probleme la ficat?

29-01-2014
stefania jessica
Nu este medic/terapeut
stefania jessica
buna ziua am o fetita care pe 4 februarie face 3 luni problema este ca in aceste 3 luni a luat in greutate doar 1300 de grame asa ca i-am facut analizele la sange de unde a reiesit ca e foarte anemica si ca ar avea probleme la ficat.mi sa dat 2 siropuri sa i le administrez pt 30 de zile apoi sa repetam analizele.nu mi sa explicat exact ce ar putea fi atat de mica sa aibe ceva la ficat apoi a zis ca plt e ingrijorator.habar nu am ce este si nici nu mi-a zis.ar trebui sa ma ingrijorez?se va face bine si va recupera luarea in greutate?multumesc anticipat
9 comentarii
0
29-01-2014, ora 10:17
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! In primul rand ar trebui sa ne spuneti ce rezultate au iesit la analize, astfel putem sa va dam un raspuns.
0
29-01-2014, ora 13:18
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Ce mananca copilul? a fost alaptata? Lapte formula? ce analize ati facut si de ce? Au fost probleme la nastere si v-a rechemat? Dumneavoastra aveti vreo problema?
0
29-01-2014, ora 17:28
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Stefania incearca sa te linistesti si sa retraiesti discutia cu medicul pt ati aminti ce tia zis.Daca nu reusesti poti cere si un alt diagnostic de la alt medic.
Bebelusii sunt foarte puternici eu de exemplu am avut la naster 800grame si am fost nascut la 5, 5 luni si am supravietuit, niciodata sa nuti pierzi speranta, mergi la un gastro cu analizele si cerei doctorului mai multe amanunte legate de ce sufera copilul.
0
29-01-2014, ora 18:12
stefania jessica
Nu este medic/terapeut
stefania jessica
mananca lapte praf nan 1 am fost cu ea la cantar saptamanal pana ce a zis pediatra ca ceva nu este in regula si ar trebui sa-i facem analize la sange si urina.deci valorile la sange cele ingrijoratoare suntalt2 cu valoarea de 69 apoi ast2 cu valoarea de 50 iar la trombocite cred ceea ce imi scrie e plt cu valoarea de 564+.eu asta nu stiu ce e deoarece doamna doctor nu a avut timp sa imi explice.am intrebat-o daca e grav si a zis ca nu dar trebuie luat in considerare deci sa revin dupa 30 de zile sa i se ia sange.sper sa isi revina cu mancatul si sa inceapa sa ia in greutate adica sa-si faca efectul medicatia.precizez ca la o masa ia in jur de 50-90 de ml rar 120 asta din 3 in 3 ore cu pauza noaptea de 6-8 ore.multumesc pt raspunsuri si mai astept pareri
0
29-01-2014, ora 18:14
stefania jessica
Nu este medic/terapeut
stefania jessica
am uitat sa precizez ca nu au fost probleme la nastere si nici eu nu am nimic analizele pe timpul sarcini au fost bune doar dupa ce am nascut prin cezariana pana la urma am fost gasita cu anemie.nu stiu daca are anemia de la mine sau pur si simplu a facut-o ea
0
29-01-2014, ora 19:41
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Anemie poate să aibă si din cauză că aţi avut dvs. Ar trebui să nu facă pauză aşa mare noaptea totuşi. la mâncat. Nu aveţi hepatită sau ceva probleme şi dvs nu?
PLT înseamnă trombocite şi când sunt asa crescute pot exista riscuri de sângerare, dar poate sa fie şi doar ceva legat de laborator şi de cum s-a recoltat sânge. Pentru că la copii vasele de sânge sunt mici şi in timpul recoltării se mai distrug niste fragmente de trombocite si apar mai multe la numaratoare
0
29-01-2014, ora 21:26
stefania jessica
Nu este medic/terapeut
stefania jessica
nu eu nu am hepatita sau alte boli.si daca e posibil sa fie de la laborator atunci e bine sai dau acest tratament?au intepat-o intr-adevar de vreo 3 ori pana au reusit sai recolteze sange.s-au chinuit in jur de vreo 10 min.nu siu daca am voie sa dau denumirea siropurilor ce i le dau.se poate spune?nu vreau sa fac publicitate
0
30-01-2014, ora 10:49
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
pai ar trebui sa spuneti totusi ce tratament are, pentru ca pentru ficat de obicei se dau lucruri gen liv52 care nu sunt problematice - doar PLT poate fi afectat de tehnica de recoltare nu si AST, ALT care cresc intr-adevar in afectiuni ale ficatului...
0
30-01-2014, ora 11:54
stefania jessica
Nu este medic/terapeut
stefania jessica
da deci pt ficat a primit hepaid junior iar pt anemie un complex de vitamine well kid.sper ca sunt bune si ca isi vor face treaba pt ca eu sunt disperata.inca nu a inceput sa manance mai bine dar trebuie sa mai am rabdare probabil vor trece vreo 2 sapt pana se vad rezultate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •