care este cea mai indicata proteza de sold?

74 comentarii 1 23 Înainte ›
0
13-04-2010, ora 00:58
dodo55
Nu este medic/terapeut
dodo55
BUNA SEARA! d-l dr. am si eu o rugaminte daca ma puteti sfatui cu o plroblema putin delicata.sunt operata la ambele solduri cu proteza necimentata (pe timpul sarcini mi sau infundat canalele si nu am mai putut misca aproape deloc pciorul drept)prima operatie fiind in august 2008 iar a doua martie 2009.problema mea este urmatoarea:la prima operatie super, a doua dureri de nu mi-a putut atinge nici medicul piciorul dar acum doare foarte rau cind calc pe el in genunchi. am fost la medic si mi-a spuns ca poate fi o ruptura de menisc insa nu doare numai cind ma ridic apoi trece.va rog din suflet ce ma sfatuiti sa fac? cu multa stima NICORUT DOINA.l
0
13-04-2010, ora 11:02
ciugulea dorin
Nu este medic/terapeut
ciugulea dorin
Buna ziua, medicul ortoped mi-a dat trimetere catre cab. de fizioterapie, cei de acolo mi-a spus ca mai am de facut 3 sedinte, totusi durerile pe partea stg. persista.Am sa merg la medicul de familie sa-mi dea o trimetere catre un cab. de kineto-terapie. Va multumesc, cu respect Ciugulea Dorin,
0
30-05-2010, ora 23:43
printz
Nu este medic/terapeut
printz
buna seara domnule dr.Marius Uscatu. un barbat de 38 ani a fost operat de necroza aseptica de cap femural bilaterala, i s-a pus proteza de sold stg si urmeaza si de sold drept peste 3-4luni. operatia a decurs foarte bine, totul este ok. dar, am o intrebare legata de medicatia ce poate fi urmata in continuare, adica:
-pentru durerea (de la soldul drept)poate sa foloseasca ketonal, algocalmin, tramadol.sau care este acceptat dintre ele?
-pentru ca sa doarma poate lua somnifer, si daca da de care?(in spital i sa spus ca nu i se da deoarece acestea relaxeaza musculatura prea mult si nu e bine, dupa operatie). mai sunt alte medicamente care trebuie luate?
va multumesc Daniela
0
01-06-2010, ora 00:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema medicamentelor este una absolut secundara.
Singurul lucru esential este sa intelegeti ca, la aceasta varsta, o proteza de sold are o durata de viata de 4-5 ori mai mica decat in cazul unei persoane de 60-70 de ani.
Prin urmare, trebuie sa excludeti cu desavarsire orice munca cu caracter fizic, absolut orice sport, pentru a mentine proteza cat mai mult (8-10 ani), dupa care aceasta trebuie schimbata cu o alta mai lunga.
Principial, sunteti un norocos daca la 50 de ani mai aveti vreo proteza si nu un sold balant, neprotezabil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-06-2010, ora 13:48
Simona S.
Nu este medic/terapeut
Simona S.
Buna Ziua!
Ma numesc Simona, am 28 de ani si locuiesc in Bucuresti. La varsta de 13 ani am suferit un accident in urma caruia m-i s-a pus diagnosticul: Dubla fractura de col femural drept. Pe tot parcursul acelui an m-i s-au facut trei interventii chirurgicale, aplicandumi-se trei tije metalice. Dupa recuperea post operatorie diagnosticul nou era: sechele algo-functionale dupa fractura de col femural drept op. La nivelul piciorului drept mi-a ramas o diferenta de 2.5 cm, dureri si schiopatat puternic. In momentul de fata lucrurile stau si mai prost in sensul ca durerile si schiopatatul s-au accenutat. Acum, pe langa durerile din zona femurului, am dureri si la nivelul genunchiului. Avand in vedere ca sunt o persoana foarte activa, ma deranjeaza faptul ca aceasta problema nu-mi permite sa iau parte la anumite activitati in care doresc sa ma implic. La ficare 100 de metri de mers, piciorul oboseste si incepe sa ma doara din ce in ce mai tare. In momentul de fata nu stiu ce sa fac. As vrea cat mai repede sa-mi revina mersul la normal si sa ma operez, dar totodata mi-e frica sa aplic o proteza atat de devreme avand in vedere ca aceasta se consuma in timp si va trebui schimbata. Puteti sa-mi spuneti va rog daca in afara de proteza mai sunt si alte remedii pentru revenirea la mersul normal iar daca nu, este periculos sa ma operez si sa-mi pun proteza de pe acum?

Va multumesc anticipat!


Cu stima,
Simona S.
0
23-06-2010, ora 23:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat care este diagnosticul actual, respectiv o necroza a capului femural sau altceva similar.
In general, este preferabil sa amanati operatie de protezare pana dupa 40 de ani, din cauza uzurii de care sunteti deja perfect constienta.
Nu exista alte remedii decat limitarea efortului fizic, mentinerea greutatii normale si tratament balnear (paleativ).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-08-2010, ora 15:28
marina_v
Nu este medic/terapeut
marina_v
Buna ziua!

Ma numesc Marina Vlad si sunt din Ploiesti. Mama mea in varsta de 75 de ani suferea de coxartroza bilaterala. A facut operatii de protezare la ambele solduri la CLINICCO, o clinica privata din Brasov. Cele doua operatii le-a suportat foarte bine si a fost ingrijita foarte bine. Va recomand cu caldura medicii acestei clinici!
Sanatate si numai bine!
0
13-09-2010, ora 16:47
morometescunik
Nu este medic/terapeut
morometescunik
Am 43 ani si ma intrept cu sau fara voie spre o operatie de inlocuire/montare proteza sold stang. Am luxatie de sold congenitala si in ultima perioada dureriel s-au accentuat si persista zilnic, nu mai pot face efort prelungit (nici macar plimbari mai consistente) etc.
As dori sfaturi si idei in sensul asta. Am citit cate ceva pe net, am habar ce inseamna si implica o astfel de operatie dar cu cat mai multe stiute cu atat mai bine.
Merita facuta o astfel de operatie in Romania? daca da, unde mi-ati recomanda sa merg (nu conteaza costurile) si ce proteza de cea mai buna calitate sa solicit?
Ca multumesc

Nicolae
0
13-09-2010, ora 16:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Permanentizarea durerilor si limitarea dramatica a perimetrului de mers si a activitatilor posibile reprezinta, intr-adevar, o indicatie pentru protezare.
Trebuie insa sa fiti constient si de riscurile acestei protezari, mai ales in cazul unui tanar. Indiferent cat ar fi de moderna, proteza contine materiale aflate in frictiune, ce genereaza particule de uzura, punct de plecare pentru granuloame locale, mobilizarea protezei si alte complicatii.
Exista multe servicii specializate in Romania, precum si zeci de tipuri de proteze. Nu pot face publice aceste detalii, din motive ce tin de regulile site-ului.
Oricum, trebuie sa retineti ca pana si cea mai performanta proteza este total gratuita, prin Programul national de Endoprotezare si nu trebuie sa acceptati sa cumparati D-voastra insiva proteza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-09-2010, ora 17:21
morometescunik
Nu este medic/terapeut
morometescunik
Domnule Doctor,
va multumesc foarte mult pentru raspunsul pronpt, nu ma asteptam sa fiti online si sa-mi raspundeti asa de repede!!
Cum as putea (pe mail, sau vizita la clinica dvs?) obtine mai multe informatii ce nu le puteti face publice despre clinici / proteze..etc, unde as putea face o astfel de operatie?
Cu respect

Nicolae
0
13-09-2010, ora 17:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ma puteti apela telefonic sau puteti sa-mi trimiteti mail. Aveti datele de contact aici, pe site, cand faceti "click" pe numele sau fotografia mea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-09-2010, ora 21:57
printz
Nu este medic/terapeut
printz
buna seara domnule doctor Marius Uscatu.
un prieten de 39 ani, care a fost operat in urma cu o luna de zile de necroza aseptica de cap femural(i s-a implantat proteza de sold), de cateva zile se plange de durere la nivelul genunchiului-picior drept.as vrea sa va intreb daca aceasta durere poate fi o comlpicatie sau poate avea legatura cu operatia facuta?la un moment dat a simti ca a pocnit ceva in genunchi si de atunci la unele miscari are dureri, astazi acuzand chiar dureri inghinale. vreau sa mai spun ca in urma cu 4 luni a fost operat si la piciorul stg pt aceeasi problema.


cu stima si respect daniela
0
13-09-2010, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este imposibil de precizat originea durerii descrise de D-voastra in abesnta unui examen clinic direct si a studierii intregului dosar radiologic.
Poate avea sau nu legatura cu protezele, este imposibil de spus...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-09-2010, ora 21:19
printz
Nu este medic/terapeut
printz
va multumesc mult domnule doctor

cu stima si respect daniela
0
19-10-2010, ora 14:53
Vaslovic Fanel
Nu este medic/terapeut
Vaslovic Fanel
Buna ziua! Am 26 de ani si am luxatie congenitala bilaterala am fost operat la varsta de 13 ani la spitalul de ortopedie din Tg Mures, in urma acestei operatii mobilitatea picorului stang a ramas blocata din sold si nu pot sa-mi ridic piciorul foarte mult, fapt care ma dezavantajeaza mult pt ca nu am o mobilitate f buna, bazinul mie strambat acum si calc pe varful piciorului! Va rog frumos sa-mi spuneti ce mi-ati indica sa fac in acest caz? o proteza de sold m-ar ajuta? cativa medici mi-au spus ca daca nu am dureri e indicat sa nu-mi pun proteza sau daca o fac sa fie pe la 30 de ani dar e prea mult pana atunci si imi afecteaza viata personala iar in urma operatiei mi se vede osul cum iese mult in relief si ma supara acest lucru! Va multumesc anticipat!
0
19-10-2010, ora 15:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acei cativa medici v-au sfatuit extrem de bine. Este mult prea devreme pentru proteza.mai ales pentru considerente pur estetice...mai ganditi-va la asta pe la 50-60 de ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-12-2010, ora 20:37
tiberius
Nu este medic/terapeut
tiberius
daca faci dializa poti pune proteza de sold?
0
04-12-2010, ora 22:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Teoretic da, dar totul depinde de sex, varsta, greutate, ocupatie, alte antecedente, si mai ales de gradul afectarii functionale si al handicapului locomotor.
Nu trebuie sa asteptati miracole de la aceasta proteza, ci doar sa o considerati o potentiala solutie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-12-2010, ora 23:08
printz
Nu este medic/terapeut
printz
Buna seara!
Domnule doctor as vrea sa va intreb daca la o persoana operata la sold (protezare sold, picior drept, in urma cu 4 luni-pt necroza aseptica de cap femural)este normal sa nu-si poata ridica piciorul decat daca se ajuta de maini atunci cnd se urca in masina? are dureri la nivelul incheieturii si nu poate ridica cu usurinta piciorul la aceast nivel.
Mai precizez ca are 39 ani si in urma cu 6 luni a fost operat si la celalalt picior la acesta neavand probleme de acest gen.

va multumesc mult de tot daniela
0
29-12-2010, ora 23:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul depinde de nenumarati factori: sex, greutate, conditie fizica si ocupatie, dar mai ales situatia preoperatorie, tipul inciziei si al interventiei, tipul protezei, gradul de uzura si multi, multi alti factori similari.
Este necesar un consult clinic si radiologic, cel mai indicat fiind chirurgul operator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-12-2010, ora 21:51
ciugulea dorin
Nu este medic/terapeut
ciugulea dorin
Buna seara, pe 23 11 2010, am fost operat la soldul stg. acum ma simt destul de bine, au disparut durerile acelea ingrozitoare dar ma doare dreptul la fel de tare.daca ati putea sa-mi spuneti cam la cat timp ma pot opra si la celalalt picior.(proteza totala primarra tip Versys) si cam cat timp e garantata proteza? va multumesc. L a multi ani!
0
31-12-2010, ora 13:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va puteti opera la celalt sold dupa catev luni, in momentul recuperarii corespunzatoare a primului sold operat.
Nu exista garantie a protezei!!!
Durata de viata a protezei depinde atat de tipul acesteia, dar mai ales de sex, varsta, greutate, antecedente, iar cel mai important factor predictiv este gradul de solicitare al acesteia. Este un dispozitiv mecanic, cu uzura determinata de ciclul de incarcari si de miscari. Poate dura 20 ani la un pacient varstnic si slab, cu solictari reduse, sau poate rezista 3-4 ani la un pacient obez, cu activitate fizica importanta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-12-2010, ora 19:20
printz
Nu este medic/terapeut
printz
VA multumesc pentru raspuns.Un an nou fericit sa va dea bunul Dumnezeu sanatate si numai bine.


la multi ani daniela
0
31-12-2010, ora 19:54
ciugulea dorin
Nu este medic/terapeut
ciugulea dorin
buna seara, va multumesc mult domnule doctor pentru raspuns.sanatate si 2011sa va aduca numai bucurii, LA MULTI ANI!
0
07-08-2012, ora 14:41
andreearn
Nu este medic/terapeut
andreearn
Buna ziua, conform diagnosticului de mai jos, realizat in urma cu cativa ani, momentan s-a agravat, sunt interesata daca exista un program de protezare gratuit sau compensat macar pentru aceasta operatie, un spital care poate fi recomandat, un medic chiar (in Bucuresti), care sunt riscurile dar si sansele de remediere?

Va multumesc anticipat!

Diagnostic - coxartroza bilaterala stadiu.IV, secundara displaziei luxante sold bilateral

plan de recuperare - chirurgical- protezare sold bilateral

in 2006 a mai fost diagnosticata cu

examen irm a coloanei evidentiaza - piese scheletice cu raporturi normale
- discartroza L5-S1 cu osteofite anterioare anomalii de semnal (hipersemnal T2, hipersemnal T1 - Modic II ) si neregularitati ale platourilor vertebrale adiacente ;
- protuzie discala L4 L5 mediana ce amprenteaza sacul dural ;
- hernie discala L5 S1 medio-laterala dreapta ce comprima si cdeplaseaza posterior rradacina S1 de partea dreapta;
- maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen.

De asemnea mentionez ca este supraponderala, are 110 kg cu inaltime de 1, 65 si in varsta de 53 ani, casnica.

Cu multa stima astept un raspuns!
0
07-08-2012, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Afectarea colonanei vertebrale este tipica in cazul obezitatii majore.
Protezarea soldului este total exclusa la cele peste 50 kg in plus, fiind nu numai ilogica, dar si generatoare de complicatii gravissime.
Planul terapeutic incepe cu scadere ponderala minimum 40-50 kg, continua cu kineto-terapie si abia mai apoi se poate discuta protezarea soldului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-08-2012, ora 22:22
andreearn
Nu este medic/terapeut
andreearn
Va multumesc frumos pentru sfaturi.

Sper sa gasesc un nutritionist care sa o ajute sa poata slabi deoarece din cauza faptului ca nu poate face miscare este greu sa scada in greutate.

Si ma gandeam ca in timpul in care va slabi (cu siguranta va dura ceva ) si apoi poate kinetoterapie, sa se inscrie in programul de protezare dar nu stiu la ce spital ar fi cel mai bine sa se inscrie (stiu ca dureaza asteptarea, cateva luni fiind vorba de subventie, sau poate chiar gratuitate nu stiu exact) imi puteti recomanda un spital? si poate si un nutritionist ? (mentionez ca nu este din Bucuresti, insa aici o sa o aduc pentruaceste lucruri)

Va multumesc!
O seara frumoasa
0
13-08-2012, ora 12:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate va inselati: nu miscarea va reduce greutatea, ci numai dieta. In cazul celor 50 kg, miscarea este profund daunatoare, agravand enorm distrugerea articulatiilor.
Cat priveste regimul alimentar, este foarte simplu: exclude total dulciurile, painea si pastele, cerealele, orezul, dar mai ales fructele; poate manca proteine (carne, peste, lactate, oua), dar si vegetale (legume hipo-calorice, cum sunt salata si varza). Trebuie sa respecte 5 mese pe zi, iar cuvantul de ordine este "reducerea cantitatii"de alimente ingerate.
Pana la reducerea ponderala corespunzatoare situatia actuala din clinici se poate schimba, prin urmare nu putem discuta azi de o clinica de ortopedie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-09-2012, ora 22:53
Beatrice15
Nu este medic/terapeut
Beatrice15
Buna seara! Vineri seara tatal meu a aflat de la doctorul de familie ca trebuie sa ii se faca implant de proteza de sold si asi dori sa stiu si eu la ce spital pot sa ma duc pentru a beneficia de aceasta proteza gratis.
Va rog frumos sa ma ajutati.
O seara buna.
0
01-10-2012, ora 21:55
Beatrice15
Nu este medic/terapeut
Beatrice15
Cum se numeste Clinica asi dori sa fac o programare daca s poate miercuri ?
Adaugă un comentariu / răspuns
74 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •