urinarea frecventa, prostata

24-05-2011
nicolit
Nu este medic/terapeut
nicolit
Buna ziua,
As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi:sotul meu in varsta de 52 ani, urineaza des, cam o data noaptea si mai des ziua.Am fost la medicul urolog, a facut testul PSA, care a iesit 5.09, dupa care domnul doctor a facut o ecografie abdominala si un tuseu rectal in urma caruia a pus diagnosticul adenom de prostata si i-a prescris biseptol 3/zi timp de 3 saptamani, urmand sa revenim la cabinet.Nu am putut sta linistita, si am facut RMN cu substanta de contrast, si azi am primit rezultatul fiind urmatorul : - prostata cu dimensiuni maximein plan axial de 45/30mm, fara efractii capsulare.
hipertrofie importanta a lobului median care are un aspect protruziv intravezical. lobul median prezinta o gadofilie difuza mai accentuata cu o mica arie posterioara de aproximativ 12mm slab gadofila.Peretele vezical apare fara infiltratii, fara adenoatii pelviene.Domnul doctor este plecat din tara si nu mai pot astepta.
Va rog daca a avut sau stie cineva sa interpreteze aceste rezultate, sa ne ajutati.Sunt disperata!
Va multumesc din suflet si astept un raspuns urgent.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obezitatea la bărbați crește riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Când ar trebui să-ți investighezi prostata?
  • Febră și urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Simptome frecvente în cancerul de prostată - când mergem la medic?
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  • Beneficiile practicării yoga pentru sănătatea prostatei
  •