prolaps de valva mitrala

39 comentarii 1 2
0
22-12-2010, ora 09:27
tudor27
Nu este medic/terapeut
tudor27
pt costica
operatii de inlocuire a valvelor se fac cu succes la noi in tara de zeci de ani, cu rezultate bune si chiar foarte bune pe termen mediu si lung, eu insumi fiind operat in 1996 si inlocuindumi se valva aortica si o portiune din aorta ascendenta deoarece suferisem o disectie de aorta in acea zona si de aproape 15 ani sistemul meu mecanic functioneaza perfect, duc o viata absolut normala din toate punctele de vedere dar fiind diagnosticat cu sindrom marfan de la 17 ani acum am unele restrictii in ceea ce priveste efortul fizic desi am fost sportiv de performaanta tb sa ma protejez intrucat nenorocitul asta de sindrom poate afecta si p viitor unele valve sau integritatea aortei. am fost operat in spitalul fundeni de dr Horatiu Moldovan wsi va sfatuiesc daca aveti de gand sa ajungeti la operatie sa luati legatura cu dansul in spital.multa sanatate
0
07-01-2011, ora 12:55
tudor27
Nu este medic/terapeut
tudor27
pentru Brandusa M dilatarea aortei e o problema foarte serioasa.in urma cu 15 ani am facut o disectie de aorta ascendenta pe care am operat o cu succes la spitalul Fundeni, chirurg Horatiu Moldovan.mentionez ca si eu am sindrom marfan si timp de 14.5 ani nu am avut nici un fel de problema dupa operatie, inainte de disectie fiind sportiv de performanta.de curand mi a aparut o a 2 disectie pe aorta descendenta, dar de un mai mic pericol, daca se poate spune asa ceva despre o disectie de aorta, pe care o tratez tot in urma unui consult la Fundeni.daca aveti de gand sa faceti o operatie in tara mergeti la dr Moldovan si sper ca totul va fi bine si pt dumneavoastra.va doresc multa sanatate
0
15-07-2011, ora 10:54
Roxana)
Nu este medic/terapeut
Roxana)
Buna ziua,

Ma numesc Ostafe Roxana si am 22 de ani. Tatal meu are 57 de ani si e diabetic de 20 de ani. De curand a fost diagnosticat cu insuficienta aortica severa si ni s-a spus ca necesita operatie. I s-a mai gasit si o endocardita si acum e in spital, urmeaza tratament cu antibiotice. Operatia am inteles ca e in jur de 2000 de euro, la Iasi la Institutul de Chirurgie Cardiovasculara Parhon. Problema e ca noi nu dispunem de acesti bani si nici nu avem cum face rost de ei. Ne-a recomandat cineva sa incercam in Italia. O doamna foarte binevoitoare ne ajuta. E asistenta la un spital de profil si a discutat deja problema tatalui meu cu profesorul care se ocupa de asa ceva. A acceptat sa-l opereze. Stiti cumva ce trebuie sa facem sa ajungem acolo? Mentionez ca operatia nu costa nimic in Italia. Problema e ca tata se inadusa si nu poate sta fara oxigen prea mult timp. Transportul ar fi o problema, dar cred ca am putea-o rezolva. Am inteles ca pentru operatii in strainanante trebuie formularul E112, care se obtine foarte greu si daca operatia se poate face in Romania, nici nu se acorda. Cea mai mare problema e ca nu dispunem de banii necesari sa-l operam aici si incercam sa gasim alte solutii. Credeti ca ar fi vreo alta modalitate de-a ajunge in Italia, fara acest formular E112 si operat? Va rog sa ma ajutati. Suntem disperati. Il avem pe tata in spital de 3 luni aproape si nu mai gasim nicio metoda sa-l ajutam. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
0
20-07-2011, ora 19:50
arivle
Nu este medic/terapeut
arivle
Din pacate nu stiu sa fie o alta metoda. Cred ca si deplasrea in Italia implica ceva cheltuieli. V-as recomanda sa luati legatura si cu Tg. Mures. Am inteles ca acolo mai au fonduri si operatia nu costa. asta stiu de la bolnav care a fost operat de vreo luna de zile. Succes!
