prostatita cronica

19-07-2008
ulf
Nu este medic/terapeut
ulf
In urma cu 8 ani am fost diagnosticat cu prostatita acuta.In ciuda tratamentului agresiv si de lunga durata cu antibiotice boala s-a cronicizat. In periaoda care a trecut de atunci si pina acum simptomatologia prostatitei cronice ( dureri musculare articulare, dureri testiculare, jena la urinare si ejaculare) nu a mai disparut, iar perioadele acute ale prostatitei au revenit la anumite intrvale de timp cu o simptomtologie din ce in ce mai virulenta( febra, frison, dureri musculare si articulare, dureri pelvine, dureri testiculare, stare de rau general, jet urinar slab, jena la urinare, etc). Am facut numeroase tramente cu antibiotice dupa antibiograma rezultata dupa urocultura ( pozitiva intotdeauna cu esherichia coli) care nu au avut efect. Vazind ca antibioticele nu au efect am incercat si altceva respectiv: in urma cu 5 ani incizie transuretrala de prostata (TUIP), care nu a avut nici un efect benefic, In urma cu 3 ani am facut termoterapie cu microunde a prostatei (TUMT), care a avut un efect de scurta durata prin faptul ca o perioada de aproximativ 3 ani nu au mai aparut episoade acute ale bolii, dar s-a mentinut simptomatologia cronica. Acum am facut un nou puseu acut, am repetat terapia cu microunde + stimulare pelvina electomagnetica, dar nu a mai avut nici un efect. La ora actuala sunt aproape dependent de antibiotice prin faptul ca, daca o perioada de timp( 1-2 saptamani) nu iau antibiotice, perioadele acute ale bolii revin. Sunt disperat, nu mai stiu ce sa mai fac si ma gandesc din ce in ce mai des la rezectia de prostata care nu este indicata de loc la varsta mea. Va multumesc.
1 comentarii
0
12-10-2009, ora 17:53
shogun
Nu este medic/terapeut
shogun
Salut. Citesc suferinta ta si stiu cum e.Am 51 de ani si prima infectie cu e, coli am facut.o la 36 de ani.Acum ca si tine sunt dependent de antibiotic.Viata mea sociala aproape nu mai exista.Sunt mai tot timpul deprimat si nu mai reusesc sa.mi gasesc locul in societate, in familie.Astazi am fost la medic, pe langa antibiotic mi sa propus sedinte de masaj prostatic si laserterapie (zic bine? ).Nu.mi fac mari sperante.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.