profil torch

19-08-2008
andreea11
Nu este medic/terapeut
andreea11
am avut pana acum 3 sarcini oprite in evolutie, saptamana trecuta am fost sa-mi fac analize de sange si sunt putin nedumerita de rezultatul analizelor - de abia saptamana viitoare ma duc la doctor pt. interpretare - va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti daca este ceva in neregula :


Toxocara canis IgG index unit.DO 0, 004 - < 0.3 Negativ >=0.3 Pozitiv unit.DO= unitati de densitate optica



Chl.trahomatis IgA index Index 0, 419 - <=0.91 Negativ 0.91 - 0.99 Echivoc >=1 Pozitiv


Anticorpi Listeria - Titru - negativ - Prezinta semnificatie clinica titrurile de anticorpi >=1/32. Detectarea unei cresteri semnificative (de 4 ori) a titrului de anticorpi la examinarea a 2 probe recoltate la un interval de 2-3 saptamani sugereaza infectia curenta.


Profil TORCH

Toxo IgM negativ - negativ

RUM - negativ -negativ Nota : anti - Rubeola IgM se pozitiveaza la cateva zile dupa aparitia eruptiei/vaccinare; nivelul maxim de anticorpi se atinge dupa 3-6 sapt.; negativarea se produce dupa cateva luni. Daca rezultatul este "echivoc" se recomanda repetarea determinarii dupa o sapt.

RUQ UI/mL 79, 6 <5 : negativ; acest rezultat nu exclude o infectie primara recenta. >= 5 dar <10 : echivoc; se recomanda repetarea determinarii dupa o sapt. >=10 : pozitiv; acest rezultat indica infectie in antecedente/vaccinare/infectie recenta. In cazul suspiciunii de infectie recenta se recomanda repetarea determinarii dupa 10 zile.

CMV-IgG pozitiv - negativ

HER pozitiv - negativ : * lipsa infectiei * nu exclude o infectie acuta survenita cu 2-3 saptamini inainte de recoltare ; se recomanda repetarea determinarii dupa 2 saptamini - seroconversie (negativ-> pozitiv): * infectie recenta * administrare de imunoglobuline HSV1/HSV2 - pozitiv : - expunere in antecedente la virusul herpetic

CMV-IgM Index 0, 12 - <0.70 : Negativ 0.70 - 0.90 : Echivoc - Se recomanda repetarea recoltarii peste 10 zile. >=0.90 : Pozitiv

TXQ (cantitativ) UI/mL 4 - <4 negativ; absenta imunitatii >=4 si <8 echivoc; se recomanda repetarea recoltarii >=8 pozitiv - <300 imunitate veche sau debut al seroconversiei - >=300 seroconversie recenta sau persistenta a unui nivel ridicat, mai vechi Pentru evidentierea seroconversiei se recomanda efectuarea testului in dinamica pe seruri recoltate la intervale de 3 saptamani.
va multumesc
1 comentarii
0
01-11-2008, ora 12:06
florib
Nu este medic/terapeut
florib
buna andreea11.ce ti-a spus medicul referitor la interpretarea analizelor?
mare parte din rezultatele tale mi-au iesit si mie.mai exact la HER pozitiv si la RUQ unde am 118. ce inseamna asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul