proprietatile spermei

03-09-2011
elisabeta11
Nu este medic/terapeut
elisabeta11
buna ziua... am citit undeva ca sperma este "un izvor de sanatate" :D, ca este bine ca femeia sa inghita sperma deoarece are ff multe beneficii pentru organism..etc Spuneti-mi va rog, e adevarat???? as dorii, daca se poate, sa-mi raspunda un medic din domeniu... Va multumesc!
3 comentarii
0
04-09-2011, ora 04:17
Antonio C.
Nu este medic/terapeut
Antonio C.
Sperma contine :
- aprox. 200-500 milioane de spermatozoizi
- amino acids, citrate, enzymes, flavins, fructose, phosphorylcholine, prostaglandins, proteins, vitamin C
- acid phosphatase, citric acid, fibrinolysin, prostate specific antigen, proteolytic enzymes, zinc
- galactose, mucus, pre-ejaculate, sialic acid

Da, intradevar, unele studii au dovedit ca sperma ar avea citeva efecte benefice pentru sanatatea organismului :
- ca Antidepresiv
- prevenirea cancerului - reduce cu 50% riscul de a face cancer de san. Acest efect apare datorita continutului de glycoprotein si selenium al spermei. Sexul oral facut de cel putin 3 ori pe saptamana reduce riscul aparitiei cancerului de san.
- reduce riscurile de preclampsie la femeile insarcinate. Facand sex oral si inghitind sperma ajuta ca sarcina femeii sa fie mai sigura, pentru ca ea absoarbe antigenii partenerului ei.

Valoarea nutritionala a spermei :
- sperma este formata in principal din apa, dar contine urme din aproape fiecare nutrient pe care corpul il foloseste
- contine cantitati de minerale cum ar fi magneziu, potasiu si seleniu
- o ejaculare tipica contine 150 mg de proteina, 11 mg de carbohidrati, 6 mg grasime, 3 mg colesterol, potasiu, cupru si zinc

Nu exista nici un risc in a inghiti sperma unui barbat sanatos.
0
04-09-2011, ora 12:58
elisabeta11
Nu este medic/terapeut
elisabeta11
...toate astea le-am gasit si eu pe internet.. ms :)
0
05-09-2011, ora 02:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Presupusele avantaje ale înghiţirii spermei reprezintă folclor. În realitate, nu există observaţii ştiinţifice (cu atât mai puţin studii) care să sprijine o astfel de ipoteză.

Pe de altă parte, unii autori (precum prof Păunescu-Podeanu din Şcoala de la Timişoara) citează cazuri rarissime de insuficienţă spermatică a femeii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dieta poate afecta calitatea spermei
  • Legătura dintre utilizarea telefonului mobil și calitatea spermei la bărbații tineri
  •