prolaps de valva mitrala

28-04-2014
Vicky22
Nu este medic/terapeut
Vicky22
Buna tuturor, de ceva vrema cam de 1 an am observat ca obosesc foarte repede dupa efort, dispnee, tahicardie, aveam capul greu si ameteam am avut si tensiunea cam mare maxim am avut-o 150 mmHg.Am fost la 2 cardiologi pana acum primul mi-a zis ca as avea prolaps de valva mitrala la echo am facut si EKG si era normal cu exceptia ca aveam tahicardie 120b/min si nu mi-a dat niciun tratament si nici nu m-a luat prea in serios.De vreo 3 luni incoace simptomele mele s-au intensificat destul de mult in sensul ca sunt permanent ametita simt ca plutesc, am tot tahicardie dispnee, am stari de lesin de ma termina psihic simt ca mi se inmoaoe picioarele si o sa cad, am capatat o mare frica sa merf singura pe strada sufar si de anxietate si atacuri de panica si asta mi-a agravat foarte mult starea.Si in dus mi se face rau dupa 10-15 minute simt ca nu mai pot sa respir ametesc si mi se inmoaie picioarele.Cateodata am perioade de cateva secunde cand nu mai stiu nimic ce-i in jurul meu si ma sperii groaznic dupa.Simt ca viata mea s-a transformat intr-un calvar desi am doar 22 de ani insa ma simt mereu obosita, imi bate inima tare si sunt atat de ametita uneori insa cel mai rau ma sperie cel mai rau starea asta de lesin pur si simplu simt o slabiciune in tot corpul, mi se inmoaie picioarele si simt ca o sa cad.Chiar nu stiu ce sa mai fac cateodata iar Extraveral ca sa ma linistesc, gandul ca am probleme cu inima nu-mi dau pace si nici starea asta de rau permanenta.Mi-e foarte frica sa nu mi se opreasca inima la ce tahicardie am uneori.Va rog mult daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi cum ati depasiti voi boala.
1 comentarii
0
29-04-2014, ora 09:23
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
si eu am prolaps de valva mitrala, dar nu ma simt ametita decat atunci cand imi scade tensiunea. si atunci pur si simplu fac lucruri care sa-mi creasca tensiunea. tocmai de asta ma mir ca spui ca ai avut tensiunea cam mare, in cazul prolapsului tensiunea este de obicei prea mica... ai spus ca primul a zis ca ai prolaps de valva mitrala, ce grad a zis ca ai? si al doilea doctor ce a zis?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: