proteina c reactiva MARE

16-12-2009
pisy86
Nu este medic/terapeut
pisy86
Am si eu o problema. La inceputul acestui an am avut niste probleme legate de articulatii (am luat tratamente peste tratamente cam 3 luni..diagnosticul ar fi fost poliartrita reumatoida, insa nu era asta! doctora pusese acest diagnostic, doar pentru ca eu sa pot lua niste medicamente de la farmacie). AM stat 1 luna cu articulatiile umflate la maini...dureri de genunchi...de umeri...coate...glezne...si chiar gat! In urma tratamentului au revenit la normal mainile...durerile au disparut.
Acum...dupa 6 luni, am facut niste analize..si a iesit PCR 12!!! Ce inseamna asta?
Tin sa spun ca ma mai dor cateodata articulatiile...insa foarte putin! Dar ma dor!
Multumesc
22 comentarii
0
16-12-2009, ora 23:21
floryp
Nu este medic/terapeut
floryp
Valoarea crescuta a Proteinei C Reactiva indica un proces inflamator, iar pentru un diagnostic mai clar trebuiesc facute si alte investigatii, printre care si o hemoleucograma cu formula leucocitara, un fibrinogen, VSH, Factor Reumatoid (in cazul in care ar fi vorba de o poliartrita).
Trebuie sa consultati medicul.
Sanatate!
0
16-12-2009, ora 23:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata pacienta,
Mai intai de toate este esential un consult reumatologic clinic, atent si competent.
Aceasta analiza este extrem de nespecifica, putand apare in orice sindrom inflamator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2010, ora 23:16
alina mugurel
Nu este medic/terapeut
alina mugurel
am si eu o problema foarte grava am un baietel de 3 ani si 4 luni si are de 2 zile febra 38 si iam facut analizele si ia iesit proteina c reactiva foarte mare 82.0imi puteti spune cat de grav este?
analizele au fost facute in spania si nu in romania.ce pot sa fac ca medicii de aici mi-au spus ca nu este atat de grav, si nu mi l-au internat.
va rog frumos spuneti-mi cat e de grav sì ce are copilul de nu ii scade febra va rugam suntem disperati
va multumim
0
28-02-2010, ora 23:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aceasta analiza, Proteina C Reactiva, reprezinta un semn al unei inflamatii sau al unei infectii.
Deosebirea intre o inflamatie si o infectie este una fundamentala, atat ca origine, cat si ca prognostic sau tratament (inflamatia nu necesita antibiotic!!!!!!!!!!!!).
Prin urmare, aceasta analiza poate fi modificata atat intr-o banala viroza respiratorie cat si in felurite infectii
Cauzele febrei pot fi de ordinul zecilor de mii si nu putem sti exact care este cea adevarata de la asa o distanta.
Prin urmare, probabil ca este vorba despre o viroza, ce nu necesita nici internare si cu atat mai mult nu necesita antibiotic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2010, ora 23:30
alina mugurel
Nu este medic/terapeut
alina mugurel
dar de ce copilul se vaita ca il doare burtica foarte tare in jurul buricului ?are legatur cu proteina c reactiva care e crescuta?si de ce nu mananca nimic?si ce pot face?stiu ca este distanta mare da poate neajutti cumva ca altfel stam de vorba.
poat avea ceva la stomacel sau ce sa fie ?
asteptam raspunsul dvs.
va multumim sunteti super de treaba!
0
28-02-2010, ora 23:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa cum va precizam, pot fi mii, poate zeci demii de cauze ale suferintei copilului, iar afectiunile digestive sunt printre cele mai frecvente (toxi-infectii alimentare).
Nu cred ca puteti avea mai mare incredere in "intuitia" mea decat in consultul clinic al colegilor spanioli.
In cazul in care mai aveti totusi dubii, consultati inca un pediatru sau un infectionist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2010, ora 23:34
floryp
Nu este medic/terapeut
floryp
Poate are giardia, sa-i faceti un examen coproparazitologic.
0
28-02-2010, ora 23:57
alina mugurel
Nu este medic/terapeut
alina mugurel
oricum eu va multumesc foarte mult, sunt foarte nelinistita febra scade cam 2 ore dupa care revine din nou, si nu vrea sa manance se vaita foarte tare de burtica, mi-e foarte frica sa nu fie ceva grav.acum ii dau antibiotic amoxacilina.va multumesc mult
0
01-03-2010, ora 00:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tocmai asta incercam sa va fac sa intelegeti, ca nu este indicat antibiotucul daca nu suntem convinsi ca este o infectie bacteriana. Antibioticul, in afara selectarii germenilor rezistenti, are si marele dezavantaj de a "ascunde" adevaratele simptome.
Poate fi o viroza, o toxiinfectie alimentara, o parazitoza sau alte mii de cauze, in care nu este indicat antibioticul.
Dar, spuneti-mi, v-au recomandat colegii spanioli acest antibiotic sau il adminsitrati dupa stiinta si vointa D-voastra????
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2010, ora 00:41
alina mugurel
Nu este medic/terapeut
alina mugurel
va multumesc foarte mult, da doctori mi l-am recomandat pentru ca are febra mare si dupa 2 ore de la administrarea antiinflamatorului ii urca febra.mi sa spus dela spital ca ar avea o infectie doar ca nu pot sasi dea seama unde anume, iau facut analiza sangelui unde v-am spus ia iesit proteina c reactiva 82.0 cea ce mie mi se pare f mare.daca ar avea o infectie la burtica sar putea vedea la o ecografie?
cea ce ma ingrijoreaza f tare este durerea de burtica care o are si care nu cedeaza, nu vrea sa manance nimic iar daca ii dau antibioticul pe stomacul gol mie frica sa nu-i agravez si mai tare starea.va multumesc inca o data f mult si astept in continuare rasp dvs
0
01-03-2010, ora 11:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu v-am raspuns principial, insa cazul excede cu mult competenta mea de ortoped. Consultati fie un infectionist, fie un chirurg pediatru in cazul in care va nelinistesc durerile abdominale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-08-2010, ora 11:39
bluvia
Nu este medic/terapeut
bluvia
dl doctor,
ma dor foarte tare gleznele.daca stau in pat nu am nimic.daca stau in picioare e tragic.ma dor mai mult pe partea interioara a piciorului.medicul de familie mi-a spus ca este o problema neuritica si gata.i-mi vine sa-l strang de gat.am 80 de kg si 1.74 inaltime.va rog frumos sa-mi spuneti ce sa fac.
va doresc numai bine
cristina
0
12-08-2010, ora 14:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat detalii esentiale: status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, inflamatorii (boli reumatologice de tip autoimun), hepatice, cardiace, renale, vasculare (arteriale, venoase) sau de alta natura. Toate aceste afectiuni pot genera edemeul periferic descris, asociat cu dureri pe masura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 14:29
bluvia
Nu este medic/terapeut
bluvia
dl doctor,
cum v-am mai scris cateva luni in urma am protuzie discala intraforaminala stanga compresiva si discopatii lombare difuze.am facut teste reumatologice si nu a iesit nimic.doppler vascular am facut in luna martie si nimic.de cateva zile mi-am cumparat o pereche de incaltaminte cu plantare passoflex.sa fie de la astea?ptr ca pe mine ma dor gleznele pe interior doar pe o portiune foarte mica atat stanga cat si dreapta.nu sunt umflate.nu stiu ce sa cred
va multumesc anticipat
cristina
0
13-08-2010, ora 14:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este greu de precizat ce se intampla fara un consult clinic direct.
In general este bine sa nu purtati cine stie ce sustinatoare plantare fara o indicatie hiperspecializata clara si neta, bazata pe argumente clinice si paraclinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-10-2010, ora 20:16
Mihaela14
Nu este medic/terapeut
Mihaela14
Buna ziua,


