probleme mari cu somnul. ajutor, va rog!

12-09-2006
aaa
Nu este medic/terapeut
aaa
Buna ziua.Am 18 ani si am mari probleme cu somnul(probleme legate de calitatea somnului).Spre exemplu, chiar daca dorm 1ora dupa masa si 9ore noaptea(intre orele 22 si 7, neintrerupt), tot ma trezesc obosit si ma simt asa toata ziua.Uneori, cand ma trezesc, parca sunt mai obosit decat seara.Un alt lucru deranjant ar fi acela ca, pur si simplu creierul meu parca nu vrea sa se odihneasca, afectand astfel si restul corpului(adica si la culcare, si la trezire si, probabil si in timpul somnului ma gandesc la tot felul de lucruri din timpul zilei sau nu, uneori fara sa vreau).Lucrul care ma deranjeaza cel mai tare nu este senzatia de oboseala in sine, ci efectul pe care il are aceasta asupra fetei:ochii mi se micsoreaza, sunt tulburi, au cearcane, tenul este de multe ori iritat etc.
Mentionez ca stiu ce este acela somn odihnitor.Acum 2ani am avut o perioada destul de lunga cand dormeam foarte bine.Puteam sa am o zi oricat de grea, dar dupa o noapte de somn eram ca nou.Ma simteam odihnit si relaxat, aveam tenul luminos, fara iritatii(asa cum este el la baza), ochii mari, limpezi si bine conturati, zambeam toata ziua si totul era ok.Acum, efectele oboselii ma fac sa fiu trist etc.
Deasemea, mentionez ca plimbarile in natura sau exercitiile fizice(pe care le fac aproape in fiecare zi) nu imi imbunatatesc somnul cu nimic.
V-as ruga sa-mi spuneti, pe baza simptomelor, cateva cauze care pot provoca asa ceva si, deasemenea, cateva solutii.Stiu ca probabil ar trebui sa merg la doctor, dar as vrea intai opinia dumneavoastra asupra celor spuse mai sus.Va rog sa ma ajutati, aceasta problema imi distruge viata de 2ani incoace.
Multumesc
3 comentarii
0
12-09-2006, ora 00:00
elena-gianina
Nu este medic/terapeut
elena-gianina
Dragul meu, te inţeleg perfect!Şi eu sufăr ocazional de insomnii, de vreo 8ani, şi aş putea spune că este cumplit!Un om care doarme un somn normal, odihnitor, cu greu ne-ar putea inţelege.Şi, crede-mă, chiar dacă ai doar 18ani, efectele lipsei de somn, a oboselii cronice, se acumulează in timp, mai ales că la virsta ta ai mult de invăţat, şi cred că -ţi este destul de greu să te poţi concentra.Eu iţi recomand să incerci să iei seara, cu 1oră inainte de culcare "EXTRACT DIN MUGURI DE TEI ARGINTIU"(macerat glicerinic) de la firma"PLANT-EXTRACT"-CLUJ.Ar fi bine dacă ai putea să te bagi in pat cel tirziu la ora23.00., chiar dacă nu vei adormi imediat.Daă viaţa ta de zi cu zi este plină de stres, dacă te frămintă probleme mai vechi, cărora nu le-ai găsit rezolvarea, este posibil ca problemele tale de somn, să se datoreze unei depresii, pe care dacă nu o vei diagnostica la timp, se va trata mai greu.Nu uita că eşti la o virstă cind nu este prea greu să intri in conflict atit cu tine insuţi, cit şi cu ceilalţi.Ştiu şi eu ce inseamnă să fii adolescent.Poate nu ar fi rău, dacă poţi, să incerci să discuţi cu un PSIHOLOG.Eu cred că te poate ajuta, măcar cu nişte sfaturi. Sper ca sfaturile mele să-ţi fie de folos, iţi doresc multă sănătate şi succes la şcoală.Dacă vrei, mai putem dicuta prin e-mail. GIANINA
0
12-09-2006, ora 00:00
aaa
Nu este medic/terapeut
aaa
Multumesc mult pt sfaturi.Eu la psiholog m-as duce, dar numai dupa ce as rezolva problema asta, care simt ca este de ordin fizic.De ce spun asta?Ei bine, acum 2ani, dupa cum spuneam, am avut o perioada(de vreo 6luni), in care 'prindeam' multe nopti cu somn odihnitor.Bineinteles, cateodata ma trezeam si obosit.Cu psihicul eram la nivel maxim, deoarece, ca sa zic asa, eu iubeam o fata, pe mine ma iubeau 'n' fete(printre care si cea la care tineam eu).Deci cu psihicul stateam bine mereu, dar starea fizica varia de la 'odihnit' la 'obosit'.Nu zic ca nu sunt afectat psihic, pt ca sunt, dar aceasta este rezultatul faptului ca de 2ani ma trezesc si arat obosit aproape in fiecare dimineata.Deci, zic eu, psihicul e afectat de fizic la mine, nu invers si ar trebui sa caut posibile cauze fizice, cum ar fi anemia, poate hepatita sau cine stie ce.Apropos, ce alte boli mai stiti sa dea asemenea simptome?Multumesc
0
12-09-2006, ora 00:00
Diana W.
Nu este medic/terapeut
Diana W.
Fenomenul de oboseala cronica poate fi semnul unei depresii, dar inainte de a merge la un psiholog, mergi la medicul de familie si fa-ti un set complet de analize pentru a inlatura ipoteza unei boli organice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • De cât somn avem nevoie? Noi recomandări de la Fundația Națională a Somnului
  • Somnul din timpul zilei combate efectele lipsei de somn din timpul nopții
  • Folosește-ți simțurile pentru un somn odihnitor
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  •