probleme jenante la urinat

22-12-2009
flavianda
Nu este medic/terapeut
flavianda
Buna ziua.
De catava vreme ma confrunt cu o problema f. ciudata si in acelasi timp jenanta si deranjanta. Daca sunt nevoita sa urinez intr-un alt loc decat acasa - adica nu pot sa ma asez pe WC - in mometul urinarii, jetul de urina curge pur si simplu pe lateral incat ma ud toata pe picioare sau lenjerie - este de-a dreptul penibil. Ce poate sa fie? Mentionez ca am 46 ani, sunt in perioada de premenopauza si am fost diagnosticata cu cistocel. Sa fie de la acesta? Ce pot face? Va multumesc.
1 comentarii
1
23-12-2009, ora 18:08
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Buna!
1. in primul rand aveti cistocelul care trebuie tratat
2. din cauza modificarilor hormonale, tonusul musculaturii planseului pelvin scade.
-Ce pot EU sa va recomand deocamdata, dar cu bataie lunga, este o gimnastica foarte simpla de intarire a respectivei musculaturi. Hmm! este mai simplu de aratat decat de scris!
-Din absolut orice pozitie, fie ca stati la birou, in masina pe scaun, sau in picioare intr-un mijloc de transport in comun, la vreo coada de sarbatori ! puteti efectua urmatorul exercitiu fara ca cineva sa-si dea seama ce faceti!
-Strangeti cu putere fesele ca atunci cand iti vine sa faci (scuzati! cum sa-i spun?! un vant!) si numarati pana la sase (la modul 1001, 1002, 1003...1006), apoi relaxati tot asa, numarand pana la 8. Repetati figura de 6-8 ori
(veti observa ca la un moment dat musculatura oboseste). Observati dupa cate repetari musculatura a obosit si data viitoare faceti acelasi numar de repetari. Apoi treptat veti creste nr.
-Reluati la fiecare 3 ore sau/si, de cate ori va aduceti aminte.
Acest exercitiu extrem de simplu va face ca, nu numai sa nu mai patiti ceea ce ati descris, dar totodata (cum am spus pe termen lung, sa evitati pierderile involuntare de urina si nu stiu ce ma face sa banuiesc ca le aveti deja!) dar, in cazul ca aveti o viata sexuala activa, sa va intariti si musculatura vaginala. Deasemenea va va ajuta in eventualitatea unei viitoare operatii de cistocel !
Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.