0
20-10-2011, ora 23:35
laura_26
Nu este medic/terapeut
laura_26
La ce medici cardiologi imi recomandati sa merg pentru confirmarea diagnosticului de prolaps de valva mitrala? Nu ca nu as avea incredere in medicul care m-a diagnosticat, insa la o astfel de afectiune cred ca e bine sa vezi si o a doua parere.
Si inca ceva: vi se intampla sa aveti crampe musculare la nivelul gleznelor? Mie, destul de des, noaptea. Sa fie de la lipsa de magneziu si potasiu?
Multumesc si va doresc sanatate si sa ne pastram optimismul!
0
24-10-2011, ora 13:12
marinela sava
Nu este medic/terapeut
marinela sava
Buna, Laura,
Eu ti-l recomand cu mare drag pe dl.prof.Tintoiu, de la Sp.Militar Central.Dansul consulta si la Angiomed, este un medic foarte bun si f.solicitat.Programarea la dansul dureza 3-4 saptamani, dar merita.Cu trimitere prin CAS, te costa 195 lei si beneficiezi de EKG, ECO DOPPLER si consult cardiologic(dl.doctor examineaza ecografic si tiroida, colecist, rinichi, prostata pt.barbati).
Iti doresc multa sanatate!
0
06-04-2012, ora 21:51
mihaela sopartoc
Nu este medic/terapeut
mihaela sopartoc
Buna seara!
Va rog frumos sa ma ajutati, tatal meu, varsta de 56 de ani, a fost operat la inima in care a fost inlocuita valva mitrala, dupa aproximativ 4 luni a inceput sa fie umblat, mananca o data pe zi si atunci putin, se trezeste umflat, fata si burta. Pastilele care le ia sunt:carvedilol 6, 25mg, digoxin, trombostop. Imi este frica ca il pierd...INR nu este reglat, cand urca, cand coboara.Imi este frica...
0
05-05-2012, ora 13:34
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Buna ziua,
As vrea sa aflu parerea unui doctor.
Sotul meu in urma unei ecografii la cord, medicul la rubrica valve, sectiunea mi (banuiesc ca e mitrala) are scris aspect si mobilitate normal, iar la regurgitare este scris gradul I. Eco cordul i l-a facut in urma cu un an, insa medicul nu i-a zis nimic, eu nu am fost cu el ca probabil as fi intrebat mai multe.
Insa intreb aici, acest lucru inseamna ca are prolaps de valva mitrala? In ce conditii poate evolua si ce probleme de sanatate ii pot pune? Ii pune viata in pericol?
Tin sa precizez ca sotul meu este navigator, munceste mult, acasa sta doar 2 luni, voiajul e de 4 luni, iar cele 4 luni are un program solicitant, in sensul ca el doarme doar de la 5 dimineata la 11 ziua si de la 19 seara la 23.30 noaptea, in rest e de munca. Face si efort fizic. Acest program este daunator pt ce are el? Ar trebui sa nu faca efort deloc?
Mi-a zis ca uneori mai are tahicardie si extrasistole, astea sunt tot de la regurgitare?
Mentionez ca a facut si o extractie de molar de minte in ianuarie, insa nu a luat antibiotic decat 1 zi de la extractie pentru ca a facut alergie la augmentin. Poate face endocardita de la aceasta regurgitare in cazul in care pentru o interventie la stomatolog nu ia antibiotic?
El a mai luat distonocalm cand avea tahicardie, e bine sau nu e indicat in aceasta regurgitare?
Ar trebui sa mai faca alte investigatii, sa ia un tratament? Se poate corecta acest lucru?
Va rog frumos poate imi raspundeti.
Multumesc
0
25-07-2016, ora 23:25
adriancelmare
Nu este medic/terapeut
adriancelmare
am un var care a duso pe maicasa la horatiu moldovan la sanador... nu va recomand acest doctor sau clinica sanador -------------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: