probleme nivel bucal

29-06-2015
matache alexandru
Nu este medic/terapeut
matache alexandru
buna seara!
de aproximativ 2 ani de zile ma confrunt cu urmatoarea problema medicala:
exista perioade cand starea generala este buna si nu este nici un simptom perceput si momente cand starea generala este alterata. In momentul cand starea este alterata simt usturime in jurul buzelor, un gust metalic spre amarui, mi se ingroasa obrajii(se cheratinizeaza). am facut teste pentru depistarea candidozei, toate testele iesind negative. analizele de sange sunt in regula, nefiind nimic care sa certifice existenta unor probleme.am facut si endoscopie, nefiind nimic in neregula. de asemenea, pe limba am o pata alba de aproximativ 10 ani. problemele nu le am decat de 2 ani. un medic mi-a spus ca pot sa am leucoplazie. saptamana trecuta am fost la spitalul de chirurgie oro-maxilo-faciala din bucuresti de unde mi s-au prelevat monstre de pe limba, de pe pata. Sunt in impas. nu stiu ce sa fac. Va rog sa ma ajutati!
2 comentarii
0
30-06-2015, ora 09:28
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
In primul rand asteptati rezultatul de la biopsia de pe limba, dupa care domnii chirurgi vor sti daca trebuie indepartata toata pata sau nu.

Daca sunteti fumator, trebuie sa va lasati de fumat.

Daca aveti lucrari dentare, n-ar strica sa aflati exact ce substante aveti in gura si sa va faceti testare patch la acestea pentru a vedea daca nu este vorba de o alergie la materiale dentare sau alternativ puteti face toata bateria de materiale dentare.
Pana atunci folositi ape de gura fara alcool sau cu continut scazut de alcool si pasta de dinti fara sodiu lauril sulfat (cum sunt de obicei cele pentru copii), evitati toate condimentele, inclusiv cele dulci de genul scortisoarei sau cuisoarelor. Incercati sa evitati alimente cu arome artificiale, aditivi alimentari si prezervativi - si la acestea se poate face testare. Daca aveti obiceiul de a va musca limba sau obrazul, bruxism, alte ticuri cu limba, acestea pot constitui o cauza.
Unele medicamente antihipertensive sau deficitele de vitamine pot da acest gen de simptomatologie.
In plus mai poate fi vorba de anemie, diabet, reflux gastroesofagian, hipotiroidism, sau senzatiile pot avea doar o cauza psihologica.
0
25-01-2024, ora 03:24
Cirstea Luminita Mirela
Nu este medic/terapeut
Cirstea Luminita Mirela
Am fost diagnosticată cu lichen plan eroziv bucal și urmez un tratament cu medrol și plaquenil!! Cum este diagnosticul dvs? Aveți noutăți? 0771500765 pe Wattsapp dacă doriți să schimbăm impresii de tratament, mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.