probleme importante de gat

08-12-2010
lary_nextday
Nu este medic/terapeut
lary_nextday
cumnata mea are probleme cu gatul si nu stie ce sa mai faca, a fost la doctor dar nu i-au dat un diagnostic concret. Prima data a inceput sa raguseasca si nu mai putea sa vorbesca doua saptamani, a mers la doctor si ia spus ca are nodul pe coarda vocala nimic grav iar peste o luna a mers la control si a avut ciuperca care a tratato cu medicamente. In prezent pe partea laterala a gatului simte ca o arde dar si pe piept, insa cand vorbeste mult sau ridica vocea i se pune un nod in gat, raguseste si simte ca se sufoca. Ea crede ca ar putea avea cancer si plange toata ziua. Imi spuneti daca este ceva grav si ce ar trebui sa faca?
10 comentarii
0
09-12-2010, ora 07:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e mult mai simplu decat credeti.. si ghinionul prietenei ca nimeni nu a cautat cauza acelor noduli si a candidozei.
problema este la nivelul tractului digestiv ( stomac, intestine) gastrita sau chear un ulcer !!
refluxul gastroesofagian duce la iritatia mucoasei esofagului ( de aici arsurile din piept) si duce la iritatia faringelui ( arsura pe partea latarala a gatului)
Sub mucoasa faringelui se afla Muschii Laringelui.. de aici si raguseala.
Investigati serioase la Gastrologie si REgim alimentar Foarte strict fara nimic acru, acidulate si fructe citrice.
Inhalatii si gargara, aerosoli.. sprei pentru faringe..s.a tratamentelocale in 203 zile osa.i amelioreze mult simptomele
0
22-06-2011, ora 21:52
dory95
Nu este medic/terapeut
dory95
Cum in 203 zile??? :))
0
23-06-2011, ora 07:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
2-3
0
26-06-2011, ora 21:05
Alezuza
Nu este medic/terapeut
Alezuza
Cam aceiasi problema a avut-o si mama mea. Ragusea, seara aproape nu mai putea vorbi. Si a fost la spitalul Sf.Maria unde au diagnosticat-o cu noduli pe coardele vocale. A stat acolo internata o saptamana cu insulina, aerosoli si repaus vocal. Apoi continua acasa niste exercitii vocale in fiecare dimineata... Cert e ca de atunci nu a mia avut nici o problema! :)
0
27-06-2011, ora 16:19
mara1985
Nu este medic/terapeut
mara1985
Buna ziua!
as dori si eu o parere, mama mea (anul acesta face 50 ani)are probleme cu gatul:tuseste f tare, are ameteli, stari de rau mai tot timpul si de ceva timp s-a si umflat in gat. i s-a spus k ar avea ganglioni cancerigeni.insa nu stim unde sa ne ducem mai exact pt un rezultat sigur. va rog sa ma sfatuiti ce set de analize ar trebui sa isi faca si unde sa ne ducem la un control.. nu stim ce sa mai facem si unde sa mergem, ar fi de preferat in Bucuresti.
va multumesc! astept raspunsul dvs cat mai repede.
o zi buna!
0
27-06-2011, ora 16:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o internare in Orice clinica ORL.. este suficient pentru a pune un diagnostic corect
daca se confirma o problema oncologica.. medicul ORL inpreuna cu medicul Oncolog.. decid asupara tratamentului complex care trebuie facut
0
27-06-2011, ora 17:28
mara1985
Nu este medic/terapeut
mara1985
Multumesc pentru raspunsul dvs.
0
13-11-2012, ora 18:13
Adriana Iusco
Nu este medic/terapeut
Adriana Iusco
Buna ziua! Bunica mea are 70 de ani si are o ciuperca in gat! imi spuneti va rog ce se poate face? a zis ca afost la doctor si ca ia dat pastile dar ea nu a putu vorbi deloc cateva zile si nu a putut sa repire bine. va rog sa imi raspundeti.
0
04-05-2014, ora 21:37
sidonika
Nu este medic/terapeut
sidonika
Buna seara, de oluna am o problema cu gatul, simt ca sub pielea gatului ma arde si simt un discomfort in zona amigdalelor, pot inghiti dar ceva e in neregula cu gatul meu si am un fel de mucus in gat, va rog, ce ar putea fi? Multumesc anticipat!!
0
05-05-2014, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un reflux gastro esofagian
amigdalita cu cazeum..s.m..a
este obligatoriu consult ORL..si posibil, la gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.