probleme menstruatie + rezultat ecografie

22-12-2010
hellen_91
Nu este medic/terapeut
hellen_91
pentru inceput vreau sa mentionez ca menstruatia mea este odata la 28 de zile si dureaza 7 zile.luna aceasta mi-a venit pe 4(ziua in care si trebuia de altfel) insa doar cateva picaturi pe zi si a durat 10 zile(pana pe 14).pe 15 si 16 nu am avut sangerari insa pe 17 aceastea au aparut si in cantitati ceva mai mari, de culoare maro inchis si cu multe cheaguri.mi-am facut si 3 teste de sarcina dintre care primul negativ iar urmatoarele doua slab pozitive.am fost la ginecolog iar in urma unei ecografii mi-au rezultat urmatoarele

-UTER: dimensiuni:40/40/78 mm
pozitie:mediana, antevers
miometru omogen
endometru:20 mm in grosime cu zona centrala hipoecogena

-OVAR DREPT: dimensiuni normale
ecostructura neomogena, prezinta in polul inferior un chist de 26 mm

OVAR STANG: dimensiuni normale
ecostructura hipoecogena(aspect congestiv)

SPATIUL DOUGLAS: fara lichid


doamna doctor mi-a prescris antibiotice, vitamina k1 si aulin insa mi-a mentionat sa iau acest tratament timp de 5 zile iar daca sangerarea nu se opreste sa merg la spital.

as vrea inca o parere si explicatii referitor la rezultatul ecografiei ceva mai ample daca se poate.va multumesc
6 comentarii
0
23-12-2010, ora 09:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ecografia este in limite normale, cu exceptia chistului de pe ovarul drept, care trebuie urmarit. Practic, asta inseamna sa faceti inca o ecografie dupa 6 luni de la aceasta.

Nu este exclus sa fi fost vorba de un avort spontan foarte precoce.
0
24-12-2010, ora 20:46
hellen_91
Nu este medic/terapeut
hellen_91
Va multumesc pentru raspuns.Sper ca sangerarea sa inceteze in urma aplicarii tratamentului.
0
10-10-2011, ora 21:46
sunrise84
Nu este medic/terapeut
sunrise84
Buna seara.

De cateva saptamani m-am confruntat cu o durere in partea stg. jos [zona ovarului stg.], cu iradiere inspre zona inghinala stg, sold, picior si zona lombara. Nu era o durere de ovar similara celei premenstruale, ci mai degraba ca o tensiune, ca si cum as avea ceva...umflat acolo inauntru, gata sa crape. Nu am mai putut sta asa, si am mers la medic. In urma analizelor, sumarul de urina a iesit perfect ok, doar corpii cetonici ceva mai mari, 10mg. Am pus pe seama deshidratarii. Mentionez ca si rezultatele uroculturii au iesit perfect. Nu am infectie urinara, desi simt o oarecare usturime. rar.
La ecograf, mi s-a spus ca rinichii sunt ok, ovarul drept si uterul -la fel, iar ovarul stg, cel de care ma plangeam, e in stare omogena, dar are structura hipoecogena. Ecografista a mai spus ca e posibil sa am o anexita, care trebuie tratata. In rest, sa nu-mi fac probleme. Dar totusi... aceasta "structura hipoecogena" ce reprezinta? Pe internet gasesc acest termen in multe contexte.mai putin ok. Adica noduli, chisturi, cancere ovariene. Ma poate lamuri cineva? E cazul sa fac un Papanicolau, o eco intravaginala [mentionez ca am facut una in mai, si era totul ok]. Faptul ca am uterul in retroversie [nu f. mult, dar e totusi retrovers], are vreo legatura? Un examen de col este binevenit sau nu este inca momentul? Sa ma alarmez? Mai mentionez ca mi-as dori f.mult sa raman insarcinata si as vrea mai intai sa stau bine cu sanatatea, mai ales cea a uterului/ovarelor, etc.

Multumesc! O seara frumoasa!!!
0
11-10-2011, ora 13:57
camy serban
Nu este medic/terapeut
camy serban
Vreau sa mentionez ca ultima menstruatie am avut-o pe data de 11.08.2011.am o luna intarziere.. am facut 2 teste de sarcina, primul dupa 10 zile intarziere si al doilea dupa 20 de zile intarziere. Au iesit amandoua negative. Ce as putea sa fac ? sa astept? (astazi 11.10.2011)
0
11-10-2011, ora 13:57
camy serban
Nu este medic/terapeut
camy serban
dl. dr. Dragomir?
0
12-10-2011, ora 00:06
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
spui ca ultima menstra a post in luna a 8-a cel mai bine ca sa fii sigura ca nu esti sau ca esti gravina fa analiza pt sarcina din sange e cea mai sigura hcg.cat despre anexita asta este exacta asa cum descrii si tu inflamarea aceea dar asta e produsa de anumitii microbii...eu una ati recomand sa faci mai bine un transvaginal ca se vede mai bine si uterul si ovarele daca ai chisturii sau altceava...cat despre faptul ca vrei sa ramai gravida si sa stii daca estii ok se face acum un set de analize eu ati spun pt ca am facut pt ca am pierdut o sarcina si la fel ma durea pe picior si ma simteam la fel ca tine inflamata si cu durere de ovar si pe urma au inceput si dureri de burta si intr-un final am descoperit microbul care provoca inflamatia...eu te sfatuiesc sa-ti faci analize amanuntite, daca vrei ati pot spune si ce analize am facut eu ca cele care se fac la secreti normala sant apa de ploaie la fel si cele din urina, s-au te poti duce la orce clinica si-ti va recomanda analizele care trb facute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Când apare ruptura uterină
  • Informează-te despre fibromul uterin
  •