimic impotriva protezelor, ci doresc doar o buna informare a pacientului inainte de interventie.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-02-2010, ora 15:09
tufangeorgiana
Nu este medic/terapeut
tufangeorgiana
buna ziua.mama mea a suferit acum 3 sapt o operatie de implantare a unei proteze la soldul drept.acum o sapt i s-au scos firele.astazi mi-a spus ca simte o senzatie de arsura in jurul operatie si i s-a umflat zona din jurul operatiei.am vb cu dr care a operat-o si i-a recomandat comprese cu gheata si un atiinflamator.intrebarea mea este dac astfel de reactii sunt normale dupa 3 sapt de la operatie?ce ar putea fi?
0
28-02-2010, ora 15:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pacienta trebuie examinata local, preferabil de chirurgul operator.
Este posibila prezenta unui sindrom inflamator local minim, sau un hematom local in curs de resorbtie, sau este posibila orice alta situatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-03-2010, ora 19:30
printz
Nu este medic/terapeut
printz
Domnule dr Uscatu va rog frumos sa-mi spuneti ce metode de recuperare postoperatorii trebuie facute dupa operatia de protezare de sold(cu proteza necimentata, la un barbat de 38 ani cu necroza aseptica de cap femural bilaterala)?
-de cate zile de spitalizare e nevoie?
-la cate zile dupa operatie poate calca pe piciorul operat?
-ce medicatie trebuie administrata?
-ce regim de viata e necesar?
-la cat timp se poate face operatia de protezare de sold la celalalt picior?
-la cat timp de la operatie poate conduce masina pacientul?
-pentru refacerea musculaturii dezinserate de pe capul femural e nevoie de un tratament (medicamentos)ajutator, sau masaj, sau altceva?
-la cat timp de la operatie osul incepe sa faca calos in jurul peotezei sa o fixeze definitiv?
va multumesc respectuos pt rabdarea de a citi si raspunde la toate aceste intrebari(poate unele nu prea bine exprimate)
cu stima si respect Daniela
0
17-03-2010, ora 21:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-as raspunde cu toata dragostea, insa raspunsurile depind in mare masura de scoala de ortopedie din care provine chirurgul care va va opera.
De exemplu, sprijinul podal este controversat, unii chirurgi (ca mine, pe vremea cand inca ma ocupam si de chirurgia soldului) permitand sprijinul total si imediat, pe cand altii interzic orice sprijin timp de 3 luni.
Medicatia, programul de recuperare, intervalul dintre interventii si toate celelalte depind strict de chirurg, neexistand protocoale standard.
Singura intrebare relevanta este : chiar doriti o proteza de sold la 38 de ani?? Stiti in cat timp se va uza la aceasta varsta si care sunt consecintele uzurii?? Vi s-au explicat in amanunt problemele protezarii la varsta de 38 de ani???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-03-2010, ora 22:04
printz
Nu este medic/terapeut
printz
Din pacate stiu ca uzura va fi foarte mare si rapida, dar alta posibilitate nu este, durerile fiind foarte mari. Am uitat sa precizez ca e vorba de un barbat 38 ani.
Vreau sa va multumesc mult de tot pentru raspunsul dumneavoastra prompt
cu respect Daniela
0
17-03-2010, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este infinit preferabila reducerea eforturilor fizice si chiar schimbarea completa a profesiei catre una statica, decat incercarea de a mentine un nivel fizic ridicat prin intermediul unor proteze ce se vor uza rapid.
Problema este, de fapt, mai mult una sociala decat una medicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-03-2010, ora 22:25
printz
Nu este medic/terapeut
printz
Buna seara!
Da, aveti dreptate, dar mediciul ortoped a convenit cu pacientul ca e mai bine asa...protezarea...
va multumesc inca odata cu stima si respect deosebit Daniela
0
18-03-2010, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este optiunea D-voastra.
