probleme post avc

10-06-2014
nicol730
Nu este medic/terapeut
nicol730
Buna ziua,
Va rog cine ma pote indruma catre ce-i mai bun si corect.
Sotul meu este la aproape 8 luni dupa un avc hemoragic destul de grav, acum se deplaseaza cu usurinta in baston, inca facem recuperare doar ca de citeva zile ne confruntam cu ceva probleme si nu stiu cum sa-l mai ajut.
-piciorul drept mult mai umflat decit era cu ceva vreme in urma,
-fara putere, nu mai este atit de receptiv la gimnastica,
-partea dreapta care ai este afectata n-o mai simte atit de bine ca inainte, mai mult amorteala si o simte umflata, uneori simte durerea musculaturii ca si cum ar fi febra
-uneori durere de ceafa si de cap
-
Tin sa va mentionez ca am terminat de aproape 2 saptamani o serie de proceduri hiperbara si este sub tratament perfuzabil cu
-cerebrolyzin
-vesel due
-B1, B6, B12
-vitamina C
Va rog ajutati-ma daca se poate, indrumati-ma catre ceva consulturi sau investigatii, orice putem face sa depistam de unde vin problemele.
Multumesc anticipat
1 comentarii
0
18-06-2014, ora 21:18
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna-ziua! Este posibil ca functia motorie restanta sa nu fie aceeasi in fiecare zi si sa fluctueze. Daca insa simte ca forta musculara a scazut semnificativ dintr-o data, si mai ales daca este insotita si de tulburari de sensibilitate nou aparute, atunci trebuie sa faca din nou un tomograf de control si sa il vada un neurolog sa nu fie o recidiva a AVC.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când să chemi ambulanța (apelul 112)
  • Durerea de cap
  • Ecografia Doppler identifică riscul de atac vascular la pacienții asimptomatici
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Ciocolata poate scădea riscul cardiovascular
  • O nouă tehnică pentru depistarea timpurie a aterosclerozei
  • Trecerea la ora de vară ar putea fi legată de creșterea riscului de accident vascular cerebral
  • Consumul de fructe proaspete poate reduce riscul de infarct miocardic și accident vascular cerebral
  •