probleme la gat si masele

05-06-2008
c77
Nu este medic/terapeut
c77
Buna ziua, sper sa nu va plictisesc cu lunga mea poveste.
Acum cca 2 luni de zile m-am trezit brusc cu o raceala; tuseam din cand in cand si oneori mi se parea ca respir mai greu. Am fost la un radiolog foarte bun de aici si mi-a zis ca am o viroza dupa care eu am insistat sa imi faca si raze la plamani; mi-a facut raze si mi-a spus ca nu se vede nimic sa merg acasa si sa beau ceai cu lamaie si sa iau vitamina C. Zis si facut am baut ceai am luat paracetamol si in cca 3 zile mi-a trecut. Dupa o luna de zile am simtit ca mi se tot blocheaza muschiul sternocledomastoidian cand intr-o parte cand in alta dupa care am inceput sa simt o jena in gat si o senzatie ca am ceva pe care incercam sa-l expectorez dar nu iesea. Am fost la ORL si mi s-a spus ca am amigdalita cronica si faringolaringita acuta cronicizata. Am facut tratament o saptamana cu antibiotice si ketoprofen. In tot acest timp am inceput sa simt o marire a ganglionilor de la gat(asta se intampla acum cca 2 saptamani). Dupa tratament m-am simtit ok, jena din gat a disparut. A trecut o saptamana de cand am scapat de aceasta jena si am zis sa merg la un fizioterapeut crezand ca am ceva cu acesti muschi de la gat. Mi-a zis ca am o discopatie cervicala si sa fac niste proceduri. Dupa cca 3 sedinte am simtit ca in partea dreapta muschiul sternocleidomastoidian din dreapta este foarte contractat, parca ar avea ceva sub el. M-a palpat fizioterapeuta si mi-a spus ca s-ar putea sa fie un ganglion marit. Aici parca s-a rupt ceva in mine; nu am dormit noaptea aceea, parca aveam un nod in gat, imi venea sa vomit. A doua zi am mers din nou la medicul meu sa il intreb ce sa intampla cu ganglionii din zona gatului de nu se mai micsoreaza si ce este cu acel muschi de pe o anumita zona parca este blana (uneori am impresia ca e tare si e ceva sub el...uneori nu). Mi-a spus ca nu am nimic doar ca am facut un atac de panica si mi-a prescris niste medicamente antidepresive. Am facut niste analize dupa...si toate sunt normale fibrogen, vsh, proteina c, aslo etc. In momentul de fata imi tot simt unii ganglioni in zona sub mandibulara mariti la palpare si nedurerosi; defapt uneori sunt mariti alteori nu pentru ca uneori ii simt atunci cand incerc sa inghit si sa misc capul si sub acel muschi parca totusi mai am ceva pentru ca el cand este moale cand tare, uneori mai tusesc sec fara sa expectorez, parca am deprins si o paloare ( de 4-5 zile nu am iesit din casa) cred ca am si pierdut vre-o 2-3 kg iar acum cca 4 zile am simtit seara ca imi ardeau plamanii. Am facut niste vitamine intravenos (B1, B6 si Ca), mananc mai bine, chiar exagerez uneori am impresia...dar parca tot am o raguseala si uneori simt o tensiune interioara, nu am chef de nimic, imi transpira fata.
Am uitat sa va spun ca am doar 30 ani, si ca fumez de vre-o 10 ani. Anxietatea si disperarea de acum m-a facut sa fumez in continuare.
Si ca sa fie treaba treaba, acum cca 5 zile m-am trezit cu o durere la o masea de minte care se chinuie de cca 5 ani sa iese si nu iesise decat un coltisor. Am mers la stomatalog si mi-a spus ca am facut pericoronarita 48. Am luat 3 zile antibiotice iar a 4 zi m-a operat si mi-a extras maseaua. La ora actuala am vre-o 3 copci in gura si o durere surda dar suparatoare in zona. Ce ma sperie cel mai mult sunt ganglionii acestia care de cca 1 luna parca cand se simt la palpare ca sunt mai mari cand mai mici...
Va multumesc...
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.