probleme la urinat

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Mirela D., 20 ani
De aproape o saptamana ma chinuiesc niste dureri si usturimi in zona genitala, precum si retinerea de a face treaba mica. (cateodata simt ca-mi explodeaza vezica si cand incerc, sunt doar cateva picaturi, dar senzatia a chinuie tare).Am mai patit asta, am fost la medicul de familie de 3 ori.Am facut examen de urocultura-a iesit bine, am facut ecografie la rinichi-a iesit bine, dansa spune ca este in regula, dar eu nu mai pot suporta.Am vorbit si cu o doamna doctor dupa o ambulanta(intamplator) si mi-a spus sa incerc cu antibiotice, si daca nu trece se poate sa fie ceva la organele genitale si imi recomanda un control ginecologic.
Ce pot face pana ajung sa-mi conving medicul de
familie sa-mi dea trimitere?Ce pastile imi pot calma usturimile si
senzatia de disconfort?Va sunt recunoscatoare daca imi puteti trimite un raspuns in cel mai scurt timp!
2 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Asa cum am mai spus exista si infectii urinare sau genitale cu germeni care nu cresc pe medii obisnuite de cultura si necesita conditii speciale de incubare. Ei sunt combatuti doar cu anumite antibiotice si tratamentul nu poate fi luat dupa ureche. De asemenea poate fi o infectie fungica care si ea necesita conditii speciale de cultura si un tratament adecvat (anti fungice si nu antibiotice).
In ceea ce priveste medicul tau de familie, n-ar trebui sa existe probleme cu trimiterea - totusi te prezinti la el pentru ca ai o problema de sanatate.
Iti urez mult succes si sanatate!
0
17-12-2009, ora 11:30
ella_07
Nu este medic/terapeut
ella_07
Buna ziua,
In primavara am avut ceva usturimi la urinat, am luat metronidazol 7 zile / 6 pastile / zi.
si 2 ovule de Lomexin, 1 la 24 de ore.
Acum 3 saptamani, mi-a fost frig, mi-au inghetat picioarele si de 2 sapt am o senzatie aiurea, dupa pipi.
parca nu am terminat, parca mai e de facut.
am o senzatie rea, nu pot dormi.
am luat 7 zile metronidazol/ 6 pastile/zi
si in fiecare dimineata si seara luam si albastru de metil pe un cub de zahar brun.
mi-a disparut senzatia, dar doar 2 zile, si i-ar a aparut.
ziua mai e cum mai e, dar noaptea e mai greu.
Nu-i ca prima data, atunci ma ustura si cand faceam pipi, i-ar cand terminam parca mai aveam un pic si muream de usturime.
e tare greu de suportat.
poate un sfat, va rog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: