prolactina marita

06-04-2011
fystik
Nu este medic/terapeut
fystik
buna ziua, as vrea sa primesc si eu un raspuns la problema cu, care ma confrunt.vreau sa raman insarcinata si in urma analizelor facute am o prolactina de 1017, progesteron 22, 46 si un tsh de 0, 946.aceste analize le-am facut deoarece am sangerari la contact si incerc sa raman insarcinata de cateva luni si...nimik, iar medicul ginecolog mi-a recomandat aceste dozari de hormoni.mentionez ca inca din adolescenta am avut probleme cu sanii, noduli tratati si o secretie laptoasa din sani pe care am tratat-o atunci cu bromocriptina si acum apare iar dar numai la stimularea mamelonara.credeti ca am vreo sansa sa raman insarcinata ?afecteaza bromocriptina sarcina daca voi ramane insarcinata in timpul tratamentului?...a inca ceva...am un rmn facut anul trecut la cap in care glanda hipofiza e cu aspect normal...multumesc!
2 comentarii
0
06-04-2011, ora 10:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cu aceasta valoare a prolactinei, este foarte improbabil sa ramaneti insarcinata. Dar, odata corectata valoarea ei, o sarcina devine posibila.
Ramane problema sangerarilor la contact, care nu se pot explica prin valoarea prolactinei.
De prima alegere, in cazul dv, ar fi un tratament homeopatic.
0
27-05-2011, ora 21:39
fystik
Nu este medic/terapeut
fystik
buna seara din nou...dupa cum am scris acum ceva timp, am prolactina marita, sunt in tratament cu bromocriptina de aproximativ1 luna, 2 cp pe zi, timp in care tot incerc sa-l fac pe bebe sa vina.azi am fost la echo pelvin, fiind in ziua 22 de ciclu, iar rezultatul este acesta: uter cu mici fibroame de cca 20 de mm, la nivel fundic si istmic, ovare 47 mm, hiperecogen difuz inflamatorii, cu cativa foliculi dominanti de 20 mm...as vrea sa-mi explicatii ce inseamna...si daca in conditiile acestea poate venii bebe. multumesc frumos..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.