prolaps de valva mitrala

21-09-2007
costica
Nu este medic/terapeut
costica
Am 40 ani, barbat, 1.92m inaltime si 70 Kg.
Am fost diagnosticat de mai multe ori cu prolaps de valva mitrala, prima data acum 20 ani.Ultimele ecografii au stabilit si regurgitare gr.I-II la valva mitrala si regurgitare 0-I la cea aortica; anevrism fara sunt;Aorta ascendenta 36 fata de 31 acum 2 ani.Mi s-a recomandat metoprolol.
Ce vreau sa va spun este ca obosesc foarte repede, mai ales la eforturi intense sau la urcarea scarilor dupa 10 trepte trebuie sa ma opresc sa iau o pauza.Am fost sportiv de performanta, dar acum nu pot sa alerg nici 200 metrii fara sa ma opresc, oricat antrenament as face; simt ca mi se blocheaza muschii si trebuie sa ma opresc sa-mi revin. Am tensiunea in jur de 10 si cand este timp noros(scade presiunea atmosferica) ma simt adormit.Cu toate astea dr.curant cardiolog mi-a zis ca functia cardiaca este normala, in sensul ca oboseala nu este de la inima, sa ma caut la alte cabinete.Ceea ca am facut pe la interne, endocrine si chiar la boli mintale.Metroprololul l-am luat 2 pastile pe zi si eram adormit toata ziua, ma impiedicam pe drum de-a dreptul, uneori simteam o senzatie de rau de la inima, o, , sfarseala'.Acum am redus la jumatate doza.Ma deranjeaza foarte mult oboseala, amortesc, simt intepaturi in membre de la circulatia proasta a singelui.As vrea sa intreb despre o operatie de valva.
M-a impresionat o emisiune pe Discovery - un dr.Wells executa interventii fara sa inlocuiasca valvele, le intareste chirurgical astfel incat are cateva sute de reusite.Nu am reusit sa aflu ulterior datele de identificare ale doctorului(adresa e.t.c).La noi in tara se fac astfel de operatii? Oricum ce imi recomandati?
39 comentarii 12 Înainte ›
0
21-09-2007, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
Aveti extrasistole?
0
21-09-2007, ora 00:00
costica
Nu este medic/terapeut
costica
Am consultat analizele: functie sistolica este normala.
0
21-09-2007, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Din pacate la noi in tara plastiile de valva mitrala sunt la inceput.
Dupa datela pe care le-ati dat, inaltime si constelatia leziunilor cardiace e posibil sa aveti si un sindrom Marfan (o disfunctie a tesutului conjunctiv, care duce la dilatari ale vaselor - anevrisme, modificari ale valvelor cardiace).
Pot insa sa va recomand daca aveti posibilitatea sa va tratati in strainatate cateva centre: specializate in astfel de operatii, pe care le cunosc si care au rezultate bune: Toronta, Canada, Prof dr. Tirone David, Tel Hashomer, Tel Aviv Israel Dr Ehud Raanani, Paris Franta Clinica Prof Carpentier.
Ordinea pe care v-o recomand este cea pe care v-am scris-o.
Este bine si va recomand ca si investigatiile preoperatorii sa le faceti la clinicile respective (ecografie, test de efort +/- coronarografie0
0
25-09-2007, ora 00:00
costica
Nu este medic/terapeut
costica
In urma unei ecografii esofagiene, a fost infirmata posibilitatea existentei sindromului Marfan.
0
25-09-2007, ora 00:00
costica
Nu este medic/terapeut
costica
totusi, sa stiti ca nu mint, stiu ce am vazut: interventii chirurgicale asupra valvelor fara a le inlocui.Doar modificari astfel incat sa se inchida corespunzator.Am vazut o emisiune pe canalul Discovery un anume dr.Wells executa astfel de interventii conform studiilor efectuate asupra schitelor medicale amanuntite(valvele inimii) ale lui Michelangelo.In acea emisiune s-a prezentat o astfel de interventie asupra unui adolescent.Au fost cateva sute de astfel de reusite.Am scris ulterior la Discovery dar nu am primit nici un raspuns pt niste date de identificare ale dr. Wells.Am cautat si pe internet, dar erau foarte multi cardiologi cu acest nume si nu am putut sa-mi dau seama care ar fi fost.
0
27-09-2007, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Stiu sigur ca nu mintiti. Existe operatii de reparare a valvelor atat a celor aortice cat si a celor mitrale. Problema e ca la noi in tara aceasta operatie e la inceput si o practica putini chirurgi.
In strainatate operatia se practica de mult timp si sunt numeroase centre in care se efectueaza. Chirurgii pe care vi i-am indicat ii stiu si le stiu rezultatele. Asta nu inseamna ca nu exista chirurgi care sa practice aceasi operatie cu rezultate bune si in Italia, SUA, atc. Probabil ca exista si acest dr. Wells insa eu personal nu il stiu.
Pentru a vedea cine comunica rezultate la operatiile de reparatii de valve va recomand sa intrati pe urmatorul link
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez
si sa tastati:
mitral repair
aortic repair
0
27-09-2007, ora 00:00
costica
Nu este medic/terapeut
costica
va multumesc foarte mult pentru raspuns, domnule dr.Halpern.Este ce ma intereseaza.
0
10-02-2008, ora 00:00
BrindusaM
Nu este medic/terapeut
BrindusaM
Stimate domnule doctor,
Am sindrom Marfan si din pacate aorta mea s-a dilatat in jurul valorii de 4, 8 mm.Stiu ce inseamna asta iar pe dr. Tirone David am avut onoarea sa-l cunosc in LA acum 4 ani la o conferinta Marfan.
Mi-a fost greu sa ma decid sa ma operez, dar am un fiu care e si el bolnav.Daca sunteti amabil as avea si eu doua rugaminti:
1. daca aveti informatii legate de clinica din Lahr/Germania http://www.heart-lahr.com

2. daca credeti ca este posibil sa primesc (numai in scop umanitar, adica pentru a fi folosita la o fundatie) o recomandare sa efectuez o interventie in strainatate

Si nu in ultimul rand, daca un pacient ar dori sa fie consultat de catre dumneavoastra, este posibil si unde sa ne adresam?

Va multumesc din suflet,
Brindusa, 38 ani, Sibiu
0
20-08-2009, ora 20:12
Cristina Rusu
Nu este medic/terapeut
Cristina Rusu
Am 16 ani si am fost diagnosticata cu prolaps la valva mitrala de la 5 ani.vreau sa stiu daca exista riscul de a muri si daca da in ce cazuri.astept orice raspuns pe acest site.va multumesc...
0
21-08-2009, ora 00:33
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Cristina, da...exista riscul acesta, dar. peste vreo 120 de ani:). Traieste-ti adolescenta, pt.ca mai ai cale lunga si frumoasa...pana la batranete :), bucura-te de fiecare moment al vietii ! Sanatate maxima !
0
05-11-2009, ora 23:19
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Se poate evita sa se ajunga la operatie cineva diagnosticat cu prolaps de valva mitrala?
0
12-11-2009, ora 16:12
innamax23
Nu este medic/terapeut
innamax23
raspuns pentru costica : daca doresti un medic bun pentru a face o operatie la inima, sunt multi, dar e greu de ajuns la ei. Iti pot recomanda unul. Pentru mine e "cel mai bun din lume"...Eu am facut o operatie la inima acum 3 luni in italia, dupa 2 endocardite si insuficienta mitrala de stadiu 4. Acum ma simt minunat! Bine, chiar foarte bine! Timp de 6 ore au incercat (pe cord deschis) sa imi faca plastie, dar in ultimul moment au decis ca e mai bine implantarea unei proteze mecanice (din cauza endocarditei). Acum duc o viata normala, doar cu o pastiluta pe zi (anticoagulant). Plastia nu necesita un anticoagulant pe toata durata vietii. Eu cred ca nu ar fi rau sa faci cel putin o vizita privata sa vezi ce iti spune (costa 125 euro, iar pana in italia faci 2 ore cu avionul). E un cardiochirurg foarte bun, clasat printre primii 3 din italia, e un director de spital, care nu face diferente intre straini, toti pacientii sunt egali, dar nu numai de profesionalism se vorbeste, ci si de amabilitatea lor si de grija si respectul pe care o au fata de pacient. Sunt minunati! Cat despre plastie, poti gasi pe net in limba italiana filmulete cum decurg aceste operatii de plastie, sau de inlocuire a valvei. Probabil ca dupa efectuarea unei coronografii, cardiochirurgul iti poate spune daca se poate o plastie sau nu, in cazul tau. Eu inca mai aveam vegetatie (infectie) pe valva si era riscant. Situatia ta e diversa. Sau poate ca nu e nevoie inca de operatie la tine.. Numai medicul iti poate confirma asta. Succes!
0
10-01-2010, ora 18:56
marinela sava
Nu este medic/terapeut
marinela sava
Buna,
Am 41 de ani si sunt depistata cu PVM de la 17ani, cand am facut si prima internare.Atunci mi s-a spus ca pot sa traiesc si 90 de ani cu aceasta boala dar sa evit stresul, efortul, infectiile, sa nu nasc(iar baiatul meu are acum 19 ani).Viata nu este insa atat de usoara precum am dori noi iar boala mea a ajuns la gradul 3.Aproape 10 ani am asteptat sa apara ceva nou, sa fie descoperita o metoda, sa zicem, mai usoara, sa nu -mi fie taiat sternul, dar in afara de interventia cu ajutorul robotului, care costa foarte mult, si nu se facea la noi in tara, nu am gasit.Si iata-ma operata de 9 luni la Timisoara, unde mi s-a facut plastie valva mitrala si tricuspida, inlocuire de cordaje si mi s-a mai pus un inel la mitrala.Oeratia a durat cam 2 ore jum., a fost greu dar nu foarte greu, am fost operata de dr.Marco Diena, un bun chirurg italian, am intrat in sala la ora 18 iar a doua zi la ora 11 am fost dusa la salonul in care am fost internata.Primele patru luni "m-am simtit bine", credeam ca o sa fie bine, ca am sa redevin si eu persoana care fusesem odata, fara ameteli, fara dureri de cap, vesnic obosita si in acelasi timp panicata dar iata-ma din nou dezamagita.Vechile simtome au reaparut iar mai nou bataile inimii sunt atat de puternice incat le simt in tot corpul si ma sperie ingrozitor.Iau doua comprimate betaloc 50mg pe zi, scade tensiunea si la 80 cu 65 iar pulsul este peste 90.Aproape regret ca m-am operat in tara, inainte de a face acest pas trebuie gandit bine.Nu trebuie sa va speriati de operatie ci de ce va urma dupa aceea, asa ca faceti alegerea cea mai buna!
0
11-07-2010, ora 19:20
Sebibo
Nu este medic/terapeut
Sebibo
Am fost diagnosticat acum 5 ani cu insuf.mitrala cu prolaps grad 1-2 insuficienta care a evoluat pana la gradul 3+ anul acesta. Urmez un tratament preventiv cu Enalapril si Bisoprolol in cantitati reduse 1, 25 mg, si nu am simptome, in afara unor senzatii usoare ca nu am aer suficient. Merg regulat la cardiolog, iar anul acesta am fost consultat la o clinica in Germania unde mi s-a spus ca ar fi bine sa fac o interventie in maxim 1 an de zile. Am fost informat ca cea mai usoara varianta, si cea propusa de medicul german, ar fi cea cu montarea unui MitralClip ce regleaza inchiderea corecta a valvelor. Vreau sa stiu daca este o metoda viabila si corecta comparativ cu celelalte variante de reparare sa schimbare de valva. In plus, daca stie cineva care sunt tarifele aproximative pentru interventiile de valva la clinicile din strainatate.
0
02-09-2010, ora 21:02
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
innamax23, mai esti pe aici? Vreau sa te rog sa-mi recomanzi acel medic din Italia. Am probleme cu inima... o insuficeinta mitrala avansata si o stenoza mitrala medic. Am recomandarea de protezare de valva. In 1973 am facut si o opeatie de DSA. Din acest motiv nu stiu cui sa ma adresez. Am fost operata in 1973 la Fundeni de dr. Dan Fagarasanu. Acum la Fundeni s-au schimbat multe...
0
26-09-2010, ora 18:16
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
Buna ziua, dl. dr.Halpern.

Doresc un sfat ca sunt la ananghie.

In 1973 (la 22 ani) am facut o operatie de DSA. Si m-am simtit bine.
In 1968 (la 19 ani) am facut un puseu de RAA si pe la 35 de ani mi s-a spus ca am o boala mitrala. O stenoza mitrala larga.
In 2000 a aparut prima criza de fibrilatie dar fara urmari. Nici nu mai stiam ca am facut-o.
In 2003 a urmat a doua criza (durata era de 2-3 zile) pe care o simteam doar ca niste extrasistole.
In 2006 a urmat pentru cateva ore a treia.
Pana in 2008aveam doar stenoza mitrala larga...acum ar fi aparut si insufienta mitrala care e severa.
Indicatia este de protezare de valva mitrala.

Nu stiu catre ce clinica sa indrept. Unele spitale care fac operatii pe inima au sistat din lipsa de fonduri, operatiile pe anul acesta.

Medicul meu spune ca operatia trebuie facuta anul acesta, cel ami tarziu primavara viitoare.
Nu stiu pe ce cale sa merg, la ce clinica. Imi este greu sa aflu care clinica are fonduri- stiu ca cea mai mare parte a opertaiei trebue suportata material de pacient.

Stie cumva la cat se ridica o astfel de operatie in tara?

Am inteles ca in Italia as avea nevoie de 30-35.000 euro. Sunt multi bani si doar daca m-as scoate apartamentul la vanzare as reusi. dar apoi unde stau?

Dati-mi un sfat.
Va multumesc din inima.
-*


(*modificat de administrator)
0
28-09-2010, ora 13:55
marinela sava
Nu este medic/terapeut
marinela sava
Buna, "Arivle",
Protezarea de valva mitrala se face f.bine la noi in tara.Sunt medici chirurgi cu multa experienta, trebuie doar sa faci alegerea buna.Eu ti-asi recomanda sp.Floreasca(dl.dr.Bradisteanu).Tg.Mures(dl.dr.Radu Deac), Timisoara(dl.dr.Cioata- daca-mi amintesc eu bine, daca nu, am sa revin cu un alt comentariu- si vreau sa-ti zic ca acest minunat medic nu are pretentii financiare, depinde de tine).Pentru ca am fost operata si eu anul trecut iti pot spune ca te costa 2-3 mii euro(sa ai 100 milioane vechi).Pe mine m-a costat mult mai mult, operatia mea consta in plastie valvulara, iar cum medicii nostri nu au experienta in astfel de interventii mi-au recomandat sa fac operatia in Italia, unde ma costa 17000 euro, nici-decum 30-35 mii, dar nu mi-am permis nici aceasta suma. Am reusit in final sa fiu operata de o echipa de medici venita din Italia si m-a costat aprox.7500euro.
Eu pot spune acum, dupa un an si 5 luni, ca ma sint bine.Vara aceasta, dupa 10 ani, am mers si la mare (si nu mi-a fost rau)si la munte, unde am reusit sa merg 5 Km.pe jos, fara intrerupere.Nu mai obosesc cum oboseam, nu mai am acele groaznice dureri de cap, pulsul s-a reglat insa am de cele mai multe ori tensiunea mica.
Iti doresc succes si daca vrei sa afli mai multe, cu mare drag iti voi raspunde.
,
0
29-09-2010, ora 12:43
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
Multumesc din suflet, Marinela.
Numele meu este elvira jianu.
Prin raspunsul tau mi-ai redat speranta. Acea suma care mi-a fost comunicata mie, mi-a spulberat orice speranta.
Da, si 17000Euro este o suma la care e greu sa te gandesti in situatia omului de rand. Iar eu nu fac exceptie.

Iti doresc din tot sufletul meu sa te simti mereu bine. Cele ce-mi spui m-au emotionat pana la lacrimi (sau asa or fi cardiacii mai plangaciosi).

Da, as vrea sa aflu mai multe dar nu stiu daca administratorul permite asta. M-ar interesa pasii pe care i-ai facut. In ultimul an nu m-am deplasat singura nici macar in jurul blocului. Iar eu sunt cam departe de cele 3 centre si as vrea sa merge la sigur si nu pe bajbaite. (Iar acum ma lupt cu un ulcer si trebuie sa rezolv problema lui cat mai repede posibil.)

Si eu inclin catre Spitalul Floreasca dar tocmai aici am aflat ca sunt in lipsa de fonduri si au sistat operatiele pana la noi ordine. Cand, cum. Dumnezeu cu mila. Oricum, trebuie sa merg personal ca poate asa voi putea intra la domnul doctor Bradisteanu.

La ce spital ai fost operata?

Iti multumesc mult pentru ambilitate.
0
29-09-2010, ora 23:31
costica
Nu este medic/terapeut
costica
Sanatate la toata lumea.
Eu am deschis acest topic. Acum am 43 ani. Se pare ca nici un doctor nu mai citeste si sa raspunda la problemele noastre cat de cat. Este bine ca se schimba totusi informatii utile intre noi.
Din 2007 cand am deschis acest subiect starea mea de sanatate s-a inrautatit, dar nu dramatic. Am regurgitare I-II la toate valvele acum. Va marturisesc ca iau din cand in cand (un sfert de pastila la 7-10 zile)Naposim -anabolizant-care nu se mai fabrica. Acesta ma mai ajuta sa -mi revin pentru 2 zile din oboseala cronica. Sunt nevoit sa ma duc la serviciu pt ca am familie, copil si cheltuieli. De aceea iau aceste pastile si pt ca sunt mai suplu (metabolism rapid).
Am si o insuficienta respiratorie, probabil de la oxigenarea insuficienta datorata valvelor.Ma deranjeaza f. mult fumul de tigara, gazele de esapament intr-o intersectie imi opresc respiratia aproape.Pulmonar nu am nimic.
As vrea sa va intreb pe cei cu valvele afectate daca aveti astfel de simptome?
Nu va feriti sa dati informatii financiare despre operatii si doctori. Sunt utile.
innamax23 ne-a furnizat niste informatii utile dar nu a mentionat numele doctorului.
Va multumesc pentru comentarii.
0
30-09-2010, ora 21:33
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
Buna Costica,

Am sa incerc sa-ti raspund din punctul meu de vedere.

Odata cu trecerea timpului se petrec si schimbari in starea noastra.
Aveam valvele afectate dar pana la 58 de ani eram un om normal in sensul ca oboseam mai repede decat altii, nu puteam sa faca eforturi mari, dar imi reveneam dupa cateva ore de odihna.
Acum, am intrat si in acesta stare de fibrilatie permanenta si sunt mereu obosita. Eforturi nu mai pot sa fac.
Au fost zile cand si un pahar de apa imi era greu sa-l tin in mana. La ora actuala (la 61 de ani) sunt un om, as putea spune, de prisos. Nu mai fac aproape nimic.

Da, fumul de tigara ma sufoca si m-a sufocat intotdeauna.

Cat despre problemele pulmonare iti spun doar ca am avut unele stari de respiratie greoaie si asa am ajuns in toamna lui 2009 la spitalul de boli pulmonare pentru un consult. De aici mi s-a spus ca am fibroza pulmonara (stiam de mult timp asta) dar problemele sunt din caza inimii:(ca hipertensiunea pulmonara ar fi de vina).

Pe vara lui 2010, am facut un accident vascular si in spital am avut acelesi probleme cu respiratia. M-a controlat un alt medic pneumoftziolog care mi-a indicat Cefort. Dupa 10 zile de Cefort am respirat mai usor. Acum iau ceva care fluidifica secretiile bronhice. Si am niste ulei de menta care este bronhodilatator.

Am inteles ca o boala a inimii reuseste sa faca sa sufere si celelalte organe: plaman, ficat, rinichi...
Da, tu esti tanar si la 43 de ani trebuie sa sustii familia... dar si tu trebuie sa fi sustinut. Imi dau seama cat iti e de greu.
Parerea mea este ca daca ti se indica operatie si poti s-o faci, e bine s-o faci mai din vreme, nu mai tarziu cand toate organele se pot imbolnavi.
Trebuie sa iei in calcul si regurgitarea... se pot forma cheaguri de sange care sa plece in circulatie...
Problemele noastre nu sunt asa simple.
Cred ca trebuia sa iau in calcul si sa fac operatia acum 2 ani dar... N-as spune ca mi-a fost teama, dar n-am crezut ca asa, deodata, se pot face atatea schimbari in organism.

Eu mai aveam o operatie pe cord deschis si asta ar fi fost a doua. Daca viata s-ar sfarsi rapid nu mi-as face gand de operatie dar se pare ca nu-i asa...

Si eu ma documentez in privinta costului operatiei. Cred ca operatie are un pret sau altul functie de centru unde te operezi si de materialele folosite.
Cand voi rezolva acetsa problema am sa dau detalii din experienta mea.

Sanatate multa la toti si Doamne ajuta!
0
30-09-2010, ora 22:44
costica
Nu este medic/terapeut
costica
Stimata Arivle
Aveti mare dreptate : Aceste defectiuni ale valvelor afecteaza direct sau indirect sanatatea sau eficienta functionarii intregului organism (organe, celule, e.t.c).
DIn cauza slabei oxigenari am probleme de memorie, randament intelectual scazut si nu doar randament fizic scazut. Doctorii te duc cu vorba ca nu e cazul unei interventii dar daca de fiecare data cand ai o stare de bucurie la cateva secunde te ia o stare de rau (probabil din cauza adrenalinei sau alti hormoni care excita inima) si nu mai poti merge, trebuie sa te opresti din mers sa-ti revii (am doar 43 de ani)-iti vine sa le zici :de ce nu traiesti dumneata cu inima mea daca situatia ti se pare asa usoara.Ca sa nu mai spun la necaz, o stare de lesin instantanee datorata producerii de adrenalina sau ceva similar.Marturisesc ca evit foarte mult sa intru in contradictoriu cu oricine dar nu poti la nesfarsit sa eviti intamplarile vietii, uneori trebuie sa ripostezi si atunci sanatatea te taxeaza.E foarte adevarat.Daca as avea bani as alege o varianta nu as mai sta.
O data pe saptamana sau la o luna joc tenis de camp circa o ora cu pauze dese si fara sa fortez. Dupa aceea inima devine antrenata pt cateva zile, dintr-o data capacitatea de a memora se imbunatateste sesizabil, endorfina-hormonul placerii incepe sa se produca mai mult, capacitatea la efort fizic se imbunatateste putin cat sa se simta-dar pt 2-3 zile cel mult -dar scarile tot le urc greu, nu pot cara 10 kg fara sa-mi vina rau e.t.c.-cauza e foarte clara si nu te poti minti la nesfarsit.
Am facut RMN la creier-ok, am fost la psihiatrii-ok, dar pe unde nu m-am cautat-crezand doctorii ca nu inima e de vina, dar aici am singura problema majora. Ma scuzati de confesiune.
Viata merge inainte dar greu pentru cei ca noi.Am avut 2-3 joburi pana acum 7 ani, acum nici munca la birou nu e usoara pt mine.
Am citit de o fata care a facut reparatie de valva in strainatate, apoi a urcat Everestul fratilor! Asta-i diferenta !.
Va doresc sanatate si intelepciune!
0
01-10-2010, ora 11:26
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
Aveti dreptate in tot ce spuneti si cred ca fiecare bolnav de inima face cam acelasi lucru: evita discutiile contradictorii si vestile proaste. Da, de la circulatia sanguina deficitara memoria ne joaca feste... si din experienta mea as spune ca niciun medic nu-si poate da seama de gravitatea bolii pana nu te deschide.

Prima operatie am facut-o de defect septal interatrial.
Mergeam ca un batran... 10 pasi si ma odineam, mers incet si ma simteam tare obosita.
Medicii imi spuneau (imi si pusesera diagnostic gresit de stenoza mitrala si la mine era atunci un DSA) ca daca ma ingrijesc ajung si la 90 de ani cu boala asta. Doar ca eu ma ingrijeam dara imi era tot mai rau.

Nu medicii m-au trimis atunci la operatie, ci un om trecut prin viata care stia cum e sa fii tanar dar si batran... El m-a dus la Fundeni si asa am ajuns sa mi se faca investigatii si sa-mi puna diagnosticul coresct de DSA.
In 2 luni si jumatate de la investigatii am ajuns la operatie. Medicul chirurg de atunci, inainte de a ma opera imi mai dadea 1 an, 1 an jumatate. Dupa ce m-a operat a zis ca daca mai traiam 6 luni era bine. Doar ca atunci era anul 1973 cand totul era gratuit. Acum problemele s-au schimbat in acesta privinta. Si viata ta depinde de niste bani si bani destul de multi pe care nu stii daca poti sa-i ai mai ales daca esti singurul sustinator al familiei.

Asa ca, Dumnezeu cu mila.

Iti doresc ca viata sa te ajute sa poti avea grija de copil si familie. Sanatate multa!
0
31-10-2010, ora 16:49
marinela sava
Nu este medic/terapeut
marinela sava
Buna,
Va cer scuze ca am intarziat cu raspunsul.Este adevarat ca o inima bolnava afecteaza si celelalte organe, de aceea, atunci cand ni se spune ca este necesara operatia, nu trebuie sa amanam prea mult.Si eu am dat de pe o zi pe alta, pana mi s-a spus ca mai am putin de trait(sunt pensionata medical de 11ani).Am aproape toate organele bolnave si nici cu psihicul nu stau grozav .In urma cu 3 ani am facut un RMN cerebral si mi-au iesit leziuni demielinizante, m-am speriat ingrozitor, am crezut ca am scleroza, insa medicul neurolog a spus ca din cauza valvelor" bolnave" nu se oxigeneaza bine creierul.
Eu m-am operat la Timisoara, insa, investigatiile ce trebuie facute inainte de operatie le-am facut in Bucuresti(unde si locuiesc), la clinici private (acolo nu esti investigat cum trebuie).Ecografia cardiaca mi-a fost facuta de dr.Cerin, care lucreaza in Italia si care a asistat si la operatie. Timisoara are cardiochirurgi f.buni, si asistentele, pot spune ca nu am intalnit mai profesioniste, mai sufletiste si modeste, nu trebuia sa ceri un calmant, erai intrebat de ele daca ai nevoie si fara pretentii, toti pacientii erau tratati la fel.La Floreasca esti f.bine investigat, dl.dr.Bradisteanu nu opereaza ca pe banda, soarta pacientului nu-i este indiferenta.Si dansul este operat pe cord si vede altfel situatia.
Daca vreti sa aflati mai multe informatii scrieti-mi -* si cu mare drag vom dialoga.
Pana atunci va doresc multa sanatate si intelepciune in deciziile ce le veti lua.


(*modificat de administrator)
0
01-11-2010, ora 13:31
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
De unde sa iau atata intelepciune.
0
02-11-2010, ora 19:18
costica
Nu este medic/terapeut
costica
Salutari Marinelei Savu si administratorului acestui forum,

De ce administratorul a sters adresa de email a Marinelei Savu din mesajul dansei?
Am citit regulamentul si nu am gasit un motiv serios pt a face acest lucru.
, , Cel mai bun site medical declarat in trecut, acum pune bete in roate intrajutorarii oamenilor cu probleme serioase. In loc sa aduca medici sa dialogheze cu noi cei suferinzi iata ce se intampla.
Am vazut adresa dvs. de email stimata Marinela Savu dar nu am apucat sa o notez si a2-a zi a fost modificata.
Chiar vroiam sa intreb ceva pe Marinela Savu.
Va rog d-le administrator sa pastrati mesajul original al dansei.
Multumesc.

Am intrat pe acest topic si am vazut mesajul scris de Marinela Savu care a dorit sa ma ajute cu niste informatii medicale si amanunte care poate nu isi au locul aici pe un forum.
0
03-11-2010, ora 10:31
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
Logati-va si
Intrati pe profilul dvs - dati click pe linkul Modificati profilul dvs - apare in zona verde imediat dupa logare

sper sa va ajute!
0
03-11-2010, ora 19:44
costica
Nu este medic/terapeut
costica
Multumesc pentru informatie.
0
07-11-2010, ora 18:34
marinela sava
Nu este medic/terapeut
marinela sava
Si eu va salut domnule Costica si nu inteleg de ce a trebuit sa -mi fie stearsa adresa de email, ce rau ne-am putea face unii altora, cand toti suntem in aceeasi situatie, cu aceleasi suferinte?Pe mine nu a avut cine sa ma indrume, nu m-am dat insa batuta, am cautat cu disperare si am dat de oameni deosebiti care m-au ajutat.Oare daca administratorul acestui forum ar avea probleme majore de sanatate ar proceda la fel?
Da, suntem ai nimanui, medicilor nu le pasa de problemele noastre, nu se deranjeaza sa ne dea sfaturi gratis ci ne asteapta in cabinetele lor cu ochii lacomi atintiti spre buzunarele noastre.Dar asta-i Romania anilor nostri, cu oameni carora nu le pasa de semeni, care ne imbolnavesc inima putin cate putin, pana cand nu mai poate duce aceste nedreptati.
Va salut din nou, va doresc multa sanatate tuturor(si d-nei Elvira, succes si curaj la coronografie) si va las din nou adresa:sava.marinela@yahoo.com
0
17-11-2010, ora 19:56
db74
Nu este medic/terapeut
db74
daca am prolaps de valva mitrala (nu-s speriat de asta, dovada ca fumez, si cand aveam 16-18 ani, jucam fotbal pe caldura mare, pana storceam tricoul de pe mine), in cazul unui soc anafilacticm adrenalina care se da in prima faza, nu m-ar omora mai repede? exista inlocuitor de adrenalina?! trebuie sa-mi fac niste teste cutanate, si mor de frica:(
0
18-11-2010, ora 13:45
marinela sava
Nu este medic/terapeut
marinela sava
Este adevarat ca adrenalina este contraindicata cardiacilor, eu am facut o extractie zilele trecute si dr.stomatolog mi-a facut o altfel de anestezie(fara adrenalina).In legatura cu textele cutanate nu are de ce sa-ti fie frica, nu dor.Eu sunt polialergica, am facut soc anafilactic de doua ori la aspirina, a fost groaznic, nu stiu insa daca mi s-a administrat adrenalina, stiu doar de hydrocortizon succinat administrat intravenos.Dr.alergolog mi-a recomandat, ca tratament de urgenta, medrol insa pe mine ma ajuta clorfeniraminul, tot timpul am in casa clorfeniramin si hidrocortizon injectabil..Parerea mea este sa consulti un alergolog si fara teama sa-i pui acele intrebari care te framanta.
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: