probleme psihice

10-03-2015
08mirela
Nu este medic/terapeut
08mirela
Tatal are grave probleme psihice ne terorizeaza pur si simplu tipa, urla si ne ameninta cu cutitul.am fost de atatea ori la politie dar nu se baga pt ca stiu cine este.Nu stiu in ce parte sa o mai lua ajutati-ne va rog din suflet suntem disperatii.
18 comentarii
0
10-03-2015, ora 18:49
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Nu stiu la ce poliite ati mers insa sunt ori incompetenti ori indiferenti ceea ce e mai grav.Legea spune cam asa:in caz de violenta de orice tip se apeleaza de urgenta serviciul 112, la care se prezinta politia din raza de competenta care il ridica, apoi il transporta la serviciul urgente de unde este internat la psihiatrie.Daca are tulburari psihice atunci un tratament l-ar ajuta iar daca nu si sunt crize atunci va asigur ca o astfel de experienta cu o internare nevoluntara la psihiatrie s-ar putea sa-i dea un soc si sa se calmeze.Treaba cu politia nu se baga nu merge si acei politisti au sefi, si sefii au sefi si tot asa..undeva cineva va reactiona.Sunati la 112 pana inrositi firul si vor fi nevoiti sa-si faca treaba.
0
10-03-2015, ora 18:49
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Va puteti adresa unui tribunal pt ordin de restrictie, sau pt a fi internat la spital psihic, DAR TREBUIE SA FITI CONSTIENTE ca nimeni si nimic nu va poate proteja 100% nimic nu il va putea tine la distanta in nici o tara de pe acest pamant.
0
10-03-2015, ora 18:51
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Nu stiu la ce poliite ati mers insa sunt ori incompetenti ori indiferenti ceea ce e mai grav.Legea spune cam asa:in caz de violenta de orice tip se apeleaza de urgenta serviciul 112, la care se prezinta politia din raza de competenta care il ridica, apoi il transporta la serviciul urgente de unde este internat la psihiatrie.Daca are tulburari psihice atunci un tratament l-ar ajuta iar daca nu si sunt crize atunci va asigur ca o astfel de experienta cu o internare nevoluntara la psihiatrie s-ar putea sa-i dea un soc si sa se calmeze.Treaba cu politia nu se baga nu merge si acei politisti au sefi, si sefii au sefi si tot asa..undeva cineva va reactiona.Sunati la 112 pana inrositi firul si vor fi nevoiti sa-si faca treaba.
0
10-03-2015, ora 18:52
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CEZAR la internare se cere acordul pacientului sau sunt diferite cauze in care nu se cere, si mai mult cineva trebuie sa isi asume raspunderea pt internarea lui, motivele pt care se cere internarea, faptele lui, certificate medico-legale, ineternari in spiatal, atat pt el cat si pt cei care au fost abuzati, eventual o ancheta de la protectia copilului etc.
0
10-03-2015, ora 18:59
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Ordinul de restrictie nu ajuta cu nimic, dureaza mult si e un proces epuizant.Procedura e clara:vine politia, adica patrula de la acea ora si daca e depasita solicita sprijin si vin forte suplimentare il duc la urgente unde medicii de acolo au competenta sa decida.Politia nu face internare fortata.Medicii decid, se aloca o ambulanta si este trimis la psihiatrie bineinteles insotit de politie.Acolo nu va fi tinut la infinit, se va intoarce acasa si daca nu se linisteste se urmeaza aceiasi pasi.Instanta poate decide internare pe termen lung insa trebuie sa comita ceva concret adica o infractiune, daca totul se rezuma doar la ce ati descris atunci internarea involuntare pe baza de sesizare este singura solutie.
0
10-03-2015, ora 19:01
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CEZAR tu scrii din ce crezi eu iti spun din experienta.
0
10-03-2015, ora 19:03
08mirela
Nu este medic/terapeut
08mirela
A mai fost internat iese din spital si iar o ia de la cap.medicamentele nu si le ia mai consuma si alcool.nu doresc nimanui sa traiasca un asa cosmar ne terorizeaza pur si simplu a intrat si peste o vecina in casa iar daca mai sun la politie mi-au zis ca ma amendeaza.suntem disperati
0
10-03-2015, ora 19:04
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
Nu e asa deloc.Stiu ce vorbesc.Este suficienta sezizarea familiei si totul decurge cum am scris mai sus.Dvs. va complicati in ce spuneti, in caz de criza cand sunt membrii familiei prezenti, ba mai mult aud si vecinii atunci e URGENTA.Ce sa faca sa il lase sa bage cutitul in cineva ca mai apoi sa vina toate autoritatile?
0
10-03-2015, ora 19:09
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
E parerea ta.Eu tot din experienta spun.Tu probabil ai experinta de birou si inteleg asta in realitate cand e Urgenta astfel stau lucrurile.
Dupa MARTON trebuie lasat sa omoare pe cineva ca mai apoi sa se declanseze un proces la care se pricepe.
0
10-03-2015, ora 19:09
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MIRELA ce varsta ai, sa inteleg ca esti fata lui nu?
cereti o ancheta a protectiei copilului, dupa ce va loveste scoatetiva certificat medico-legal, cereti in instanta ordin de restrictie care se da repede, depuneti plangere la politie pt ca multe persoane care au parte de asa ceva nu depun sau daca depun si le retrag la cateva zile, SA STII CA NIMENI NU IL VA PUTEA FORTA SA TINA TRATAMENTUL, in toata lumea aceste cazuri se rezolva dupa o PROCEDURA care trebuie respectata atat de catre organe dar si de catre reclamant.
0
10-03-2015, ora 19:12
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CEZAR am fost cu multe persoane de acest fel la ALEXANDRU OBREGIA pt internare, si am vazut si comportamentul lor inainte de internare cat si dupa ce au fost externate, unele dintre ele chiar de catre familia lor care a doua zi erau la usa spitalului sa semneze pt externare si seara sunau iar la 112 ca sa-l interneze.
0
10-03-2015, ora 19:15
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
08mirela
Se poate declansa intradevar un proces in care sa se decida in instanta.Insa ce va face in acest timp, e de durata, nu-l va enerva situatia, cum veti locui in acest timp cu el?Ba mai mult consuma si alcool ceea ce e cireasa de pe tort.Mergeti pna una lata in audienta la seful politiei de unde locuiti si incepeti prin a face sesizari scrise.Asa veti fi si acoperiti si politia e obligata sa gaseasca o solutie.
0
10-03-2015, ora 19:19
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
MARTON
Da ai dreptate asa e procedura, il interneaza fortat si ii da drumul in cateva zile chiar a doua zi.Apoi incepe acelasi calvar.Din pacate nu este alta solutie decat sesizari de fiecare data cand e violent si o eventuala restricie care dureaza pana se pronunta insa in acest caz unde discernamantul e o problema atunci cum crezi ca va respecta omul ordinul de restrictie?Si da cu externarile asa e, familia se suceste repede.Si eu am fost cu astfel de persoane le sectia de psihiatrie si stiu bine prin ce trece familia.
0
10-03-2015, ora 19:26
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Tocmai asta este si problema NIMENI NU II VA PUTEA INTERZICE SA SE APROPRIE DE EI chiar daca va fi arestat dupa iesire tot acolo se va ajunge.
In capiatala sunt centre in care familia poate fi gazduita pe perioada grea.
Chiar discutam de curand cu o avocata si imi spunea ca femeile sau mai desteptat si nu mai accepta atat de usor viata cu o persoana alcoolica si violenta, si cer pe banda rulanta ordine de restrictie care se dau mult mai repede decat in trecut.
Hai sa asteptam sa raspunda MIRELA sa vedem ce zice.
0
10-03-2015, ora 19:32
Cezar1978
Nu este medic/terapeut
Cezar1978
In capitala se mai misca lucrurile si e un lucru bun insa in tara.lucrurile sunt complicate.
0
11-03-2015, ora 20:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ 08mirela

Cand face o criza sau este agitat, se suna la 112 si se cheama in acelasi timp Salvarea si Politia.
Inainte trebuie pregatite acte din care sa rezulte ca e bolnav sau ca a mai fost internat.
Cineva din familie trebuie sa stea in casa sa deschida usa Politiei si sa arate actele.
Cineva trebuie sa mearga cu el la spital si sa dea declaratie despre toate starile lui si de ce il interneaza.
Nu sunati la Politie. Sunati la 112 pina cedeaza ei nervos.
La internarea involuntara teoretic trebuie sa stea 2 saptamani la cheie si sa isi faca tratamentul de dezalcolizare.

Cunosc un caz asemanator. Au chemat salvarea si politia pina au venit si l-au luat. A facut tratament. Acum e bine. Din cand in cand mai ia un medicament care se numeste Depakine. Dar este ok si nu mai bea deloc, nu mai tipa la nimeni, nu mai jigneste pe nimeni.

Tatal dv. cred ca este intr-o psihoza declansata de alcoolism.
0
11-03-2015, ora 20:37
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Politia nu va poate da in judecata pentru ca le cereti ajutorul. Incercati ca in momentele de calm sa ii explicati cum va afecteaza viata acest comportament al lui. Pe langa tratament medicamentos ar avea nevoie si de psihoterapie.
0
19-03-2019, ora 10:59
Bogdiy
Nu este medic/terapeut
Bogdiy
Ati rezolvat cumva?

De ce vreti sa il internati? Asa sa scapam de el ca e batran si bea sa va fie rusine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •