probleme la inima, senzatie de sufocare, voma, ameteli

14-03-2009
lalapaul
Nu este medic/terapeut
lalapaul
Buna ziua. am 29 de ani si am niste probleme cu care ma confrunt de ceva vreme mai exact de 1 an jumate. toata povestea a inceput in vara lui 2007 cand intr-o seara am avut senzatia de sufocare, senzatie de voma, ameteli, accelerari ale ritmului cardiac. de fel eu sunt si foarte speriata de boala in sine, de medici spitale, etc. ca reactie imediata a fost decizia de a renunta la fumat. ok, mergem mai departe. revenita in capitala au inceput investigatiile: ecocardiografie ok, test de efort ok, analize de sange ok la spitalul victor babes. m-am linistit o perioada, timp in care am mai avut palpitatii sau extrasistole dar destulde rare, 1 la doua zile aproximativ. de curand insa au revenit simptomele stare generala de oboseala, respiratie ingreunata care se repara intotdeauna cu olinth fara sa am mucozitati, junghiuri in regiunea inimii insotite instanataneu de o senzatie de slabiciune in tot corpul care dispare intr-o secunda doua, balonari, si teama CONTINUA care ma urmareste oriunde si oricand de moarte, la fiecare junghi in piept cred ca o sa fac infarct, sau ca am o boala incurabila la vreun organ. i-am stresat pana si pe medicii de la urgenta de langa mine care mi-au pus diagnosticul de atac de panica intr-o seara cand am ajuns la ei pentru ca pulsul meu o luase razna. am refacut eco cord si analizele de sange si au iesit ok, eco glanda tiroida ok, eco abdominala ok, orl ok, analizele au iesit absolut toate in parametrii dar eu simt ca o iau razna, daca la 29 de ani viata e asa cum naiba o fi mai incolo? daca o fi un mai incolo. i-am innebunit si pe toti cei de langa mine, nu mai ies inc luburi, nu mai socializez, dintr-o persoana vesela, agreabila am ajuns o acritura. peste tot se spune, a esti stresata, distonie neuro vegetativa, depresie, anxietate, dar mi-e greu sa cred ca astea pot da simptome atat de reala fara sa fie o problema serioasa. daca ati citit pana la capat multumesc, cred ca aveam nevoia sa ma destainui putin, pentru ca in realitate nimeniu nu ma ia in serios, toti spun esti sanatoasa tun si eu ma simt ca dracu,.
4 comentarii
0
14-03-2009, ora 01:18
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Lala, si eu m-am confruntat cu asemenea stari.si la fel mi s-a spus ca sunt atacuri de panica, pe stres, sistem neurovegetativ. Eu te sfatuiesc asa : Repeta-ti analizele, absolut toate.daca ies ok, atunci uita, ignora acele stari, gandeste -te ca din asa ceva nu se moare (chiar daca sunt chinuitoare, neplacute) ocupati timpul cu tot ce e frumos, ce-ti place sa faci.si vei constata ca in timp vor trece de la sine. Sanatate !:)
0
14-03-2009, ora 01:19
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
*ocupa-ti* :)
0
22-03-2009, ora 23:03
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
lalapaul ce sa-ti spun am acelesi simtome ca si tine mi-ar face placere sa discutm mai mult despre durerile astea insuportabile si eu ma c hinui de vreo 2 ani multa sanatate
0
14-06-2009, ora 16:21
alecom
Nu este medic/terapeut
alecom
buna tuturor. si eu sunt ca voi din pacate :( dupa 3 controale cardiologice(2 EKG si o ecocardiografie) la 3 medici diferiti 2 mi-au spus ca nu am nimic, unul mi-a pus diagnosticul de distonie neurovegetativa. si eu am dureri precordiale(cica asa se cheama), pe fond nervos pare-se. daca ma trezesc dimineata cat de cat OK si ma gandesc ca as avea ceva probleme cu inima imediat incep dureri, intepaturi, oboseala, etc. e cumplit.din pacate am inceput sa ma cert si cu cei din jurul meu, nu mai am rabdare de nici un fel. doctorul mi-a prescris extraveral, aspacardin si calciu lactic. sunt la inceputul tratamentului, o sa vad ce se rezolva in 2-3 saptamani daca nu, cred ca iau drumul unui control psihiatric. si eu sunt din fire mai emotiv, anxios, etc. pacat ca ne apuca destul de devreme asemenea crize.eu am 31 de ani si eram si eu ca lalapaul o persoana super agreabila, vesela, cu greu reusesc sa imi ascund "boala" acum, am slabit si nu imi prieste mai nimic. daca vreti sa mai discutam, poate unii din cei care citesc aici au gasit remedii si mi le pot impartasi -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sufocarea - primul ajutor
  • De ce apare amețeala?
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •