proteina c reactiva si vsh mari - oare de ce?

23-01-2012
daiana14
Nu este medic/terapeut
daiana14
scuze daca ma repet dar nu am primit nici un raspuns si incerc din nou ; mi-am facut urmatoarele analize:hemoleucograma, fibrinogen, calciu, magneziu, fier, glucoza, trigliceride, uree, creatinina, acid uric, TGP, TGO, fosfataza alcalina, amilaza, bilirubina, proteine totale, sumar urina, factor reumatoid, iga si igm, ex.coproparazitologic si eu iesit bune toate ; in plus am analize ce nu sunt bune: colesterol 180 (130). vsh 36 (15), igg 1620 (700-1500) proteina c reactiva 12 (0-5) - mentionez ca de 10 ani imi fac anual aceste analize si mereu vsh este mare insa proteina c reactiva nu a mai fost mare pana acum cateva luni cand era tot asa de mare
am control cardiologic, neurologic, endocrine, ecografie abdominala totala toate normale
deasemenea la orl unde merg regulat din cauza gatului care este aproape mereu inflamat insa medicul spune ca nu poate da aceste valori ale analizelor care nu sunt bune
unde este cauza ? am mers la multi medici si nu mai stiu ce sa fac; ce anume poate da aceste valori anormale tinand cont de tot ce am investigat pana acum- multumesc din suflet -
2 comentarii
0
23-01-2012, ora 22:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
VSH-ului sa nu dati importanta, in zilele noastre nu prea se mai foloseste, in clinica noastra nici nu se mai face aceasta analiza. CRP crescut arata o inflamatie, infectie, insa poate avea foarte multe cauze. valoarea de 12 nu este foarte marita, noi facem operatiile elective pana la valoarea de 15. cea mai mare valoare ce am vazut, a fost peste 600, deci 12 este peste valoarea normala, insa nu este foarte mult. repetati analiza daca vreti sa va linistiti
0
24-01-2012, ora 00:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
daiana14, ar fi bine sa faci exudat nazal si faringian, ambele cu antibiograma.
Probabil ca ai o infectie in corp si de aceea ai acele rezultate mari. Vezi daca si fibrinogenul este aproape de limita maxima.
Eu banuiesc o infectie in gat sau in nas, dupa cum descrii tu.
Desi gatul este iritat, problema poate veni din nas, deoarece mucozitatile se pot scurge prin spatele nasului, prin - nasofaringe - in faringe si il irita. De aceea spuneam ca ar fi bine sa faci amandoua exudatele, nu numai exudatul faringian.
Doar daca ceri sa se efectueze antibiograma se va insamanta un mediu de cultura cu secretiile recoltate, iar acolo se va vedea ce bacterii cresc si la ce antibiotice sunt sensibile, pentru a face un tratament corect.
Altfel, risti sa faci tratament cu un antibiotic la care este rezistenta bacteria.
Trebuie sa astepti sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic, in caz ca ai luat.
Mai devreme de 10 zile, rezultatul poate iesi fals negativ, desi ai un microb acolo, de aceea trebuie sa astepti.
Analiza se face dimineata, nu mananci, nu bei si nu te speli in gura, ca iarasi poate iesi rezultatul fals negativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.