prostata

24-05-2011
nicolit
Nu este medic/terapeut
nicolit
Buna ziua,
As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi:sotul meu in varsta de 52 ani, urineaza des, cam o data noaptea si mai des ziua.Am fost la medicul urolog, a facut testul PSA, care a iesit 5.09, dupa care domnul doctor a facut o ecografie abdominala si un tuseu rectal in urma caruia a pus diagnosticul adenom de prostata si i-a prescris biseptol 3/zi timp de 3 saptamani, urmand sa revenim la cabinet.Nu am putut sta linistita, si am facut RMN cu substanta de contrast, si azi am primit rezultatul fiind urmatorul : - prostata cu dimensiuni maximein plan axial de 45/30mm, fara efractii capsulare.
hipertrofie importanta a lobului median care are un aspect protruziv intravezical. lobul median prezinta o gadofilie difuza mai accentuata cu o mica arie posterioara de aproximativ 12mm slab gadofila.Peretele vezical apare fara infiltratii, fara adenoatii pelviene.Domnul doctor este plecat din tara si nu mai pot astepta.
Va rog daca a avut sau stie cineva sa interpreteze aceste rezultate, sa ne ajutati.Sunt disperata!
Va multumesc din suflet si astept un raspuns urgent.
3 comentarii
0
24-05-2011, ora 23:22
DrVasileVanea
Identitate neconfirmată
DrVasileVanea
O valoare a PSA-ului de peste 2.5-3 trebuie sa impuna efectuarea de investigatii suplimentare avand in vedere suspiciunea unui cancer de prostata. De aceea, credem ca o ecografie transrectala poate aduce elemente noi care sa impuna (sau nu) punctia prostatica pentru clarificarea diagnosticului. Interpretarea examenului RMN ridica si el o astfel de suspiciune.
Frecventa mare a urinarilor este data si de lobul median prostatic protruziv in vezica urinara.
Clarificarea din timp a acestor elemente poate sa dea solutia corecta si vindecabila a afectiunii sotului dumneavoastra.
0
01-06-2011, ora 10:21
corinaSV
Nu este medic/terapeut
corinaSV
Va recomand sa mergeti la institutul oncologic Cluj si il cautati pe dr. Popescu Dan, este cel mai bun medic din tara, a facut operatii si in strainatate. Tatal meu are 66 ani si l-a operat de prostata iar acum se simte foarte bine!!!!! Va recomand cu toata increderea pe dr. Popescu Dan.
0
18-07-2012, ora 11:01
gabrielaT
Nu este medic/terapeut
gabrielaT
Domnule Doctor, tatalui meu in varsta de 71 de ani i s-a recomandat punctia prostatica in urma analizei PSA de 6, 34 si tuseului rectal. Maine mergem, dar intrebarea mea este in ce consta interventia si care sunt efectele adverse. Dl. doctor la care mergem a spus ca nu necesita anestezie gradul de suportabilitate a durerii variand de la un pacient la altul dar ca nu este dureros. Spuneti-mi va rog frumos poate sa ramana cu dureri in urma interventiei? Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.