Sotul meu are 28 de ani si recent la intepat in partea dreapta sub buric (si prima data am crezut ca e apendicita).
In urma analizelor medicale i-a reiesit
1. La hemoleucograma
WBC marit (7 - valori normale erau intre 4-6)
2. Biochimie
Trigliceride serice marite (261 - valori normale erau intre 70-130)
Acid uric seric marit (7, 98 - valori normale erau intre 3-7)
Calciu ionic seric scazut (3, 44 - valori normale erau intre 4, 2 - 5, 2)
Proteina C Reactiva - pozitiva
3. Hematologie
VSH -
30 MIN = 15 mm
1h = 30 mm

Ce poate sa insemne toate astea?
Este apendicita? (In urma ecografiei a rezultat ca este un pic inflamata zona respectiva, dar nu mai are dureri in zona aceea)
Mentionez ca dieta lui e preponderenta in carne de porc si dulciuri (daca are vreo importanta)
Multumesc!
0
01-10-2010, ora 22:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Diagnosticul este esentialmente unul clinic, cu atat mai mult cu cat analizele mentionate nu au valori patologice.
Prin urmare, consultati un chirurg generalist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-02-2016, ora 12:07
Mihaela2016
Nu este medic/terapeut
Mihaela2016
Bună ziua, de doctor! Va rog din suflet sa-mi răspundeţi şi mie. De o lună am o temperatură de 37, 4-37, 5. Am făcut analize unde au iesit bune, mai puţin, Proteină C Reactivă cantitativ-60, Fibrinogen 562, vsh-45. Mi s-a dat Eficef apoi am repetat analizele şi au ieşit la fel. Am făcut şi ecografie unde mi-a depistat o colecistita şi mi-a dat Ospamox1000mg, dar am aceeaşi temperatură. E posibil ca temperatură şi analizele să fie asa din cauza colecistitei? De ce nu scade? Sau am altceva?
0
18-01-2019, ora 15:39
gutualexandra
Nu este medic/terapeut
gutualexandra
Buna ziua, as putea comunica cu un doctor, am facut niste analize si nu mi se par in regula ! ma poate ajuta cineva?
0
19-01-2019, ora 23:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Analizele sunt nesemnficative in absenta unui examen clinic direct.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-08-2021, ora 20:49
Anda11
Nu este medic/terapeut
Anda11
Bună soțul meu a făcut analizele de sânge și urina și i-a ieșit proteina c reactiva mare 8.25 mg/L Vsh 9mm/h, clestreol total 144mg/dL, trigliceride 145 mg/dL iar la urina are săruri amorfe 609 /uL. Ma puteți ajuta. Mulțumesc
0
10-08-2021, ora 17:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Analizele nu inseamna absolut nimic fara examinarea clinica a pacientului.
Care este suferinta reala?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.