probleme mari dupa o fractura a gambei

24-05-2008
5 pauni
Nu este medic/terapeut
5 pauni
Buna ziua tuturor!
In urma cu 4 luni si jumatate, in urma unui meci de fotbal "amical" sotul meu s-a ales cu fisura osului tibial, in partea exterioara a gambei, desi lovitura administrata voiniceste de adversar a fost chiar in "oul" piciorului. A avut piciorul in ghips timp de 3 saptamani, dar umflatura din jurul oului piciorului a persistat multa vreme, circa 3 luni si jumatate. Doctorul ortoped i-a recomandat sa foloseasca piciorul, dar sa nu-l forteze pana nu se dezumfla. Din cauza repausului si-a pierdut si locul de munca. De vreo 2 saptamani piciorul e mai bine, asa ca s-a angajat, dar dupa o zi de munca piciorul i s-a umflat iarasi.La servici sta in picioare si trebuie sa mearga, nu sta la birou. Dureri la mers in zona loviturii nu mai are, ci il doare toata laba piciorului, talpa si gamba. Mi-e teama sa nu-i cedeze cu totul piciorul peste cateva zile, cum i s-a mai intamplat de doua ori, cand a vrut sa se reintoarca la munca, incat nu putea sa-l mai puna in pamant. Ce ar putea fi? A trecut atata timp. Zona care i se umfla prima data este cea aflata in unghiul de 90 de grade al piciorului ( in fata). Ar putea fi nevoie de operatie? Cat timp ar dura convalescenta? Va multumim pentru ajutor.
6 comentarii
0
25-05-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ceea ce descrieti D-voastra nu se prea "leaga" cu sediul durerii...cu siguranta ca ati omis ceva sau ati confundat sediul durerii, al vechii fracturi etc. Pana acum nu am inteles nimic, oricat m-am straduit.
Daca ar fi fost fractura, imobilizarea era de circa 6 saptamani, deci se pare ca nu a fost fractura... Ramane posibilitatea unui anterior-impingement-syndrome sau a unui sindrom anterior al gleznei de natura sinoviala..
Astept detalii.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
0
26-05-2008, ora 00:00
5 pauni
Nu este medic/terapeut
5 pauni
Va multumesc pentru interesul acordat.
Nu a fost fractura propriu-zisa, ci o fisura. Osul nu are probleme, s-a vindecat foarte bine, aspect vazut la radiografie. Problema care ne framanta este ca i se umfla piciorul peste zi. Folosesc Fastum gel, iar noaptea pun frunze de varza zdrobite pentru a se dezumfla cat de cat, sa poata sa o ia din loc. Durerile de talpa apar din cauza piciorului umflat, nu ca ar fi o leziune in talpa.Mi-e teama ca ar putea fi ceva legat de ligamente. Un alt sindrom este senzatia de fierbere a piciorului. Cat timp se poate utiliza fara sa existe vreun risc?
Va multumim din suflet.
Cat timp se poate folosi Fastum gel fara sa existe
0
26-05-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Eu nu cunosc notiunea de "fisura"; ci doar pe aceea de fractura incompleta sau fara deplasare. Chiar si acest tip de fractura poate avea consecinte neplacute, care se pot intinde pe luni de zile...Va rog sa ma intelegeti inca o data ca nu va pot ajuta de la o asemenea distanta, si mai ales fara a avea datele necesare.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
0
26-05-2008, ora 00:00
5 pauni
Nu este medic/terapeut
5 pauni
Cred ca am facut o confuzie, poate ma lamuriti dumneavoastra. Cred ca era corect " Fractura gleznei". Osul fisurat a fost cel opus oului piciorului. Am inteles ca in traumatisme cauzate de activitati sportive e posibil ca lovitura sa fie intr-o anumita zona, dar fisura sau fractura sa se produca in partea opusa, ca o reactie. Imi cer scuze pentru cunostintele limitate de medicina pe care le am si ca va dau batai de cap.
0
26-05-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
- nu-mi dati defel batai de cap;
- datoria mea este sa incerc sa va ajut;
- v-as ajuta daca as putea, dar informatiile sunt mult prea sarace;
- ati intuit ceva despre acest gen de fracturi "in oglinda", ca reactie la un traumatism prin compresiune la nivelul gleznei;
- va repet, nu va pot ajuta atata vreme cat "fracturile gleznei" pot fi de sute de feluri.iar eu nu am nici cel mai mic detaliu..
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
0
07-06-2008, ora 00:00
happyspirit
Nu este medic/terapeut
happyspirit
Daca nuvi s-aspus clar ca ar maifi ceva, atunci asta este. Fracturile membrelor inferioare, in special de glezna sunt dureroase si de lunga durata. Eu mi-am fracturat glezna in trei locuri si, dupa 6 luni inca mai am de tras, la mine a fost cazul de interventii chirurgicale. Fiti siguri ca, daca era cazul de operatie, v-ar fi spus cu siguranta !!! Si da, este nevoie de recuperare, altfel poate ramane blocata (kinetoterapie), nu mai pierdeti timpul. Mai dureaza, dar va fi bine. Mult succes si sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: