prombleme cu sinusurile

17-02-2010
wiorel
Nu este medic/terapeut
wiorel
de cate ori nu iau sosete in picioare sau merg descult prin casa fara papuci de casa a doua zi sunt cu nasul infundat am ajuns sa dorm si noaptea cu sosete mai tot timpul sunt cu el infundat am fost la medic mai facut film darspune ca nu am nimic la sinusuri ca ar fi o problema a canalului ce face legatutra intre sinus si nas
nu inteleg ce lagatura este intre picioare sieu acum nu sunt in tara medilcul de aici spune s-ar putea sa fac alergie de la ceva de se infunda nasul, va rog sami recomandati si dumneavoastra ceva.Ultimul tratament care mia fost dat a fost agumentin 1 gr 7 zile, clara si un sparay nazal otrivin priblema e ca noopatea nu pot respira mai deloc am dureri si de cap asta se repeta cam la 2 luni frecvent
10 comentarii
0
18-02-2010, ora 09:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca o sa aveti rabdarea sa cititi despre reflexoterapie.. o sa gasiti multa informatie despre legatura.. punctelor de pe talpa cu toate organele !!!
se face si tratament pe baza acestor puncte!
un nas infundat vorbeste despre o rinita si probabil este pe baza unnei imunitati foarte scazute !
trebue sa va modificati putin stilul de alimentatie si de viata.. ca sa ajutati organizmul sa fie mai rezistent!
pentru nas.. se fac inhalatii si spalaturi nazale.
se administreaza balzam de plante pe nas si la intrare in nas ( balzam 33 plante Vivasan)
se incalzeste zona nasului cu Bioptron, infrarosu sau simplu cu saculet cu sare!
0
18-02-2010, ora 18:38
m_andreea
Nu este medic/terapeut
m_andreea
buna seara
am si eu o problema, in toamna anului 2008 am fost diagnosticata cu o rinita acuta si de atuinci nu am mai avut probleme pana acum cand din nou imi tot curge nasul, secretie apoasa, nas infundat dar numai nara stanga(nu tot timpul, nu am probleme noaptea) si de ceva timp simt de 2 -3 ori pe zi pret de cateva secunde o presiune in obrazul stang care la atingere parca e un impuls care urca pe langa nara pana deasupra sprancenei, dureri de cap si parca scurgeri din nas direct in gat si flecma alba asa cu miros de puroi.nu am consultat inca un medic si as vrea sa stiu cui sa ma adresez prima data.
0
18-02-2010, ora 18:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepe cu un medic Stomatolog.. savada daca nu e o masea sub sinus care provoaca acea infectie!
urmatorul pas.. la ORL.
0
18-02-2010, ora 18:53
wiorel
Nu este medic/terapeut
wiorel
recomandati-=mi va rog pt imunitate scazuta ceva medicamente sau vitamine, nu beau nu fumez, am o alimentatie destul de echilibrata
balzam 33 plante Vivasan se gaseste la farmacie?
0
18-02-2010, ora 19:10
m_andreea
Nu este medic/terapeut
m_andreea
pe partea aceea am avut deja in vara o extractie si o operatie si nu ar avea de ce sa fie imflamata, normal nu ar mai trebui sa am puroi, si am uitat sa mentionez ca de cateva zile, dimineata imi curge sange din nas la atingere deobicei dupa ce ma spal si ma sterg pe gata atingandu-mi nasul incepe sa curga dar nu mult si se opreste la 1 minut dupa ce strang nasul.multumesc
0
19-02-2010, ora 07:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Wiorel
Balzamul il poti comanda pe internet.
tot la Vivasan gasesti immune guard, vital plus., ulei volatil de eucalipt, cimbru si levantica.
Care au sa te ajute sa iti revii la normal.

M - andreea
TRebue sa mergi la ORL.. si stomatologie.
faptul ca amani rezolvarea problemei.. nu e in folosul tau !
0
22-02-2010, ora 23:48
m_andreea
Nu este medic/terapeut
m_andreea
astazi am fost la medic si m-a diagnosticat cu sinuzita maxilara dreapta.mi-a dat un tratament cu amoksiklav, ibuprofen si bixtonim 7 zile dupa care trebuie sa-mi scot o masea care s-ar putea sa fie cauza ca e stricata si dupa aceea sa incepem cu punctiile.oare nu pot sa scap de asta doar cu tratament?mi-e frica de punctii :(
0
23-02-2010, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca o sa amani cu scosul maselii si sinuzito o sa avansese.. e posibil si punctiile sa nu mai ajute si sa ajungi la operatie pe sinus..
asa ca faci ce spune medicul.. fara ezitare!
0
09-03-2010, ora 22:06
m_andreea
Nu este medic/terapeut
m_andreea
astazi am reusit sa ajung la un chirurg cu maseaua mea, impreuna cu o radiografie panoramica la care medicul mia spus ca nu e nici vorba de sinuzita, maseaua avand radacini mici si osul meu e foarte solid si sinusurile sunt departe de os nefiind afectate.si mi-a recomandat sa merg la cluj sau mures, eu fiind din bistrita la un consult cu endoscopul si nici decum sa fac punctii.acum chiar sunt total in ceata nici nu mai stiu ce sa cred sau ce sa fac.
0
10-03-2010, ora 10:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e ceata.
este bine ca nu ai nimic la masea!
faci inca o radiografie SAF. ( daca acea care o ai este veche... ) si mergi sa te vada la ORL !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.