Eu voiam doar sa va informez asupra problemelor secundare protezarii soldului unui tanar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-03-2010, ora 10:53
ciugulea dorin
Nu este medic/terapeut
ciugulea dorin
ma numesc CIUGULEA DORIN locuiesc in RM-SARAT si am 50 ani.am fost diagnosticat cu COXARTROZA BILATERALA GR.3-4 cu propunere de protezare la ambele solduri, eu sunt pensionar medical cu o pensie de 479 lei.in conditile acestea ma pot oare OPERA?nr. meu de tel.0764474693. VA MULTUMESC ANTICIPAT si astept anumite SFATURI.
0
30-03-2010, ora 00:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sunt esentiale cateva intrebari:
- care este originea coxartrozei: displazie, traumatisme, boli de sange, reumatologice, metabolice, hepatice, hematologice???? Sau este vorba despre o coxartroza primitiva??
- vi s-a propus operatia, dar v-au fost explicate consecintele functionale, problemele tehnice si complicatiile protezarii??
- in general momentul operator nu este decis de catre doctor. Prin urmare, nu conteaza in nici un fel stadiul radiologic al coxartrozei, atata timp cat nu exista dureri importante si tulburari functionale majore.
- veti hotari numai D-voastra momentul interventiei, pe care vi-l doresc amant cat mai mult, cu conditia pastrarii totusi a unei conditii fizice corespunzatoare unei recuperari rapide dupa operatie.
- sigur ca va puteti opera, exista numai in Bucuresti vreo 4 clinici militare de ortopedie...proteza nu va va costa absolut nimic!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-03-2010, ora 06:20
ciugulea dorin
Nu este medic/terapeut
ciugulea dorin
buna dimineata, d-le doctor este vorba despre o coxartroza primitiva insa eu am probleme hepatice fiind diagnosticat cu CIROZA HEPATICA din 1998, totodata am MORT POTT. durerile sunt inca suportabile dar se localizeaza in zona genunchilor si nu ma mai pot deplasa.va multumesc foarte mult, multa sanatate. cu respect, Ciugulea Dorin,
0
03-04-2010, ora 13:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia este destul de delicata, mai ales datorita existentei cirozei hepatice, care contraindica formal interventii ample, cum sunt cele de protezare a soldului.
Pe de alta parte, absenta durerilor mari si existenta unei autonomii de mers rezonabile, de circa 1 km/zi, ne poate conduce la amanarea pe cat posibil a artroplastiei soldurilor.
In rest, cele scrise de mine in raspunsul precedent raman perfect valabile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-04-2010, ora 03:31
ciugulea dorin
Nu este medic/terapeut
ciugulea dorin
HRISTOS A INVIAT! Va multumesc pentru raspuns, intradevar ma deplasez zilnic in jur de 2 km.dar ajutanduma de baston, durerile sunt totusi foarte mari, localizaduse la genunchi si coborand in jos pe tibie pana la labele picioarelor.Sanatate si PASTE FERICIT!
0
04-04-2010, ora 10:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum le descrieti, durerile pot avea originea si intr-un sindrom radicular compresiv (hernie de disc).
Incercati o kineto-terapie specifica coloanei lombare (nu fizioterapie, nu electroterapie, nu masaj, ci gimnastica medicala dupa programele specifice coloanei lombare).
Tineti-ne la curent cu evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-04-2010, ora 20:29
ciugulea dorin
Nu este medic/terapeut
ciugulea dorin
Buna seara, dle.dr. am inceput niste sedinte de fizioterapie:CDD.MS.RMS si SAUX. Am facut azi a 6a sedinta dar durerile pe patea stg. persista.Ce e curios partea dr.este mai afectata! Cu respect Ciugulea Dorin.
0
12-04-2010, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tocmai va sugerasem sa incercati o kineto-terapie specifica coloanei lombare (nu fizioterapie, nu electroterapie, nu masaj, ci gimnastica medicala dupa programele specifice coloanei lombare).
D-voastra efectuati electroterapie (fizioterapie) si nu kineto-terapie, adica gimnastica medicala adaptata patologiei coloanei lombare...
Nu stiu ce sa spun, cred ca nu vorbesc romaneste...dar, de fapt D-voastra nu aveti nici o vina...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
74 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •