probleme ochelari

10-10-2014
juli77
Nu este medic/terapeut
juli77
Buna ziua...acu 2 saptamani am hotarat sa ma duc sa mi schimb ochelarii pentru ca incepuse sa ma deranjeze, am fost la o optica medicala unde era inclus si controlul oftalmologic gratuit. Domnul de acolo mi a spus ca am aceleasi dioptrii adica + 6 la ochiul drept si + 7 la ochiul stang dar pentru o mai buna focalizare a imaginii dansul mi a adaugat un cilindru la ei de -0, 75 la ambii ochi si ax 160 gr la ochiul drept si 0 gr la ochiul stang. Mentionez ca pana acum nu am mai purtat ochelari cu cilindru.In momentul cand i am pus la ochi am avut senzatia ca sunt mai slabi decat vechii ochelari, dansul mi a zis ca mi trebuie o perioada de acomodare. Au trecut 2 saptamani si tot nu ma pot obisnui cu ei tot slabi imi par si obosesc ochii rau la citit. Ieri am fost la alta optcia sa mi verific dioptriile si cei de acolo mi au gasit la ochiul drept +5 si + 1 cilindru ax 75 gr si la ochiul stang + 6, 25 si +0, 75 cilindru ax 90 gr. Sunt corecte dioptriile fata de ce aveam eu inainte? Va multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •