probleme premolar si o masea

12-11-2008
gavish
Nu este medic/terapeut
gavish
numai ce vin de la stomatolog
mi-a facut o radiografie la un premolar care e cam distrus si mi-a zis ca maine trebuie sa fac extractie. celalalt premolar e lipsa si de asemenea trebuie sa-mi extrag si o bucata de masea de langa premolar...
mi-a zis doctorul ca e grav ca la varsta de 22 de ani am lipsa premolarii si o masea. vreau sa-mi spuneti chiar e asa de grav pe cat imi zicea doctorul ? ca sunt unii care chiar nu au mai toti dintii in gura. si eu doar premolarii si o masea atata tot
va multumesc
9 comentarii
0
13-11-2008, ora 23:34
gina_giorgiana
Nu este medic/terapeut
gina_giorgiana
da ai dreptate ca la varsta ta altii stau mult mai rau, dar tu poti sa rezolvi problema punand lucrari protetice fixe(adica punti) asta daca exista dintii stalpi si fireste daca dispui de fondurile necesare pentru a face asta, si nu iti fa griji ca mai sunt cazuri si mai rele ca tine
0
14-11-2008, ora 14:14
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Asteptati sa ajungeti mai grav?Problema este ca pe partea respectia nu o sa mai aveti cu ce manca, iar dintii vecini si cei de jos/sus migreaza...pana nu se mai poate face nimic decat cu sacrificii f mari.
0
15-11-2008, ora 14:34
gavish
Nu este medic/terapeut
gavish
am dintii stalpi dar nu vreau sa mi-i pileasca cum e normal sa faca in cazul lucrari protetice fixe.as vrea sa-mi fac ceva mai bun un implant sau eu stiu ceva sa aiba o garantie mai mare ca doar e dantura mea nu a vecinului care imi tot fura pepenii din gradina pe timp de vara
0
24-11-2008, ora 10:47
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Ceva mai bun asa cum bine intuiti se cheama implant insa trebuie sa va grabiti pentru ca dupa extractie osul se retrage (se resoarbe) si nu veti mai putea face implant.
In general trebuie sa "tinem cu dintii" de dintii nostri pentru ca nici un tratament sau metoda de protezare, oricat de moderne si de avansate ar fi nu sunt mai bune decat dintii nostri. Aveti grija pe viitor!
0
16-02-2009, ora 21:31
mary_ana
Nu este medic/terapeut
mary_ana
Buna ziua, am avut un dinte cariat dreapta jos si am facut o radiografie pe care scrie 45(cred k este premolar). La radiografie a observat doctorul k nu mai are nerv si mi l-a scos, asta dupa ce mi l-a curatat si a incercat sa mi-l salveze. Am 23 ani si pe langa dintele asta lipsa, alaturat mai am o masea lipsa, si doctorul mi-a propus sa-mi faca o lucrare compusa din 2 dinti +imbracarea celor doi dinti alaturati, adik 4 dinti in total. Mi-a explicat k o sa-mi pileasca 2 dinti buni pt a pune 2 "falsi". Ce ma sfatuiti sa fac? Sa raman cu ei lipsa sau sa distrug 2 dinti buni? Va multumesc si astept un raspuns!
0
26-02-2009, ora 10:56
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Cu 2 dinti lipsa nu este bine sa ramaneti pentru ca ceilalti vor migra (cei de langa lipsa si cei de sus) si veti ajunge sa aveti probleme mari cu articulatia temporo-mandibulara (adica dificultate si durere la deschiderea si inchiderea gurii). Este foarte corect ce v-a propus medicul dar daca nu doriti sa sacrificati cei doi dinti se pot pune acolo 2 implante. Numai bine!
0
27-04-2010, ora 14:47
alyne
Nu este medic/terapeut
alyne
Buna ziua! Am si eu o curiozitate: daca nu mi-a crescut niciodata niciunul din premolarii 2 de jos, se poate face ceva?
0
28-04-2010, ora 11:58
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
anodontia de premolar 2 poate fi rezolvata cu implanturi dentare, cu conditia sa existe suficient os ca inaltime si grosime pentru a se putea insera implanturile, si cu conditia ca dintii vecini, adica premolarul 1 si molarul 1 sa nu se fi deplasat atat de mult incat sa nu existe loc pentru coroana pe implant.
0
29-04-2010, ora 14:57
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru alyne: Problema se poate rezolva foarte usor si frumos cu tratament ortodontic. Este mai fiziologic si mai putin invaziv decat varianta cu implante. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •