probleme tuse

24-04-2009
caguars
Nu este medic/terapeut
caguars
Va salut ! AM pus aceasta problema si la categoria "Respiratorii" dar nu mi s-a raspuns. Acum 5 luni am avut o viroza destul de urata, la un moment dat am avut si un junghi intercostal cu durere ca de fractura in dreapta ( am crezut initial ca am coasta rupta suferind si de maladie Lobstein, boala oaselor de sticla ), am tusit foarte mult ( intai uscat apoi cu expectoratie ), in urma careia am ramas cu o tuse.
Din cand in cand ma ia o gadilatura pe gat, daca incep si tusesc tusesc de cateva ori pana se duce senzatia apoi imi lacrimeaza ochiul cu lacrimi pana in barba si elimin un pic de mucus, nu foarte mult. Aceasta se repeta odata la 2 luni cam asa si ma tine vreo 5 zile, dupa care numai ma ia gadileala dar mai tusesc din cand in cand, mucus iese dar nu foarte mult, cateodata se rupe un pic si simt nevoia sa imi dreg vocea. Am fost la spital, am facut radiografie, am facut teste respiratorii si nu mi-au gasit nimic. Va pun si d-tra aici rezultatele sa va dati o parere :Rfg. pulmonara: accentuare difuza bilaterala a interstitiului peribronhovascular predominent componenta bronsica, cord global marit, hil pulmonar marit. Teste respiratorii: CVt 2978 ml +/-20%; CV2 2429 | (80%); VEMS 220/2420 (91%)... Ca diagnostic la externare mi-au dat o tahicardie, imi bate inima mai repede si mi-au dat un trataement cu Betaloc, Prestarium, Calciu Lactic si Essentiale ( mi-au iesit un pic marite transaminazele in rest toate sunt ok ), la plamani au zis ca totul e ok, va rog sa imi ziceti si mie ce inseamna aceste rezultate, o parere in plus nu strica niciodata. si cam ce ar putea fi totusi ? Ca o ciudatenie, cat am fost la spital internat nu am tusit deloc, cum am venit acasa a inceput cu gadilatura pe gat si care ma ia si acum.

Totusi mai este o problema ciudata pe care am observat-o dinainte de a avea viroza si e aceasta am zis sa va intreb si pe d-tra de la orl ( anul trecut prin septembrie cred ) nu stiu daca are legatura cu tusea. Dupa ce mancam, mai ales cu pofta ceva, simteam nevoia sa suflu nasul sau sa tusesc odata si parca se rupea un mucus...mai ales dac amancam ceva dulce gen gem imediat imi venea un mucus in gura. Ma rog nu stiu daca are legatura dar am zis sa intreb... Si alta problema care mi s-a intamplat chiar in acesta seara, poate e doar o simpla coincidenta
am mancat o ciorba si la ultima inghititura parca mi s-a dus pe partea cealalta, nu m-am inecat dar simteam ca am ceva acolo, am tusit si mi-a iesit o bucatica de morcov.

Dar problema mare ramane totusi tusea care ba ma lasa ba ma ia si aceasta gadileala, am zis poate tine de orl si nu de pneumologie, atata timp cat au zis ca sunt toate in regula la plamani. Va multumesc si astept parerea d-tra !
11 comentarii
0
24-04-2009, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna.
era corect sa spui si o varsta si ce boli paralele inafara de( maladie Lobstein) mai ai!
Ar fi bine sa intelegi ca patologile rar intalnite sunt greu de explicat de medicina alopata, cu siguranta sunt insotite de alte dereglari al metabolizmului.
deasemenea trebue sa stii ca orice analiza facuta unui corp uman are niste limite de norma( minima si maxima).. aceste limite se stabilesc prin analiza a 100 sau 1000 de oameni sanatosi la care aceste analize variaza !
La tine fiind o patologie cu dereglare de metabolizm... si cifrele acestor analize pot sa defere de normal.
asa ca poti sa fii destul de sceptic in interpretarea analizelor !
ce este cert ca ai. ( cord global marit, hil pulmonar marit)
sunt rezultate certe... radiologice... cu o inima marita in volum si cu pachetul vascular a plamanilor marit...
e greu de explicat de ce ! dar este un lucru cert!
Tusea care o ai ca o gadilala in gat.. poate fi din 2 motive
1. alergica
2. din motive de uscare a mucoasei faringelui.
la 1. ai spus ca tusesti cand vii acasa. Trebue sa nu ai flori in camera, perna si plapuma...artificiale!
eviti tot ce tine de acru si acidulat.. folosesti pe momentul cand ai acea tuse.. xyzal 1 pe zi.
ulei de catina sau vitamina A uleioasa.. in nas cate 4-5 pic la 4 ore.. pentru a umezi mucoasa nazala si faringiana!
la 2. trebue sa faci investigatii gastrice.. TRanzit baritat esofagian, ecografie gastrica.. si ne comunici rezultatul! ( locul unde a ramas morcovul ar pute a sa fie un diverticul esofagian.(, un buzunar, ) si se vede la tranzitul baritat!)
0
24-04-2009, ora 21:12
caguars
Nu este medic/terapeut
caguars
Imi cer scuze ca am omis, am 30 de ani, alte rpobleme nu am, dar nu prea fac miscare din cauza maladiei Lobstein, ies foarte rar afara. Problema aceasta cu mancarea pe partea cealalta am avut doar acum nu am mai patit pana acum, asa alte probleme cu stomacul nu am, nici la inghitire nu am probleme, nu ma doare in gat. Va multumesc ca ati raspuns asa de repede, oricum o sa ma duc la analize din nou, vrosa refaca transaminazele care au iesti mari, --ziceti ca ar putea fi si din cauza maaldiei lobstein aceste rezultate mai mari la transaminaze? si doctorul de la cantacuzino a zis ca ar putea fi de la asta atata timp cat la ficat nu vede nimic, am facut si ecografie la organele interne si nu se vede nimic...
0
24-04-2009, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am.. zis... limitele normale a analizelor.. sunt pentru oameni sanatosi!
la tine e alceva !
organiozmul are un metabolizm dat peste cap.. din acest motiv nici nu se depune calciu cum trebue in oase.. si totul tine de ceva enzime care cu siguranta tin si de metabolizmul ficatului.
De unde esti?
0
24-04-2009, ora 21:31
caguars
Nu este medic/terapeut
caguars
Bucuresti
0
24-04-2009, ora 22:18
caguars
Nu este medic/terapeut
caguars
Ecografica gastrica ce presupune daca nu va suparati? Ma uit pe google si nu gaseste decat ecografie abdominala si de inima...
0
24-04-2009, ora 22:32
caguars
Nu este medic/terapeut
caguars
Si inca ceva ce am omis sa va zic... Daca ma scarpin in urechea stanga mai tare ma ia gadileala pe gat
0
24-04-2009, ora 22:42
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Vezi ca s-ar putea, dupa toate simptomele descrise sa fie cauza - o alergie!. mai ales ca, acum, primavara se acutizeaza alergia la praf, dar mai ales la polen (pomii din grupa 1), la inceputul primaverii!. fa niste teste spefice - din sange, doar la Cantacuzino, iti recomand.
Pana atunci, incearca un suc de fructe de soc: vezi exista gata preparat la cei de la Biotta, combinat cu cel de Cassis- coacaze negre pt. rinite alergice si sinuzite! Dupa 3-4 zile de clatit gura si inghitit suc de soc, cate 100 ml x2/zi, aprox., + Cassis )la fel), nu te va ma gadili in ureche!
Testele de sange iti vor dovedi ca esti sau nu alergica.
sanatate
0
25-04-2009, ora 00:47
caguars
Nu este medic/terapeut
caguars
Sunt baiat nu fata, imi cer scuze daca s-a inteles gresit ! Multumiri pt sfaturi o sa incerc
0
25-04-2009, ora 23:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. ecografie abdominala.. a fost o gresala din neatentie!
0
27-04-2009, ora 10:52
caguars
Nu este medic/terapeut
caguars
Ecografie abdominala am facut, au zis ca nu am decat niste nisip la rinichi, dar va scriu totusi rezultatul: ficat fara formatii tumorale cu structura neomogena hiperecogena granular, colecist alungit cu flocoane libere, CBP si VP normale, fara colectii peripancreatice, RD desen neregulat al RPC cu cateva cristale ecodense ( nisip ), RS mai jos situat fara formatii fara calculi, loja splenica normala VU fara formatii, prostata volum 37 cm3, fara lichid in cavitatea abdominala.
0
27-04-2009, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Imi pare rau sa.ti spun.. dar rezultatul nu e chear asa de roz.. cum stii tu !
"ficat fara formatii tumorale cu structura neomogena hiperecogena granular, colecist alungit cu flocoane libere... " de aici.. e normal numai faptul ca NU este tumoara.
dar ficatul normal are o structura Omogena!
si colecistul.. ar trebu i sa arate altfel !
Trenue sa mergi la un Gastrolog cu acest rezultat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •