progresez cumva si eu nu stiu

18-07-2010
snoofu
Nu este medic/terapeut
snoofu
Salutare tuturor, acum mai exact 1 luna m-a pocnit un atac de panica la servici, cunoasteti?? ??( sunt si putin glumet)... speriertura m-a ingenucheat psihic, recunosc ca am mai avt atac de panica insa fumasem o tigara, , , - atnci am crezut ca o sa cad jos si mor pur si simplu, , insa starea de frica suprema -ca sa zic asa- care am incercat-o mi-a ramas intiparita adanc, jobul meu e unul f stresant din mai toate pnctele de vedere: nervi cu colegii, sarcini nerezolvate la timp si care se dilata in continuu, n u termin ceva ca apare altceva, , , , , + o relatie cu o colega - relatie care daca la inceput ne stiam locul unul fata de celalalt acum am ajns sa cunsoc si sentimentele de gelozie si sa le rumeg ca un bou, pt ca ce e un job fara putina gelozie ici si colo, , , , revenind la atacul de panica, a doua zi am fst a un psihoterapeut care mi-a prescris vreo 5 medicamente, , , nu am luat tratamentul, am zis ca e ceva trecator toata afacerea, si trebuie sa am rabdare. insa zilele urmatoare au fst cosmar:insomnii, am slabit vizibil si ma vedeam un om pe duca care se stinge incet, neliniste, frica, , frica de boli, , , o stare ce-mi paraliza spiritul si gandirea, am mai fst la un psihoterapeut de data asta am luat tratamentul ( xanax/ cipralex) insa l-am intrerupt dupa zece zile. ideea e ca acum m-a simt mult mai bine, , , am citit multe articole despre anxietate si am inteles despre ce e vb, nu mai am starile respective insa exista sentimentul ca sunt acolo, , , sunt inca slabit, nu prea dorm, dar simt ca-mi pot controla anxitatea, am vazut ca situatia mea e mult sub ce traiesc alte persoane, credeti ca sunt pe drumul cel bun, , , sunt mobilizat cat de act psihic, vreau merg la un [psiholog, sa incept o cura de ingrasare, sa incep diverse activitati care sincer le-am cam lasat deoparte, , , , credeti ca medicatia si-ar putea spune si ea cuvantul( creierul meu nu prea-l vad echilibrat in ceea ce priveste substantele lui) merci si va doresc o atitudine de fier, Haideti sa fim nu oameni. ci SUPE-OAMENI- sanatate la toti
2 comentarii
0
18-07-2010, ora 15:03
snoofu
Nu este medic/terapeut
snoofu
Tin sa multumesc pe aceasta cale tuturor care dau un sfat, care incureajeaza printr-un simplu mesaj, care dau speranta si calmaza, , , , vreau sa zic ca citind pe acest forum m-a ajutat enorm,
Pt ca sunt cat de cat ok acum si nu mai ma deranjeaza anxietatea la aceleasi cote ca dupa atacul de panica, vreau sa transmit si eu concluia mea in leg cu ce mi s-a intapmlat... ( prin simplu fapt ca scriu pe acest forum mi se pare ca ma ajuta): Eu am impresia ca in cazul meu, atacul si starea de panica s-a intamplat cu un motiv, , a fost o palma data ( cam tare ce-i drept) de care sincer aveam nevoie, , , vad acum ca viata asta nu e un lucru si atat, e tot ce ne inconjoara, , , eu sunt o pers f optimista, dadeam sfaturi tuturor ii incurajam, insa mie unu nu stiam sa-mi dau un sfat, luam tot raul din jurul meu toate problemele celorlati, si uite-ma pe mine prin clinica de psihiatrie asteptand la coada, , , m-a scos din letargia si din rutina in care intrasem, si stresul pe care-l digeram zilcnic, vreau sa zic ca suntem singuri, si ca ar trebui sa ne punem si p e noi pe primul plan, sa ne ingrijim de sanatatea noastra, sa avem iesirile nostre, sa fim ptin egoisti, sa invatam sa refuzam daca ne displace ceva, sa schimbam in pana mea programul tv, oriunde te uiti nu incurajeaza nimeni, esti bombardat cu coduri de diferite culori, inundatii, fel si fel de necazuri ale unor oameni care stau prin satre, nimic colorat, totul servit in fiecare zi fara pic de menajament, , ce face crierul nostru in acest timp "ia cate putin de colo, cate putin de-aici, , rezultat stare de spirit praf, atitudine zero. SUNTEM SINGURI, , ma rog cu unele exceptii, familia mea nu m-a inteles, a zis ca fiecare din ei au avt la un moment dat stari de depresii, , , , dar cand nu-ti poti controla mintea si tot corpul actioneaza anapoda ce faci, , , , te mobilizezi, esti singur. fa ceva_ i-auzi mOtto: " daca purceaua nu manaca, vinde-o, da-o draeq" o vb din popor care mi-a ramas intiparita in minte. Va pup si aveti incredere PS. mi-am intors fata si catre Dumnezeu, ceva ce lasasem deoparte
0
20-07-2010, ora 10:39
elenu_tza
Nu este medic/terapeut
elenu_tza
probleme, probleme si iar probleme.am facut si eu niste prosti la viata mea si acum se intorc impotriva mea, din singuratate am vorbit mai mult de cat trebuie pe net, acum sunt persoane care ma urmaresc si nu e doar in capul meu chiar ma urmaresc, nu stiu ce vor de la mine, dar stiu ca nu-i de bine...stiu ca o sa se intample ceva rau, dar nu stiu ce, ma chinui atat de mult sa nu-mi pun capat zilelor, Doamne in ce situatie sunt, fara iesire
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul