prolactina se trateaza?

08-05-2012
nadiusa
Nu este medic/terapeut
nadiusa
salut am 20 ani, cu jumate de an in urma am sesizat o durere ingrozitoare la sini, am mers la mamolog si mi s-a diagnosticat dereglari hormonale.Am facut analiza hormonilor si prolactina era marita.Am facut analiza la saua turceasca si iarasi mi s-a diagnosticat un prolactinom.Am urmat 5 luni bromcreptina dupa 3 luni prolactina a scazut dar nu pina la normal asa ca medicul mia zis ca mai trebuie sa urmez pastile.Asa ca am mai urmat 2 luni, acum sunt in pauza de pastile dar mi-am facut analiza si ea este extrem de crescuta.mie frica sa nu ramin fertila sunt casatorita dar vreau copil.stiu ca exista un risc pentru a pierde dar voi putea sa ma vindec sau nu. cu ce medicamente bromcreptina nu ma ajuta.Multumesc mult!
3 comentarii
0
20-05-2012, ora 12:29
eliza001
Nu este medic/terapeut
eliza001
daca bromcriptina nu te ajuta, medicul tau ar trebui sa iti recomande alt medicament.
cita vreme prolactina este foarte mare nu prea sunt sanse sa ramii insarcinata pt ca se opreste menstruatia.
deci eu cred ca trebuie sa comunici in continuare cu medicul tau, sa ii spui ce simptome ai si sa continui tratamentu mai ales ca spui ca iti doresti un copil.
0
29-05-2012, ora 23:25
nadiusa
Nu este medic/terapeut
nadiusa
Pai bine pe 22 mai am aflat ca sunt insarcinata. acum ce sa fac? cum sa procedez cu prolactina ridicata? ca oricum nu mai pot administra nimik.iar genicologul mia zis sa numi fac griji.dar eu ma tem sa nu devina mai rau sa creasca prolactina rau si sa se transforme in timpul sarcinii intrun prolactinom.adica sa nu dee complicatii.
0
06-07-2012, ora 17:41
eliza001
Nu este medic/terapeut
eliza001
ai spus ca ai deja prolactinom, ca ti-a fost descoperit cind ai facut radiografia de sa turceasca.
pe perioada sarcinii se intrerupe medicatia. o sa reiei analizele dupa nastere si vei vedea atunci daca se recomanda medicatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Principiul care stă la baza reglării secreției de hormoni
  •