prolaps de valva mitrala

28-04-2014
Vicky22
Nu este medic/terapeut
Vicky22
Buna tuturor, de ceva vreme cam de 1 an am observat ca obosesc foarte repede dupa efort, dispnee, tahicardie, aveam capul greu si ameteam am avut si tensiunea cam mare maxim am avut-o 150 mmHg.Am fost la 2 cardiologi pana acum primul mi-a zis ca as avea prolaps de valva mitrala la echo am facut si EKG si era normal cu exceptia ca aveam tahicardie 120b/min si nu mi-a dat niciun tratament si nici nu m-a luat prea in serios.De vreo 3 luni incoace simptomele mele s-au intensificat destul de mult in sensul ca sunt permanent ametita simt ca plutesc, am tot tahicardie dispnee, am stari de lesin de ma termina psihic simt ca mi se inmoaoe picioarele si o sa cad, am capatat o mare frica sa merf singura pe strada sufar si de anxietate si atacuri de panica si asta mi-a agravat foarte mult starea.Si in dus mi se face rau dupa 10-15 minute simt ca nu mai pot sa respir ametesc si mi se inmoaie picioarele.Cateodata am perioade de cateva secunde cand nu mai stiu nimic ce-i in jurul meu si ma sperii groaznic dupa.Simt ca viata mea s-a transformat intr-un calvar desi am doar 22 de ani insa ma simt mereu obosita, imi bate inima tare si sunt atat de ametita uneori insa cel mai rau ma sperie cel mai rau starea asta de lesin pur si simplu simt o slabiciune in tot corpul, mi se inmoaie picioarele si simt ca o sa cad.Chiar nu stiu ce sa mai fac cateodata iar Extraveral ca sa ma linistesc, gandul ca am probleme cu inima nu-mi dau pace si nici starea asta de rau permanenta.Mi-e foarte frica sa nu mi se opreasca inima la ce tahicardie am uneori.Am ajuns sa evit sa stau in spatii aglomerate prea mult timp si chiar in picioare pentru ca mi se face instant rau.Va rog mult daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi cum ati depasiti voi boala v-as fi recunoscatoare.Chiar as dori sa depasesc aceasta conditie sa-mi recapat puterea si forta, uneori ma simt ca o leguma. [sad]
1 comentarii
0
18-05-2014, ora 08:28
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
Buna dimineata. Cu intarziere am ales sa va raspund, scuze daca timpul a fost prea lung.
Prolapsul de valva mitrala-daca este corect diagnosticul- poate fi asociat cu tulburari de ritm atriale si cu anxietate. Pentru prolapsul de valva mitrala indicatia de terapie este doar daca este asociat cu insuficienta mitrala severa - si in acest caz este indicatie operatorie-. Daca valva functioneaza normal desi este afectata structural - degenerata mixomatos- nu este indicata terapia.
Simptomele dumneavoastra insa ar trebui explorate suplimentar.V-as recomanda efectuarea testelor tiroidiene- TSH, fT4, fT3-, a unei ecografii cardiace si a unui holter ECG(monitorizarea pe 24 de ore a activitatii electrice cardiace). Ati putea primi un raspuns mai complet- nu neaparat definitiv - asupra cauzei simptomelor dumneavoastra.
Multa sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici