probleme plomba

17-07-2015
adimao
Nu este medic/terapeut
adimao
buna ziua am pus un pivot la o masea in partea dreapta jos acum vreo 3 luni si trebuia sa o si imbrac maseau dar am o durere acolo, pe radiografie zice dl doctor ca este nervul omorat, dar e posibil sa fi fost canalul stramb si nu a ajuns sa-l curete pana jos, adica nu a omorat nervul tot?se mai poate scoate pivotul, spuneti va rog ce pot sa mai fac. multumesc frumos
11 comentarii
0
20-07-2015, ora 18:07
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Stomatologie, Bucuresti
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Buna seara!

Pivotul poate fi indepartat in cabinet fara nicio problema. Daca nervul a fost scos in intregime sau nu se poate observa cu o radiografie sau microscop endodontic.
0
22-07-2015, ora 15:34
adimao
Nu este medic/terapeut
adimao
as dori va rog frumos daca ati putea sa imi recomandati un cabinet in pitesti sau mioveni unde se poate face asa ceva, va multumesc
0
22-07-2015, ora 15:41
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Stomatologie, Bucuresti
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Cautati pe site :-)
0
22-07-2015, ora 17:36
adimao
Nu este medic/terapeut
adimao
multumesc dar...nu mai am incredere
0
30-07-2015, ora 12:58
andreeacat13
Nu este medic/terapeut
andreeacat13
buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
acum o saptamana am fost la dr deoarece mi-a cazut plomba unei masele (nerv scos acum 6 ani, canale obturate). Deoarece pe radiografie s-a vazut ca obturarea nu era completa, pana la varf, dr a propus curatarea canalelor si refacerea obturarii, urmand ca ulterior sa punem pivot. Preventiv, am facut o anestezie :).
Flux : radiografie, diga, dezinfectat si lucrat cu acele, apexlocator, gutaperca.
Operatiunea nu a durut, decat spre final, cand a trecut si efectul anesteziei si de la acele racaieli pe canal si spre vaf simteam ca-mi ia foc fata.
Am luat un ketonal si m-a mai lasat.Insa, de atunci, deci de 7 zile, iau ketonal (2/zi) in fiecare zi deoarece nu trece durerea! Incepe ca o jena..si se transforma in durere, ca si cum am un corp strain in masea, sau o rana/apasare la radacina dintelui.
Nu ma doare la cald-rece, si nici pulsatii nu sunt, decat o durere continua.Ca si cum..am ceva in masea, ce nu trebuie sa fie acolo, ceva ce apasa pe mandibula.Trece imediat cu ketonal, reapare in cateva ore.
Radiografia de dupa arata ok..nu sunt probleme, am inteles..


Aceasta masea nu m-a mai durut de 7 ani, de cand I s-a scos nervul, daca nu se reintervenea pe canal, nu as fi avut acum nici o problema ((( Nu avea infectie, nu ma jena nimic, decat ca-i cazuse plomba.

Este normal sa ma doara atat de tare, asa de mult timp? Stomacul meu nu mai suporta ketonal, nu stiu ce sa mai fac...Multumesc!
0
30-07-2015, ora 17:19
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Stomatologie, Bucuresti
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Buna, nu e normal. Aveti posibilitate sa trimiteti o radiografia?
0
30-07-2015, ora 17:32
andreeacat13
Nu este medic/terapeut
andreeacat13
din pacate sistemul nu are aceasta optiune, sa incarc poze :(
0
30-07-2015, ora 18:10
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Stomatologie, Bucuresti
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
si eu nu poate sa scrie pe forum adresa de mail :-(
0
30-07-2015, ora 19:15
andreeacat13
Nu este medic/terapeut
andreeacat13
Am trimis pe adresa site-ului cisodental, mulţumesc frumos!
0
31-07-2015, ora 18:50
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Stomatologie, Bucuresti
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Buna ziua,

Din radiografie reiese ca ar fi posibile doua cauze : obturatia canalara este fara apex sau granulomul de la radacina dintelui vecin (molar).


Pentru programare va rof sa contactati secretariatul clinicii


Cu stima,

Prof.Dr. Giuseppe Scandale
0
31-07-2015, ora 18:53
andreeacat13
Nu este medic/terapeut
andreeacat13
Mulţumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul