probleme respiratorii

07-12-2006
Raluca26
Nu este medic/terapeut
Raluca26
buna ziua.

Numele meu este Tersan Anca Raluca si sunt din Oradea. Am 27 de ani si acum o luna de zile am inceput sa mi se infude nasul si apoi sa am o tusa seaca. Dupa cam 4 zile, am fost la medicul de familie si mi-a prescris Mucosolvan, Fervex si Erdomed. Am inceput sa urmez tratamentul insa dupa cateva zile ma simteam mai rau, tuseam mai des si am inceput sa am insuficienta respiratorie mai ales la efort. Am facut un film la plamani si mi s-a scris pe rezultat ceva de genul: interst. moderat accentuat in brahilor bilateral cu aspect reticulao-modular verticalizat cu...aortic sters. Cu aceste rezultate am mers la un medic pneumolog si acesta m-a consultat si mi-a dat urmatorul tratament pentru 5 zile:

-Gentamicina injectabil de 2 ori pe zi
- augmentin de 3 ori pe zi
-Theo o data dimineata
- Ambroxol picaturi, cate 20 de 3 ori pe zi
- algocalmin fiole la nevoie.aveam febra 37-37.5


Dupa cele 5 zile am fost la consultatie si mi-a pus diagnostic:- pneumonie substitiala bilaterala
- bronsita acuta spastic
- insuficienta respiratorie

Mi-a spus sa intrerup tratamentul de 5 zile anterior pentru ca nu mai aveam febra si mi-a dat doar sa continui cu Ambroxol de 3 ori pe zi cate 20 de picaturi. Pe langa aceasta am primit si Ventolin inhaler, 2 pufuri dimineata si 2 pufuri seara si multe lichide.

De atunci au trecut cam 2 saptamani. Eu contiuu sa tusesc suparator. Am avut si tusa cu expectoratie si eliminam de mai multe ori pe zi o substanta galbena. Acum tusea mea e seaca de cele mai multe ori insa uneori e violenta, obositoare duce spre epuizare si am senzatia lipsei de aer. Pe langa toate aceastea nasul mi se infunda cam la 6 ore si atunci folosesc Olinth.

Ce sa mai fac sa imi treaca toate aceaste simptome?
1 comentarii
0
30-01-2007, ora 00:00
cfelicia
Identitate neconfirmată
cfelicia
cunosc in timisoara un medic alergolog si pneumoftiziolog foarte bun, dna Prof.Dr.Carmen Bunu, pe care vi-o recoman cu tot dragul:), la spitalul victor babes nr.4, nu mai luati ventolin pt. ca este recomandat doar in crize altfel poate da efecte adverse.Se pare ca sunt simptome de un posibil Astm bronsic.
Programul Dnei Dr. este LUNI, MIERCURI, VINERI de la ora 15-18.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.