Am o stare de rau generala, mai tot timpul obosit, fara energie

07-11-2008
clauss06
Nu este medic/terapeut
clauss06
Buna seara,

Am sa trec direc la ce ma supara... De mai mult timp ( aproape 2 ani ) ma confrunt cu urmatoarele simtome ( si acum am sa le insirui incepand de la ce ma supara cel mai tare ):
- in primul rand am o stare de rau generala, mai tot timpul obosit, fara energie.
- cel mai tare ma supara faptul ca dupa ce mananc imi apar tot felul de simptome bizare. am palpitatii, inima bate cu putere, imi vina sa vomit, sunt molesit, ragusesc, ma apuca o stare de somnolenta, intr-un cuvant nu mai sunt in stare de nimic.
- deasemenea mai tot timpul am degetul mic si cel inelar de la mana stanga amortite si buricul degetelor arata ca si cum as fi facut o baie fierbinte. De multe ori imi amortesc si degetele mari de la picioare, iar in somn mai tot corpul.
- am dureri groaznice in zona cefei si a omoplatilor. Imi mai apar dureri de-alungul picioarelor si mai ales a celui stang. O durere permanenta la genunchiul drept ( f suparatoare ).
- simt o slabiciune generala mai ales dimineata la trezire
- am deseori diaree
- obosesc la cel mai mic efort fizic depus ( nu pot respira cum trebuie si am palpitatii )
- uneori nu pot respira cum trebuie si am dureri in zoan sternului

Mentionez ca am 24 de ani si eram o persoana destul de activa, pana acum 2 ani cand au aparut toate astea.

atunci cand au aparut simptomele am mers la un medic generalist si in urma analizelor a depistat o infectie ( leucocite marite si nu mai stiu ce era ) plus ca in urma ecografiei a vazut splina marita. Dupa simptomele mele printre care si urinarea frecvenata mi-a pus un diacnostic de infectie urinara si mi-a dat un tratament adecvat diacnosticului. ideea este ca mi-a trecut senazatia de urinare insa celelalte simptome descrise mai sus doar s-au ameliorat cu timpul.
Am facut mai multe investigatii medicale ( analize si teste ) nu foarte amanuntite ( pt ca daca nu iese din prima e clar pe sistem nervos ) si am descoperit diferite probleme insa niciuna care sa dea aceste simptome.

pt durerile de ceafa am facut rmn la coloana ( ceva protuzii si un hemangion la T2 ) insa neuro-chirurgul a zis ca nu-i nik grav si sa fac ceva inot... In urma ultimelor analize la sange mi-a iesti doar bilirubina totala 1.5 si cae directa 0.5 iar CRP cantitativ < 5 ( valori normale 8.2 ) inca nu am mers la medic sa mi le interpreteze asa ca va scriu ce mi s-a parut mie dubios...
La un holter TA cea mai mare valoare a tensiunii a fost de vreo 3 ori 17 cu 10.5 si un puls peste 100 deci cred ca eram in miscare sau un pic nervos. In rest se mentine la 14 cu 9.
mentionez ca fumez cam 2 pachete de tigari pe zi mai beau si ceva cafea si cola ( nu f multa ).

Ce se intapla cu mine dupa ce mananc... ce e cu durerile astea musculare si de oase ?
Ce analize sa mai fac ?

Muncesc de pe la 20 de ani si am avut doar o perioada scurta cand simpomele erau mai acute in care nu am lucrat.
am un job bun dar destul de stresant... eu sunt destul de stapan pe mine numai ca ma distrug starile astea. durerile, lipsa de energie, starea care o am dupa ce mananc, slabiciunea la efort... samd...

ce e de facut ?
18 comentarii
0
08-11-2008, ora 09:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa tii putin regim pentru tensiunea aia [putina sare, si foloseste sarea fara sodiu de la farmacie ]. Neaparat lasa fumatul sau macar redu tigarile fumezi foarte mult si asta iti ia din energie. Una, doua cafele pe zi iti ajung si bauturile astea carbogazoase sunt pline de chimicale toxice pentru organism care si astea iti "mananca " din vitalitate. Se intampla sa-ti sangereze gingiile sau sa ai hemoragii neexplicate?Daca da trebuie sa faci un control complet hematologic la o clinica de hematologie.Daca nu, nu cred ca ai mari probleme, dar trebuie sa vezi ce e cu splina aia marita prin controale periodice la medicul de familie.Numai bine!
0
08-11-2008, ora 14:06
clauss06
Nu este medic/terapeut
clauss06
Multumesc pt raspuns...
Problema mea principala este starea de rau ( palpitatiile, greutatea in respiratie, durerea de ceafa, amortelile, samd ) care apare dupa ce mananc. Incercam sa inteleg ce se intampla cu organismul uman dupa o masa ca sa imi dau seama ce poate fi insa pana acum nu am gasit nimic concludent... de ce imi apar starile astea de rau dupa ce mananc ?
0
08-11-2008, ora 15:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este ca organismul tau este prea incarcat cu toxine.Si cauza principala este fumatul care, alaturi de stress, cafea etc.iti creeaza un teren nesanatos care nu mai accepta ceva ca lumea atunci cand incerci si tu sa te alimentezi.E ca si cum dupa trei litri de vin si doua cani de tuica bei lapte.Vei vomita in mod sigur. Poate ca ai si preferinte alimentare nesanatoase { grasimi, prajeli, afumaturi, salamuri, conserve, sosuri picante si greoaie etc. ], poate ca mananci la ore nepotrivite etc...Daca ai avea vointa si vei incerca macar o perioada sa iti schimbi modul de viata te vei simti mult mai bine.
0
08-11-2008, ora 20:45
clauss06
Nu este medic/terapeut
clauss06
multumesc inca o data pt raspuns...

Haideti sa va zic cum decurge o zi obisnuita pt mine, defapt mai bine haideti sa va spun cum a fost ziua de azi avand in vede ca nu am fost la birou.

Dimineata, totul bine si frumos, un pic de dureri in zona cefei si slabiciune la nivelul mainililor. Daca stau sa ma gandesc bine cred ca m-am trezit cu mana si piciorul stang amortite, dar nu le mai bag in seama pt ca deja m-a obisnuti cu astea. Beau o ceasca de cafea si fumez cateva tigari si iacata ca ma apuca o stare de agitatie... numai ca nu ma sperie pt ca stiu de la ce este si ca va trece. mananc o omleta cu o salata si apoi imi fac de lucru, merg in oras dupa cele trebuincioase si mai fumez in masina cateva tigari... la primul popas cand vreau sa cobor din masina, inima mi-o ia razna... eh las ca trece zic eu pt ca e de la tigari... atunci cand le voi lasa nu mi se va mai intampla... in fine imi petrec cateva ore bune prin trafic... ascult ceva muzica buna si ma mai relaxez imi mai pun gandurile in ordine si ma mai relaxez un pic... Apoi ajung acasa inca o ceasca de cafea si inca ceva tigari... stare de agitatie se accentueaza... deja am arsuri in dreptul inimii o senzatie ciudata de greata si dureri de cap... asta este vor trece zie eu si merg iarasi afara sa manac ceva pt ca deja se facuse ora 17 si mi-era cam foame... Am mers intr-o pizzarie buna manac o pizza mai buna ca niciodata si beau un ceai cald si gata, ziua de astazi e compromisa... acum stau pe net si ma rog sa imi treaca durerile de ceafa senzatie de greata, palpitatiile, amortelile, durerea de cap si balonarea...
Vedeti asta e problema mea de ca naiba apar toate astea dupa masa SI CE ANALIZE SA FAC !?. la celelate stari fac fatza cu brio :) pt ca stiu ca daca voi inceta excesele vor disparea... dar mi-e tare greu sa dau vina pe tigari si altele pt senzatiile care le am dupa ce manac. vreau sa vad ca-s clinic sanatos si apoi trec la schimbari... omul trebuie sa moara din ceva numai ca in perioada cat traieste sa ii fie bine :)

Pt ingrid
Mai bine lasa-mi tu id-ul tau pt ca al meu este exact numele meu si nu as vrea sa il las aici. Merci :)

P.S. nu am recitit asa ca va rog sa scuzati eventualele greseli gramaticale. !
0
08-11-2008, ora 20:49
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Ti-a spus cineva ca acele valori ale TA nu sunt normale pentru varsta ta? Stii cum arata un sange de fumator de doua pachete pe zi? Te surprinde ca nu ai energie? Energia se produce la nivelul mitocondriilor unde au loc arderile in prezenta oxigenului. Cand fumezi inhalezi printre alte toxine si monoxid de carbon care este instabil si atunci o parte din oxigen se consuma pentru a-l transforma in dioxid de carbaon ce se elimina insa ai redus drastic necesarul de oxigen la nivel celular si scade energia pe total organism. Cola, cafeaua scot calciul din oase si nu numai din oase ci si la nivel sanguin... Daca vei corecta toate acestea inclusiv regimul alimentar exista posibilitatea reechilibrarii si revenirii la o viata normala. Si ajuta un consum de cel putin 2-2, 5 L apa/zi pentru detoxifiere asa cum spunea si Casa drhouse.
0
08-11-2008, ora 21:04
clauss06
Nu este medic/terapeut
clauss06
Am inteles... cred ca aveam nevoie si de a 3 a parere :))
Bine atunci, ce poate face un fumator inrait, care fumeaza de pe la 13 ani, si nu putin, sa se lasa, daca vointa nu e punctul lui forte in aceasta situatie ? Intrebarea e cat se poate de seioasa chiar daca am inceput intr-un stil mai vesel... in afara de nicorete ( care la mine nu a functionat ) ce altceva a mai aparut pe piata ? Am auzit ceva de o pastila care inhiba receptorii de nicotina la nivelul creierului, oare ce efecte nedorite are ( asta in cazul in care exista acesta pastila minune ) ?
Ar fi mult mai usor sa iau o pastila decat sa imi schimb radical deprinderile... asa-s eu mai comod :D
0
09-11-2008, ora 08:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Garabet Ibraileanu spunea : "A trai inseamna a te feri de moarte". Daca dorinta si putinta nu e, n-ai sa scoti tu vointa din pastile, siropuri sau ceaiuri. "ti-e greu sa dai vina pe tigari ', pai nu da vina pe ele, ele isi vad de treaba lor, intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat iti pregatesc un infarct.Doar omut trebuie sa moara din ceva, dar nu de mana altcuiva ci de mana lui.Eu stiu ca astepti ca unul, doi dintre noi sa-ti spuna : domnule, lasa tigara aia, activeaza-ti in cap niste chestii negre despre ele si respinge-le" si alti sapte care sa-ti alimenteze " placerile" si sa-ti scrie :'Mergi, domnule inainte, tot asa, ca-i bine, te vei satura tu la un moment dat si de tigara!".Ce pot sa-ti spun mai mult decat ca, citindu-te, si facand si eu haz de necaz, mi-ai amintit de zicala "esti pe moarte dar ai pofta cam de toate". Numai bine!
0
09-11-2008, ora 20:23
Pauljunkie
Nu este medic/terapeut
Pauljunkie
Aceleashi probleme cum le are clauss le am shi, la mine au aparut prin august, akum o saptamana scapasem de ele dar azi au aparut iar, mentionez ca am 18 ani shi analizele mi-au ieshit bine, eu zic ca e Anxietate dar asta am constatat dupa ce am citit pe mai multe forumuri.Clauss sa imi zici shi mie daca te simptzi mai bine shi daca da ce ai facut!!Plzz:D
0
09-11-2008, ora 21:36
clauss06
Nu este medic/terapeut
clauss06
LA SIMPTOMELE DE MAI SUS :

- in primul rand am o stare de rau generala, mai tot timpul obosit, fara energie.
- cel mai tare ma supara faptul ca dupa ce mananc imi apar tot felul de simptome bizare. am palpitatii, inima bate cu putere, imi vina sa vomit, sunt molesit, ragusesc, ma apuca o stare de somnolenta, intr-un cuvant nu mai sunt in stare de nimic.
- deasemenea mai tot timpul am degetul mic si cel inelar de la mana stanga amortite si buricul degetelor arata ca si cum as fi facut o baie fierbinte. De multe ori imi amortesc si degetele mari de la picioare, iar in somn mai tot corpul.
- am dureri groaznice in zona cefei si a omoplatilor. Imi mai apar dureri de-alungul picioarelor si mai ales a celui stang. O durere permanenta la genunchiul drept ( f suparatoare ).
- simt o slabiciune generala mai ales dimineata la trezire
- am deseori diaree
- obosesc la cel mai mic efort fizic depus ( nu pot respira cum trebuie si am palpitatii )
- uneori nu pot respira cum trebuie si am dureri in zoan sternului

MAI ADAUG URMATOARELE ( deja am inceput sa ma studiez mai bine )
- usor tremur in mana stanga ( nu am mai deloc putere in ea si o simt f slabita )
- durere de-alungul nervului de la cotul stang si pana la degetul mic si inelar al mainii stangi
- tot felul de dureri si arsuri pe spate ( intre omoplati si in dreptul rinichiului drept - pare a fi o crampa care nu prea ma lasa sa respir )
- dupa ce am mancat ( acum recunosc a fost de la KFC ) acelasi senzatii + nevoia de a bea multe lichide si scuipat foarte lipicios )
-am observat ca la maxim o ora dupa ce am mancat simt nevoia sa merg la toaleta si sa elimin pe cale naturala mancare :))
-o jena ( pot sa ii zic ca o intepatura ) in talpa piciorului stang care e f suparatoare la mers...
Cand mai descopar ceva va anunt.
Mentionez ca azi am fumat mai putin de 15 tigari... e un inceput, nu ?!
0
09-11-2008, ora 23:18
Pauljunkie
Nu este medic/terapeut
Pauljunkie
Hai ca u deja ai prea multe eu am decat palpitatzi, obosesc din orice, durere la ceafa shi de omoplatzi, stari de somn sau ametzeala ca nici eu nu stiu ce e, imi amoretzesc mainile shi picioarele repede, shi respir mai greu, stari de greatza s.a. sa imi zici shi mie ce mai iti apare maine ca poate facem schimb daca ai dubluri:D.
0
09-11-2008, ora 23:19
Pauljunkie
Nu este medic/terapeut
Pauljunkie
Aoleu am uitat de stare de agitatzie!!!:D
0
24-10-2009, ora 18:08
Bobry
Nu este medic/terapeut
Bobry
Nu ai mentionat sau nu am fost atent, esti cumva supraponderal?Ca asta ar explica multe..si stresul e zilnic?Caci stresul ucide!Chiar daca incerci sa te relaxezi...el e prezent.
MULTA SANATATE
0
24-01-2010, ora 11:49
titismen
Nu este medic/terapeut
titismen
nu sunt doctor dar daca analizele ies in limite normale.sa nu fie ceva neurologic...
0
20-10-2010, ora 10:30
EU70
Nu este medic/terapeut
EU70
Buna ziua,
Vin cu o intrebare si anume:
DECE DIMINEAT AM PULSUL PESTE 100????
0
25-10-2010, ora 19:24
21deiuta21
Nu este medic/terapeut
21deiuta21
Buna seara.

Am o problema cu care ma confrunt de ani de zile si nu-i dau de cap nici de cum, am facut analize peste analize si am luat o gramada de tratamente cu suplimente alimentare. Sunt foarte slaba am 1, 60 cm si am 40 kg, iarna imi este foarte frig ( stiu ca nu are ce-mi tine de cald ), ma infofolesc atat de mult incat nici nu ma mai pot misca, cel putin pt mine e un chin sa merg pana la magazin sa cumpar ceva sau cand trebuie sa ies in fiecare zi din casa sa merg la serviciu, numai gandul ca trebuie sa ma imbrac ma oboseste si-mi vine sa plang, ma imbrac la modul ca-mi i-au o pereche de dres gros matlasat, colanti matlasati, sosete, helanca si 2 bluze.(ESTE UN CHIN INFERNAL).
As vrea sa stiu daca exista ceva sa pot lua pt a nu-mi mai fi asa de frig in anotimpurile reci.
VA MULTUMESC MULT DE TOT.
0
30-10-2010, ora 17:38
EU70
Nu este medic/terapeut
EU70
Pe data de 20-10-ora10, 30 am itrebat ceva!!!!!????
0
02-04-2011, ora 01:36
andrei2004sv
Nu este medic/terapeut
andrei2004sv
Buna ziua!!As avea si eu niste mici probleme.am vreo 3luni de cand am ajuns in anglia la munca si de vreo 2luni muncesc intr-o spalatorie auto.dupa cateva zile circa o saptamana de munca au inceput sa imi amorteasca mainile, amorteala a coborat apoi la palme si acuma imi simt buricele degetelor amortite si niste furnicaturi neincetate.tin sa precizez ca sunt fumator si timp de vreo 5 ani am lucrat ca sofer, si dintr-o data am inceput munca fizica propriu-zisa.sa aiba asta vreo legatura?sau aparatul cu jet care provoaca vibratii de la spalatorie sa fi avut vreun efect negativ?astept raspunsul dumneavoastra!!multumesc mult!!!
0
06-06-2011, ora 10:15
el50
Nu este medic/terapeut
el50
Va rog frumos, daca imi puteti raspunde exista pietre la splina?va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  • Vitaminele, mineralele şi rolul lor în oboseala fizică și psihică
  • Potrivit unui nou studiu, consumul de canabis poate ameliora oboseala
  • Încetinirea ritmului la vârstnici - un indiciu de demență
  •